Krajské voľby 2022: Objavujú sa prví možní kandidáti na banskobystrického župana

SPRÁVY
2 /

Rok 2022 bude pre samosprávne kraje, mestá a obce rokom volebným. V jeho závere si budeme na Slovensku voliť súčasne županov, primátorov starostov a poslancov zastupiteľstiev.

Očakávajú sa prvé kandidatúry, s ktorými sa zatiaľ vrece netrhá. Ako prvého možného kandidáta na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja v rozhovore pre TASR spomenul predseda Sme rodina Boris Kollár s tým, že nevylúčil spoluprácu so žiadnou politickou stranou, ktorá nemusí byť len koaličná.

Igor Kašper

Igor Kašper

Kandidátom Sme rodina by mal byť súčasný poslanec NR SR, mesta i kraja Igor Kašper.  Ten neúspešne kandidoval  na bystrického župana aj v roku 2017. Keď so ziskom 10,64 % hlasov skončil tretí za Jánom Lunterom 48,53 a Marianom Kotlebom (23,24 %).

Samotný Kašper sa o svojej kandidatúre podľa vlastných slov rozhodne v najbližších týždňoch:

„Ak bude záujem o moje služby v regiónoch, ak mi ľudia povedia, že kandidatúra má význam, ak sú spokojní s mojou prácou pre Banskobystrický kraj a ak budem mať reálnu šancu uspieť, kandidovať pôjdem.“

Ak by sa tak nestalo,  bude naďalej pracovať pre kraj z pozície poslanca NR SR a poslanca BBSK.

Ján Lunter

Ján Lunter

O ďalších potenciálnych kandidátoch na bystrického župana sa zatiaľ hovorí iba v kuloároch. Súčasný župan Ján Lunter  sa k prípadnej obhajobe svojho postu nevyjadruje. Skôr to vyzerá na jeho syna Ondreja, ktorý je aktuálne podpredsedom BBSK a mediálne často aktívne vystupuje za kraj.

Ondrej Lunter tvrdí, že záväzné rozhodnutie župana príde až po Novom roku, kedy sa vyjadrí aj on. Momentálne sa zaoberajú rozbehnutými projektmi na kraji, ale pravdepodobnosť, že to môže byť Lunter mladší, je vyššia.

Ondrej Lunter

Ondrej Lunter

„Ako tím chceme pokračovať ďalej, zabezpečiť kontinuitu, aby sme rozbehnuté veci mohli dokončiť. Pod koho vedením, je podľa mňa trochu sekundárna otázka,“

hovorí  vicežupan Lunter. Jeho angažovanosť v otázkach riešenia pandémie a očkovania na území kraja i v ďalších oblastiach krajskej samosprávy  ho stavia do pozície pomerne silného kandidáta, ak sa tak rozhodne.

Ján Nosko

Ján Nosko

V politických rozhovoroch sa spomína aj meno skúseného banskobystrického primátora Jána Noska. Ten však  v tomto čase ešte nie je rozhodnutý , či bude obhajovať post primátora, takže potrebuje ešte nejaký čas na správne rozhodnutie. Určite sa objavia ďalšie mená kandidátov.

Pokiaľ budú kandidovať známe osobnosti, ich predvolebnú kampaň nemusí byť dlhá, takže reálne mená kandidátov na bystrického župana sa dozvieme neskôr.  Uvidíme, kto napokon vstúpi do politického ringu na úrovni krajskej samosprávy. Nechajme to zatiaľ otvorené.

Autor: (tom), Foto: ilustračné