FOTO: Vyzdobené banskobystrické Námestie SNP žije vianočnými trhmi a príjemnou atmosférou

SPRÁVY
2 /

Banskobystričania spolu s návštevníkmi nášho mesta si po dvojročnej pandemickej prestávke môžu opäť užívať Banskobystrické Vianoce 2022. Krásne vyzdobené Námestie SNP láka malých i veľkých návštevníkov.

V centre mesta sú vianočné trhy a vládne tu príjemná nálada

Príležitostný trh so stánkami a občerstvením na Námestí SNP funguje od 1. do 26 decembra, stánky s remeselnými výrobkami a vianočným tovarom pribudnú od 6. – 22. decembra 2022.

Návštevníci si v nich budú môcť zakúpiť  vianočné darčeky a ozdoby, výrobky z kovu, keramiky, skla, šúpolia, dreva, dekoračné výrobky z textilu, šperky, sviečky, mydlá, med, medovníky, vianočné oblátky či adventné vence.

Som rád, že po dvoch rokoch prázdnoty a smútku zaplnili centrum mesta predajné stánky s tradičnými špecialitami či vianočným punčom. Ešte viac ma teší, že na vyzdobenom námestí v srdci Slovenska vidím vás, milé Banskobystričanky a Banskobystričania. Verím, že sa počas najbližších dní stretneme a spoločne si užijeme jedinečnú predvianočnú atmosféru nášho krásneho námestia. Všetkých vás srdečne pozývam,“

uvádza banskobystrický primátor Ján Nosko.

Ako sme sa mohli presvedčiť na vlastné oči, banskobystrické Námestie SNP už žije príjemnou predvianočnou atmosférou až do nočných hodín. Od 11:00 do 23:45 hod. tu môžete ochutnať  rôzne špeciality, akými je cigánska pečienka, lokše, langoše, pagáče, klobásy, trdelníky, podplamenníky, ale aj mnohé iné pochutiny či nápoje. Samozrejme nechýba ani  tradičný vianočný punč.

V piatok večer dorazila na bystrické námestie Mikulášska rozprávková Wrangler jazda zo Slovenskej Ľupče, aby jej aktéry na krásne ozdobených a svietiacich jeepoch obdarovali prítomné deti.

Vianočný strom na centrálnom námestí rozsvieti primátor spoločne s Mikulášom a najmenšími Banskobystričanmi v utorok 6. decembra o 17:00 hod., takže symbol Vianoc dotvorí celkovú už takmer vianočnú atmosféru v meste pod Urpínom.

K nej prispeje aj pripravovaný kultúrny program, ktorý poteší všetky vekové skupiny. Všetko vyvrcholí novoročným ohňostrojom.

O bezpečnosť návštevníkov vianočných trhov sa stará mestská polícia

Vianočné trhy už tradične prilákajú v nasledujúcich dňoch množstvo návštevníkov. Žiaľ, aj „dlhoprstých“, ktorí sa v dave ľudí dokážu nenápadne a rýchlo dostať k osobným veciam.  Preto Mestská polícia v Banskej Bystrici posilnila počas predvianočného i vianočného obdobia hliadky na Námestí SNP.

Okrem zabezpečenia verejného poriadku sa mestskí policajti zameriavajú aj na dodržiavanie prevádzkovej doby predajcov a čas povolený na zásobovanie, ktorý je určený denne do 9:00 hod. Pre predajcov zároveň platí zákaz parkovania vozidiel či prívesného vozíka za predajnými stánkami.

Vo večerných hodinách je úlohou mestskej polície  kontrolovať dodržiavanie nočného pokoja a záverečných hodín predaja. Nad bezpečnosťou vianočného námestia dohliada aj policajné kamerové stredisko.

Ak by sa niekto z návštevníkov stal obeťou krádeže, nech to oznámi na telefónnom čísle 159 alebo priamo v uliciach mesta kontaktuje hliadku mestskej polície.

Autor: (tom), Foto: mesto BB a redakčné