Januárový prieskum AKO: Vedie Hlas pred Smerom a PS, predčasné voľby v júni chce takmer 60 percent ľudí

SPRÁVY
1 /

Pokiaľ by sa parlamentné voľby uskutočnili v prvej polovici januára, vyhrala by ich strana Hlas – sociálna demokracia so ziskom 17,6 percenta hlasov respondentov. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO, ktorý zverejnila televízia JOJ. Čo sa týka júnového termínu predčasných volieb, ten chce 57,7 percent opýtaných.

V čele prvej trojky je Hlas

Predseda Hlasu Peter Pellegrini k výsledkom aktuálneho prieskumu uviedol:

„Ďakujeme za dôveru a za každý jeden hlas pre nádej Slovenska na lepšiu budúcnosť.“

Na druhom mieste by sa podľa prieskumu umiestnil Smer so ziskom 15,9 percenta hlasov a na treťom Progresívne Slovensko (13,2 %).

Ďalej nasledujú SaS (9,1%), OĽaNO (8,7 %), Republika (7,3 %) a Sme rodina (6,8 %) a KDH (6,2 %). V parlamente by tak bolo osem politických subjektov.

Zľava Peter Pellegrini, Robert Fico a Michal Šimečka

Zľava Peter Pellegrini, Robert Fico a Michal Šimečka

Pred bránami NR SR by zostali SNS (4,1 %), Za ľudí (2,9 %), Aliancia – Szövetség (2,1 %), Maďarské fórum (1,9 %) a Kotlebovci – ĽSNS (1,9 %).

Pod hranicou jedného percenta by sa ocitli Dobrá voľba a Umiernení (0,6 percenta), Národná koalícia (0,6 percenta), KSS (0,4 percenta) a Socialisti.sk (0,3 percenta). Demokratická strana, Život – národná strana, Spolu – občianska demokracia a Slovenský Patriot by získali zhodne po 0,1 percenta.

Poslanecké mandáty v NR SR by sa rozdelili nasledovne: Hlas 31, Smer 28, PS 24, SaS 16, OĽaNO 15, Republika 13, Sme rodina 12 a KDH 11 poslancov.

Podľa prieskumu 67,2 percenta opýtaných je rozhodnutých, koho by vo voľbách volilo. Naopak 15 percent respondentov uviedlo, že by voliť nešlo. Celkovo 16,9 percenta opýtaných nevedelo na otázku odpovedať a 0,9 percenta odpovedať nechcelo.

Agentúra AKO robila prieskum od 10. do 16. januára 2023 na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov telefonickou formou. Respondenti odpovedali na otázku: „Skúste si prestaviť, že by sa teraz najbližší víkend znovu konali parlamentné voľby do NR SR. Išli by ste voliť? A ktorú stranu alebo hnutie by ste volili?“

Predčasné voľby

Za to, aby sa konali predčasné voľby v júni, bolo podľa AKO 57,7 percenta ľudí, za septembrový termín sa vyjadrilo 13,2 percenta opýtaných. Predčasné voľby by sa nemali konať podľa 21,5 percenta respondentov. Na otázku nechcelo odpovedať 7,6 percenta opýtaných.

Podľa prieskumu podporuje júnový termín predčasných volieb 89 percent voličov strán Hlas  a Smer, až 96 percent voličov hnutia Republika.

Predčasné voľby v júni tiež podporuje 57 percent voličov Sme rodina a 45 percent voličov strany Sloboda a Solidarita.

Najväčšia podpora septembrového termínu volieb je u voličov Progresívneho Slovenska (33 %), viac jeho voličov je však proti predčasným voľbám (41 %). Najväčší nesúhlas s predčasnými voľbami deklarovali voliči hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (63 %) a Kresťanskodemokratického hnutia (62 %).

Zdroj: TV JOJ a (tom)  ilustračné, Foto: ilustračné