GRAND PRIX A kategórie U17 v bedmintone: Banskobystričan Andrej Petrovič šokoval súperov

1 /

Vynikajúci výsledok, dva cenné skalpy a zisk fantastického bodového konta do Slovenského rebríčka bedmintonu v kategórii U17. To sú mimoemočné efekty predstavenia sa mladého Banskobystričana Andreja Petroviča na „áčkovom“ turnaji v Dolnom Kubíne.

Cesta na „áčkový“ turnaj s očakávaniami

A tie emočné efekty? Zistenie, že obrovská vôľa a nasadenie môžu priniesť veľkú výhru s kýmkoľvek. Vieru, že napriek vekovému hendikepu sa dá súperiť aj s (na naše pomery) hviezdami.

Momentálne 14 najlepších hráčov podľa postavenia v rebríčku a k nim ďalších 10 postupujúcich z ťažkej a krutej kvalifikácie. Štyria aktuálni reprezentanti Slovenska. Nová hala, doteraz nevyskúšaná. Priame prenosy cez špeciálne zriadený kanál. To všetko čakalo nášho mladého bedmintonistu.

Andrej Petrovič cestoval na turnaj s určitým očakávaním. Postupne sa predstavil  v mixe, v dvojhre a aj v štvorhre. Mix mu po sérii veľmi dobrých výkonov priniesol veľmi pekné tretie miesto. Štvorhra bola rovnako úspešná, keď boli spolu so svojim klubovým spoluhráčom klasifikovaní na rovnakom mieste a získali bronzové medaile potom, čo v semifinále len tesne prehrali v trojsetovej bitke s favoritmi turnaja.

Andrej Petrovič druhý sprava v žltom drese

Dvojhry

Vrcholom programu „áčkového“ turnaja bola však jednoznačne dvojhra. Andrej ako nasadená osmička nemal problém v prvom kole a súpera z Dolného Kubína zdolal pomerne jednoznačne 21:10, 21:12.

V ďalšom kole na neho čakal nevyspytateľný hráč Krištof Fischer z Trnavy, schopný poraziť akéhokoľvek protivníka aj vo vyššej kategórii. Andrej mu však nedal vôbec žiadnu šancu a po dominantnom výkone ho z kurtu odprevadil po suverénnom víťazstve 21:11, 21:10.

Štvrťfinále

To znamenalo postup do TOP 8 a dosiahnutie základného cieľa. O postup medzi štvoricu najlepších mu stál v ceste reprezentant Slovenska v kategórii U17, o rok starší a skúsenejší Dominik András z Košíc, nasadený ako číslo štyri.

Favorit bol jednoznačný. Diváci a tréneri očakávali hladkú prehru Andreja Petroviča, hoci sa na zápas tešili. Andrej v zápasoch zvykne bojovať ako lev, doslova na krv a taký štýl sa väčšinou páči.

V prvom sete si začal favorit presnou hrou a fyzickou prevahou budovať náskok. Vedenie 4:0 ale naštartovalo mladého hráča z Banskej Bystrice a ten obrovskou bojovnosťou s prekvapivými zmenami rytmu hry, pestrou škálou úderov a hlavne vynikajúcou obranou smerovanie zápasu otočil vo svoj prospech. Po kontrolovanom závere vyhral prvý set  21:16.

V druhom sete pokračoval rovnaký scenár, Andrej nedovolil protivníkovi používať jeho silné zbrane, naopak, on určoval tempo hry. Po agresívnych úderoch a rýchlej hre zvíťazil aj v druhom sete rovnakým skóre 21:16. Nasledoval postup do semifinále a prekvapením zdvihnuté obočia trénerov i divákov.

Andrej Petrovič

Skvelý postup do semifinále a neuveriteľná výmena

Semifinále sa hralo na druhý deň. Na kurt proti Andrejovi Petrovičovi nastúpil ďalší reprezentant, nasadená dvojka turnaja Gregor Ondrejčák z Bratislavy. Hráči hrali proti sebe aj na odložených Majstrovstvách Slovenska rovnakej kategórie vo štvrťfinále, kde Andrej nepremenil postupne 4 mečbaly, keď koncovku nezvládol hlavne mentálne.

Poučený touto prehrou nastúpil v úplne inom psychickom rozpoložení. Hral pokojne a sústredene. Ani to však nepomohlo a kvalita fyzicky disponovaného súpera sa naplno prejavila. Pomohol si tvrdými smečmi a dokázal prvý set získať v pomere 21:12.

V druhom sete Andrej zmenil taktiku a z otvorenej hry prešiel do obranného módu. Hral skôr trpezlivé dlhé údery nútiace súpera viac sa pohybovať v zadnej časti kurtu. Nasledovali dlhé výmeny a čakanie na chybu. Tých urobil mierne netrpezlivý súper viac a tak Andrej set získal pre seba po výhre 21:16. Obaja hráči toho po fyzickej stránke už mali dosť, výmeny boli ťažké a dlhé, nasadenie obrovské.

Tretí set priniesol obrovskú drámu. Hráči sa striedali vo vedení, krásne výmeny sa prelínali s nevynútenými chybami, ktoré so sebou prinášala narastajúca únava. Tesne pred koncom zaujala neskutočná výmena, keď Andrej ukázal niekoľkokrát pod obrovským tlakom a v hlbokej defenzíve urobiť sériu priam neuveriteľných zákrokov – dvakrát sa položil na zem a „rybičkou“ vrátil košík na súperovu polovicu.

Výmenu síce prehral, ale dlhotrvajúci potlesk celej haly mu vlial do žíl obrovskú dávku energie. Maximálne sa sústredil, pripravil sa na každé z posledných troch podaní a napokon porazil silného súpera. Po premenenom mečbale sa Andrejovi v očiach objavili slzy uvoľnenia. Smiech a plač v jednom balíku, napätie sa vyplavilo. Veľké víťazstvo!

Po zápase sa pri našom hráčovi vystriedalo množstvo gratulantov, trénerov, hráčov a divákov. Zaujala jedna poznámka reagujúca na spomínanú skvelú výmenu, keď trénerka z iného klubu povedala:

„Túto výmenu budem púšťať dlhé roky svojim zverencom ako ukážku „CHCENIA“. Bol to silný zážitok.“

Finálový súboj poznačila únava nášho mladého bedmintonistu

Vo finále vyčerpaný Andrej Petrovič márne hľadal silu v prvom sete a s favoritom celého bedmintonového turnaja prehral pomerne jednoznačne 12:21. V tom druhom vytiahol všetky svoje rezervy a bojoval až do konca. Dal do hry  úplne všetko, ale ani to na jeho súpera nestačilo. Nasledovala  prehra 19:21, potlesk, stupne víťazov a obrovská únava.

Taká bola cesta k veľkému úspechu, k veľkej porcii bodov a k získaniu rešpektu mladého bedmintonistu z Banskej Bystrice. Ešte raz gratulujeme, Andrej Petrovič, bol si skvelý…