Jakub Grigar a Zuzka Vráblová na Donovaloch okorenili prvý Red Bull Zjazd na doraz

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Poprední  slovenskí športovci prijali výzvu a spustili sa dole svahom na podujatí, ktoré spojilo dokopy adrenalín a zábavu.  Taký bol v sobotu na Donovaloch prvý  Red Bull Zjazd na doraz.

Prvýkrát na Donovaloch                

Lyžiarsko-snowboardová akcia Red Bull Zjazd na doraz odštartovala v sobotu 22. januára 2022, svoju 3-dielnu sériu úvodnou zastávkou na Donovaloch.  Takmer stovka nadšených účastníkov sa vydala na trať, ktorá pozostávala z 50-metrového hromadného šprintu hneď po štarte a následného 1 800-metrového zjazdu až do cieľa.

Medzi amatérmi a nadšencami zimných športov sa na svahu objavil aj strieborný medailista z olympiády v Tokiu kajakár Jakub Grigar, 6-násobná majsterka sveta vo wakeskateingu Zuzana Vráblová, ale aj juniorskí slovenský reprezentanti vo freestylovom snowboardingu a lyžovaní Evka Hanicová Michal Oravec.

Foto: Jakub Grigar od Matus Zetak/Rwed Bull Content Pool

Foto: Jakub Grigar od Matus Zetak/Rwed Bull Content Pool

Čím náročnejšie podmienky, tým lepšia atmosféra

Rôznorodá štartovka nadšených účastníkov priniesla pod úpätie Nízkych Tatier okrem výbornej nálady, ktorú ešte pred samotným štartom podujatia pomáhal vylepšovať DJ EKG a Bongoman Elizz, aj originálne kostýmy a pomohla tak rozprúdiť výbornú zábavu.

A keď už spomíname zábavu, okrem nej sa do slovenských hôr cez víkend vrátila aj zima a tá jednak všetkých potešila, no na druhej strane urobila podmienky na trati o to náročnejšie. Aj samotný zjazd sa musel presunúť takmer o pol hodinku skôr, pretože nepríjemný vietor a sneženie prinútili stredisko úplne odstaviť lanovku na Novú hoľu. Obrovský zasnežený klobúk dole pred všetkými, ktorí sa nenechali odradiť a postavili sa na štart!

Zuzana Vráblová povedala:

„Bolo to veľmi zaujímavé, lebo hore na štarte som si hovorila: „idem súťažiť,“ a keď som sa rozbehla, niekto do mňa zozadu narazil, takže som skončila hneď na zemi. Hovorila som si ale, že nevadí – idem ďalej, no keď som prišla k snowboardom, vôbec som ten svoj nevedela nájsť. Nakoniec sa mi to nejako podarilo, neprišla som do cieľa prvá, ale ani posledná a užila som si to. Bol to super deň!“

foto: Filip Nagy/Red Bull Content Pool

foto: Filip Nagy/Red Bull Content Pool

Najväčší šoumen na zjazdovke

Zuzka Vráblová sa okrem svojho výkonu musela sústrediť ešte na jednu dôležitú úlohu. Spolu s Kubom Grigarom mali tú zodpovednosť vyhodnotiť najoriginálnejší kostým. Ten napokon vyhral horehronský kroj Miroslava Zelenčíka.

„Mne osobne, ako chlapcovi z Liptova, kroje vždy imponovali. Za mňa to bol veľmi pekný kostým,“ Už na tom štarte bolo cítiť, že to je skôr o tom, aby si to človek užil, že to nebudú úplne preteky, kde chce človek vyhrávať, a tak to aj bolo. Veľmi príjemné a veľká zábava,“

chválil Jakub Grigar,  ktorý sa sám ani veľmi nezaujímal o to, kto prišiel do cieľa ako prvý…

Víťazi išli inú ligu

Niekto však predsa len vyhrať musel a že to bol teda poriadne napínavý boj. V najrýchlejšej disciplíne – lyže muži – sa rozhodovalo až na cieľovej rovinke, v ktorej to cez Andreja Dobríka na prvú priečku poslal bývalý slovenský slalomový reprezentant Peter Bendík:

„Bolo to trochu napínavé, až do posledných metrov, ale o tom je RedBull Zjazd na doraz, že ideš od hora až dole na maximum a bojuješ, až kým neprejdeš cez cieľovú čiaru. Súper bol tri štvrtiny trate lepší, ale napokon v tej poslednej štvrtine rozhodli väčšie guľky.“

Medzi ženami na snowboarde zase vyhrala iba 17-ročná Evka Hanicová, ktorá mala na svoje konkurentky náskok 38 sekúnd:

„Viac-menej som bola pripravená, že to bude na trati masaker, takže to bolo super. Do Tatranskej Lomnice bohužiaľ nepôjdem, ale o týždeň v Jasnej by som chcela zase vyhrať.“

Najrýchlejšou lyžiarkou sa stala ďalšia bývalá pretekárka na lyžiach a reprezentantka v hokeji – Martina Staroňová. Snowboardistom chlapom zase dominoval Richard Mäsiar, ktorý na záver celého podujatia uviedol:

„Na Donovaloch som bol prvýkrát v živote a až takú rozbitú trať som nečakal, ale dalo sa to zjazdiť a dôležité je, že sa nikomu nič nestalo, a všetci prišli do cieľa v poriadku. Tiež sa plánujem zúčastniť aj zvyšných dvoch zastávok, takže dúfam, že sa mi ešte podarí niečo vyhrať.“

Donovalská premiéra na výbornú

Prvá zastávka trojdielnej série podujatí Red Bull Zjazd na doraz v Parku Snow Donovaly je tak úspešne za nami a na rade sú dve strediská, ktoré už túto akciu v minulosti zažili – konkrétne ešte v rokoch 2012, 2013 a 2014: v sobotu 29. januára 2022 Jasná  a 5. februára 2022 Tatranská Lomnica.

Registrácia na tieto udalosti je stále otvorená na redbull.sk/zjazdnadoraz, kde je pripravená aj veľká fotogaléria a video obsah. Registrácia je záväzná a neprenosná, pričom registrovať sa môžu iba osoby staršie ako 16 rokov. Ten, kto je mladší ako 18 rokov, musí mať podpísaný súhlas o účasti od svojho zákonného zástupcu.

Podujatia sú organizované v režime OP -môže sa ho zúčastniť iba osoba očkovaná alebo tá, ktorá prekonala ochorenie COVID-19.  Všetky informácie týkajúce sa aktuálne platných hygienických opatrení nájdete TU.

foto: Tomas Bukoven/Red Bull Content Pool

foto: Tomas Bukoven/Red Bull Content Pool

Kompletné výsledky na Donovaloch

Tu sú top 3 pretekári v každej kategórii. Celú výsledkovú listinu si môžete pozrieť TU.

Lyže muži:

 1. Peter Bendík 1:36:210 min.
 2. Andrej Dobrík 1:36:470
 3. Juraj Bernát 1:41:790

Lyže ženy:

 1. Martina Staroňová 1:54:690 min.
 2. Zuzana Vojteková 2:23:120
 3. Petrana Řičánková 2:36:590

Snowboard muži:

 1. Richard Mäsiar 2:12:290 min.
 2. Filip Pleva 2:27:590
 3. Oliver Jursa 2:43:600

Snowboard ženy:

 1. Eva Hanicová 2:26:890 min.
 2. Martina Fiťková 3:05:100
 3. Anita Katarínska (POL) 3:31:670
foto: Tomas Bukoven/Red Bull Content Pool

foto: Tomas Bukoven/Red Bull Content Pool

Zdroj: Alexander Bunčák  , Foto: Red Bull Content Pool