História športu: Kráľovná biatlonovej stopy v Thurzovom dome

ŠPORT
1 /

Dvadsaťdeväťročná Paulína Fialková štartovala ma zimných olympijských hrách v Soči 2014, Pjongčangu 2018 i v Pekingu 2022. Jej najlepším individuálnym olympijským výsledkom je 5. priečka vo vytrvalostných pretekoch na 15 km v Pjongčangu. Rodáčka z Čierneho Balogu zavíta do priestorov Thurzovho domu Stredoslovenského múzea na besedu venovanú aktuálnej výstave História športu.

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pokračuje v septembri v populárnom podujatí Stretnutia s minulosťou. Tie patria cyklu besied venovaným výstave História športu.

Paulína Bátovská Fialková

Paulína Bátovská Fialková

Bohatý zoznam úspešných športovcov z Vojenského Športového Centra Dukla Banská Bystrica, ktoré je spoluautorom výstavy, uzatvorí naša súčasná biatlonová kráľovná Paulína Bátovská Fialková v stredu 14. septembra 2022 o 17:00 hod. v Thurzovom dome.

„Ako osemročná som sa prvýkrát zúčastnila biatlonového tréningu a začala som trénovať v klube biatlonu Čierny Balog. Ešte pred začatím štúdia na gymnáziu som začala trénovať pod trénerskými krídlami Anny Murínovej a moje kroky viedli do klubu biatlonu Osrblie. Prelomový bol rok 2010, kedy som na mládežníckych Majstrovstvách sveta v dorasteneckej kategórii dosiahla deviate miesto. Odvtedy je biatlon mojou neodlučiteľnou súčasťou života“,

hovorí Paulína Bátovská Fialková.

Pavlína na olympiáde

Pavlína na olympiáde

Na olympijských hrách v roku 2018 v Pjongčangu prišiel pre Paulínu zatiaľ najvyššie dosiahnutý úspech na olympiáde. Vo vytrvalostných pretekoch urobila len jednu chybu a do cieľa prišla na piatom mieste.

Spolu so striebornou Anastasiou Kuzminovou  sa zaslúžila o najúspešnejšie slovenské preteky na zimných olympijských hrách: dve pozície v najlepšej päťke.

Pavlína na trati

Pavlína na trati

Vtedy Paulína po pretekoch uviedla:

 „Super výkon, začala som chybou, ale nevzdala som to a snažila som sa robiť to, čo viem. Tá jedna rana mrzí, ale aj tak som spokojná.“

Snom azda každého biatlonistu je prísť do cieľa pretekov s nulou. Paulíne Fialkovej sa to prvýkrát v kariére v stíhacích pretekoch podarilo pri predposlednom štarte sezóny v roku 2022. Do stíhacích pretekov Svetového pohára v nórskom stredisku Holmenkollene odštartovala z 8. pozície a vďaka štyrom čistým streleckým položkám sa postupne prepracovala  na 3. miesto.

„Sme veľmi radi, že môžeme v našom múzeu opäť privítať jednu z úspešných športovkýň z VŠC Dukla v Banskej Bystrici, Paulínu Bátovskú Fialkovú. Po predchádzajúcich stretnutiach s pani Elenou Kaliskou  a Matejom Tóthom sa o zavŕšenie našich tohtoročných športových besied postará práve ona. Milo nás prekvapil záujem o šport a jeho históriu ale samozrejme aj osobné stretnutia našich návštevníkov s úspešnými medailistami. Som presvedčený, že akákoľvek popularizácia  histórie, a aj histórie športu, je potrebná a Stredoslovenské múzeum sa bude naďalej snažiť prinášať aktuálne a zaujímavé besedy z rôznych oblastí,“

dopĺňa Marcel Pecník, riaditeľ Stredoslovenského múzea.

Stretnutia s minulosťou v októbri už budú patriť historickej téme. Banskobystrický stredoveký a novoveký vodovod vo svetle archeologického výskumu a písomných prameňov nám priblíži archeologička pani Marta Mácelová v Thurzovom dome 26. 10. 2022 o 17:00 hod.

Zdroj: Dana Kurtíková , Foto: ilustračné