Jediný večerný Banskobystrický maratón v Strednej Európe už túto sobotu očakáva účastnícky rekord

ŠPORT
7 /

Prvý júnový víkend bude v Banskej Bystrici patriť tradičnému Banskobystrickému maratónu.V  sobotu 3. júna 2023sa uskutoční už jubilejný dvanásty krát obľúbené multišportové podujatie s medzinárodnými parametrami pre najširšiu športovú verejnosť, známe niekoľkými unikátmi.

Ide o jediný večerný koncept maratónu v Strednej Európe, s dobehom po zotmení. Banskobystrický maratón je, okrem najväčšieho periodického športového podujatia, zároveň najväčším dobrovoľníckym projektom na Strednom Slovensku, ktorého sa každoročne zúčastní viac než 200 dobrovoľníkov.

Z bohatého programu kolieskových disciplín si môžu účastníci vybrať ochutnávkovú 7 km trať na kolieskach akéhokoľvek druhu, či polmaratón na inline korčuliach alebo kolobežkách. Svoje miesto na štarte dostanú aj handbikeri.

V podvečerných bežeckých štartoch uvidíme popri maratóne, polmaratóne, polmaratónskej štafete a najkratšom 3,4 km STEFE behu v premiére aj bežcov na rýchlej 10 km trati. Banskobystrický maratón ponúka pretekárom rýchlu okruhovú trať s celkovou výlukou automobilovej dopravy počas celého podujatia. Technickým unikátom je kompletné ozvučenie celej trate a špeciálnym maratónskym hudobným setom od rádia Europa 2.

Tohtoročnou novinkou je priamy prenos diania z kamier rozmiestnených na okruhu na veľkoplošnú obrazovku na hlavnom pódiu, z ktorého sa bude návštevníkom podujatia prihovárať moderátor Adam Lehocký. Centrom diania bude priestor pred najväčším nákupným centrom na Horehroní – Europa SC.

Tu nájdu diváci aj maratónske Expo s partnerskými prezentáciami. Registrácia prebehne v interiéri Europa SC, účastníci budú mať možnosť vyzdvihnúť si svoj štartový balíček už v piatok 2. júna Každý, kto prejde cieľom ktorejkoľvek z disciplín, sa môže tešiť na jedinečnú účastnícku medailu s príbehom. Pre rok 2023 nesie motívy fair play a vôle dosahovať športové ciele, zosobnené v podobe multinásobného olympionika, Majstra Európy a Svetového rekordéra v chôdzi na 20 km, dnes úspešného maratónca behajúceho v kroji a nositeľa najvyššieho slovenského ocenenia fair play – Ceny Jána Popluhára Pavla Blažeka.

Pavol Blažek

Pavol Blažek

Banskobystrický maratón sa pravdepodobne vo svojom dvanástom ročníku dočká aj účastníckeho rekordu.

„V zložitej ekonomickej situácii, po viacročnom útlme zážitkových športových podujatí na Slovensku, konečne zaznamenávame pozitívne signály. Doterajší vývoj registrácií naznačuje, že aktuálne účastnícke maximum z roku 2019 by malo padnúť. Očakávame určite viac než 2100 aktívnych účastníkov a 10 000 divákov v priestore štartu a na trati. Ľudia si v ostatných sezónach zvykli prihlasovať sa na poslednú chvíľu a odhadnúť konečné počty je lotéria, ale medailu garantujeme každému, kto sa úspešne popasuje so svojou výzvou,“

hovorí Miroslav Štrba z organizačného tímu Banskobystrického maratónu.

Zľava Miroslav Štrba a Peter Fabok

Zľava Miroslav Štrba a Peter Fabok

Pre úspešný a bezpečný priebeh podujatia bude nevyhnutná kompletná výluka dopravy na cestách, ktoré sú súčasťou trate maratónu. Uzávierka sa dotkne Sládkovičovej ulice od odbočky na Horné Pršany v smere do centra cez Námestie Ľ. Štúra,  Štefánikovo nábrežie, Štadlerovo nábrežie až po Námestie slobody (križovatka s ul. ČSA). Taktiež bude uzatvorený úsek komunikácie Na Troskách (v priestore štartu a cieľa) od malej okružnej križovatky popri ESC po križovatku pod mostami R1. Všetky priľahlé lokality budú dostupné po obchádzkových trasách, s výnimkou Kalinčiakovej ulice, ktorá nebude pre automobilovú dopravu v čase od 15:00 do 23:30 hod. prejazdná vôbec.

V súvislosti s Banskobystrickým maratónom súčasne dôjde k obmedzeniu dopravy a vybraných spojov verejnej osobnej dopravy, vrátane MHD.

„Veríme, že maratónske podujatie medzinárodného charakteru do Európskeho Mesta športu patrí a tešíme sa, že Bystričania ho vnímajú nielen ako príležitosť povzbudiť vytrvalcov na trati či aktívne sa zapojiť, ale aj ako propagáciu celého regiónu. Spoliehame sa na ich tolerantnosť a pozitívnu podporu voči tým, ktorí si prídu splniť svoj športový sen práve sem,“

dodáva za organizátorov Peter Fabok.

Organizátori pozývajú zástupcov médií a verejnosť na oficiálnu tlačovú konferenciu, ktorá sa uskutoční 2. júna o 14:00 hod. v centrálnom priestore Europa SC. Viac informácií nájdete na www.marathonbb.com.

Zdroj: Peter Fabok, Foto: ilustračné a Banskobystrický maratón