Toto podujatie od roku 2007 organizovali mestskí lesníci už 15 – krát. V doline Rakytovo návštevníkom a priateľom lesa predviedli, ako sa v minulosti z nedostupných horských terénov prepravovalo drevo.
Vodný žľab vybudovaný za týmto účelom okolo 19. storočia. Pred 23 rokmi ho vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.
Rozšíreným spôsobom dopravy dreva z vyšších horských polôh bolo v minulosti spúšťanie suchými šmykmi, tzv. rizňami. Používali sa aj vodné žľaby nazývané flúdre a nakoniec i plavenie potokmi.
Drevo sa plavilo aj z ďalších lokalít patriacich mestským lesom. V niektorých dolinách slúžili na tento účel aj vodné nádrže, tzv. tajchy. Plavenie postupne nahradili povozy a neskôr nákladné vozidlá.
Po roku 1945 prešli mestské lesy k výraznejšiemu zmechanizovaniu prác. Vzácnou pamiatkou z minulých čias je dodnes zachovaný a hlavne funkčný Rakytovský vodný žľab.

Zľava Jakub Gajdošík a Blažej Možucha
„Pred vyše 100 rokmi sa u nás nachádzali viaceré funkčné vodné žľaby. Najdlhší, 4 650 metrový, bol v doline Cenov, najkratší v Prášnici a meral 1 840 metrov. Žľab v Rakytove dosahoval 2 450 metrov,“
uviedol Blažej Možucha, riaditeľ Mestských lesov Banská Bystrica, s. r. o.
Lesníci ukázali plavenie dreva na asi 300 – metrovom úseku. Zvedaví boli malí i veľkí, mladší i tí skôr narodení. Každoročne je to zaujímavý zážitok. Všetci prítomní vrátane školákov užitočne prežili príjemný deň v lesnom prostredí.
Autor: (tom) , Foto: mesto BB