FOTO: Pozorovali sme pohyb kométy nad Banskou Bystricou

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

V týchto dňoch resp. nociach môžu aj Bystričania pri jasnej oblohe pozorovať kométu. Jej pohyb zachytila objektívom svojho fotoaparátu z dvoch miest (v Sásovej a na Kalvárii) naša fotografka Mirka Chabadová.

Hvezdáreň v Banskej Bystrici pripomína, že po jarnom sklamaní z dvoch komét, ktoré mali ozdobiť oblohu, nám teraz svitla nová nádej. Ako sa zdá, kométa C/2020 F3 (NEOWISE) prežila blízke priblíženie k Slnku a zároveň zvýšila svoju jasnosť.

Tým upútala pozornosť nielen astronómov, ale aj mnohých občanov. Pomaly sa vzďaľuje od Slnka a vytvára tak príležitosť na jej pozorovanie počas týchto júlových dní a nocí.

„Kométa sa objaví v rannom súmraku nízko nad severovýchodným obzorom a postupne sa stane cirkumpolárnou (viditeľnou po celú noc). Jej jasnosť z počiatku sa odhaduje na 1 magnitúdu (bude jasnejšia ako hviezdy Veľkého voza), no každým dňom bude jej jasnosť klesať,“

uvádza banskobystrická Hvezdáreň.

Kométa  je malý astronomický objekt podobný asteroidu, ale zložený predovšetkým z ľadu. Kométy sa typicky pohybujú po veľmi eliptických obežných dráhach, ktorých odslnie (afélium) môže byť oveľa vzdialenejšie ako obežná dráha Pluta.

Veľmi často sú opisované ako „špinavé snehové gule“, hoci podľa najnovších výskumom sa toto vzťahuje len na povrch jadra kométy a z veľkej časti ich tvorí zmrznutý oxid uhličitý, metán a voda, s primiešaným prachom  a rôznymi minerálnymi agregátmi. Tieto agregáty držia spolu len vďaka vlastnej gravitácii.

Kométa sa tradične skladá z jadra, komy a chvosta. Koma a chvost sú síce najcharakteristickejšie vlastnosti kométy, vďaka ktorým ju možno takmer určite rozoznať od iných telies, ale väčšina komét na prevažnej časti svojej dráhy tieto zložky nemá.

Kóma a chvost sa totiž utvárajú len v blízkosti Slnka pod vplyvom jeho žiarenia. Ďaleko od Slnka tvorí kométu len jadro, niekoľkokilometrové teleso tvorené čiastočne ľadom.

Ešte stále máte šancu vidieť po dlhšom období kométu voľným okom aj v meste pod Urpínom, najlepšie mimo svetelného smogu, je to zážitok. Priložený obrázok zobrazuje pozície kométy v jednotlivých dňoch. Pozrite si aj našu fotogalériu.

A môžete si vypočuť aj krásnu skladbu Jaromíra Nohavicu „Kometa“:

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová