FOTO: Thurzov dom má za sebou skvelú výstavu slovenského insitného umenia zo Srbska

Výstava
0 /

Výstava slovenského insitného umenia zo Srbska Kovačica známa i neznáma, ktorá zdobila priestory Thurzovho domu od 4. do 24. novembra 2019, prilákala do Banskej Bystrice stovky návštevníkov z rôznych kútov Slovenska, ale aj z celej Európy.

Práve výstavou v Stredoslovenskom múzeu začala oficiálna kampaň za zapísanie slovenského insitného umenia zo Srbska do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Vysoká návštevnosť spolu s výťažkom z predaných obrazov, ktorý sa použije na vydanie publikácie o umení a jeho autoroch, vo veľkej miere napomôžu tejto snahe.

Záštitu nad výnimočnou výstavou, ktorá po prvýkrát na Slovensku predstavila diela všetkých 63 kovačických autorov, prevzala ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková. Jedným z prvotných iniciátorov výstavy bol predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter.

Spolu 80 vystavených obrazov prilákalo do Thurzovho domu v priebehu troch týždňov takmer 1 500 návštevníkov, ktorí neraz merali dlhú cestu do mesta pod Urpínom s cieľom na vlastné oči vidieť pozitívne, veselé a  najmä autentické maľované príbehy z Kovačice.

„Kovačické insitné umenie prinieslo do Thurzovho domu svoju charakteristickú úprimnosť, bezprostrednosť, jedinečnú techniku spracovania a mimoriadna návštevnícka obľuba nám len potvrdila, že insitné umenie našich krajanov zo Srbska je Slovákom dobre známe a blízke. Som v mene kolektívu pracovníkov Stredoslovenského múzea v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja úprimne rád, že tak významný proces, akým je zapísanie do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, štartoval práve u nás, na základe iniciatívy a s podporou pána predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Jána Luntera. Úspech takého procesu obohatí nielen Slovensko a Srbsko, ale istotne aj celý (nielen umelecký) svet,“

hovorí PhDr. Marcel Pecník, riaditeľ Stredoslovenského múzea.

Jednými z posledných návštevníkov výstavy boli priam symbolicky študenti slovensko -srbského Gymnázia Mihajla Pupina v Kovačici, ktorí sa do Banskej Bystrice dostali vďaka výmennému pobytu na Gymnáziu Jozefa Gregora Tajovského a hneď na jeho začiatku, v nedeľu 24. novembra, navštívili Stredoslovenské múzeum.

Zdroj: Martina Saktorová, Foto: SSM