Ján Nosko: Štát nás neberie ako partnerov, pripájame sa k štrajkovej pohotovosti

SPRÁVY
7 /

Samosprávy na Slovensku sa postavili proti vláde a jej návrhom na faktické zníženie príjmu z daní fyzických osôb. Vo štvrtok začala štrajková pohotovosť Združenia miest a obcí Slovenska, ktorú podporilo združenie samosprávnych krajov SK8 a Únia miest Slovenska.

Banskobystrický primátor Ján Nosko sa k pridal k protestu obcí a miest a pred historickou Radnicou na Námestí SNP nechal zvesiť vlajku mesta na pol žrde. Prinášame vám jeho vyhlásenie:

„Na protest proti pripravovaným vládnym zákonom, ktoré likvidujú samosprávy, sme sa v piatok pridali k ostatným mestám a obciam na Slovensku stiahnutím vlajky mesta na Námestí SNP na pol žrde.

Dôvodom sú aktuálne návrhy z dielne rezortu financií týkajúce sa daňového bonusu, ale aj dlhodobý prístup štátu voči našim samosprávam. Schválením navrhovaných opatrení prídu mestá a obce o obrovské množstvo financií a nebudú sa môcť ďalej viac rozvíjať, ale naopak, budeme musieť obmedziť aj základné komunálne služby, ktoré plníme.

Takýto stav v prvom rade negatívne ovplyvní život všetkých obyvateľov, ktorí sa oprávnene dožadujú lepších ciest a chodníkov, nových škôlok a škôl, vyššej bezpečnosti na uliciach a podobne.

Žiadame štát, aby nás prizýval k legislatívnym procesom, ktoré sa nás bytostne týkajú, aby s nami komunikoval, a najmä počúval naše argumenty. Bez vzájomnej komunikácie nie je možné, aby samosprávy fungovali dlhodobo a udržateľne, v prospech svojich obyvateľov.“

Autor: (tom), Foto: mesto BB a ilustračné