FOTO: Víťazom 3. etapy Okolo Slovenska so štartom v Banskej Bystrici sa stal Martin Laas

ŠPORT
1 /

Estónsky cyklista Martin Laas vyhral predposlednú 3. etapu 64. ročníka pretekov Okolo Slovenska.Jazdec tímu Bora-Hansgrohe sa presadil v hromadnom závere 181,3 km dlhej trasy z Banskej Bystrice do Žiaru nad Hronom. Predtým triumfoval aj v prvej poletape v Žiline.

Druhý skončil Belgičan Sean de Bie z Bingoal – Wallonie Bruxelles a tretí Holanďan David van der Poel (Alpecin – Fenix). Zo Slovákov bol v etape najvyššie Lukáš Kubiš z Dukly Banská Bystrica na 18. priečke. Na čele celkovej klasifikácie sa pred sobotňajším vyvrcholením udržal Nemec Jannik Steimle zo stajne Deceuninck- Quick-Step.

Štart na banskobystrickom Námestí SNP

Piatková tretia etapa cyklistických pretekov Okolo Slovenska mala štart o 11:30 hod. v mieste štvrtkového cieľa druhej etapy na Námestí SNP. Bystričania mohli zblízka vidieť všetkých zostávajúcich pretekárov v pelotóne, ktorý sa prezentovali na pripravenej tabuli, odkiaľ Vám prinášame našu fotogalériu.

Kopcovitá etapa ponúkla tri horské i tri rýchlostné prémie s dvoma dlhými stúpaniami na Červenú Studňu a Nevoľné. Na štarte už chýbal Čech Ján Bárta zo zoskupenia Elkov, pretože si v predchádzajúcom priebehu zlomil zápästie.

Na prvej horskej prémií na Železnej Breznici bol najrýchlejšie Slovinec Janez Brajkovič, po nej už nasledoval zjazd smerom na Žiar nad Hronom. Defekt v ňom musel riešiť líder pretekov Nemec Jannik Steimle a prepadol sa až do poslednej tretej skupiny so stratou dve minúty na čelo.Pred rýchlostnou prémiou v Žiari sa druhá a tretia skupina spojili.

Únik mal sľubný náskok

Šprintérsku prémiu vyhral tesne Belgičan Jenthe Biermans (Israel Start-Up Nation), najviac bodov na horskej prémii zobral Holanďan Mathijs Paasschens z tímu ProTeam Bingoal–Wallonie Bruxelles.

Únik sa potom podaril pätici Jenthe Biermans, Idar Andersen, Kristjan Hočevar, Andrea Pietrobon a Péter Kusztor, čoskoro si vypracovali až takmer päťminútový náskok. Belgičan Biermans vyhral v dueli vedúcej skupinky šprintérsku prémiu v Žiari a Slovinec Hočevar horskú po stúpaní na Nevoľné. Pracujúci pelotón sa však priblížil už na rozdiel dvoch minút.

Hlavný „balík“ sa rozdelil na dve skupiny, z domácich zástupcov zostali v tej prvej iba Lukáš Kubiš, Juraj Sagan a Ľuboš Malovec.

Rýchlostné kvality ukázal Laas

Prvenstvo na ďalšej rýchlostnej prémii v Žiari si zopakoval Biermans. Aj čelná skupina sa potom roztrhala, vpredu už zostal iba osamotený Nór Andersen. V skupine prenasledovateľov zasa aktívne pôsobil tím Sunweb a postupne likvidoval manko lídra. Jeho únik skončil dva kilometre pred cieľom.

Po prudkom stúpaní z Lutily do Žiaru nad Hronom sa v technickom finiši museli jazdci pripraviť aj na prudkú otočku menej ako kilometer pred páskou. Svoje špurtérske kvality rovnako ako v stredu ukázal Laas a dostal sa tak aj do zeleného dresu pre lídra bodovačky.

Ďalšie dresy sa nemenili – líder vrchárskej súťaže je Belgičan Kenny Molly, súťaže do 23 rokov Nór Andreas Leknessund a najlepším Slovákom v celkovom poradí zostal Lukáš Kubiš. Najbojovnejším jazdcom 3. etapy sa stal Slovinec Kristjan Hočevar.

Zdroj: TASR, Foto: Mirka Chabadová