FOTO: Pohľad na zaujímavé športové zápolenia EYOF 2022 a program vo FAN zóne

ŠPORT
0 /

Po striebre slovenskej bežkyne na 400 metrov Lenky Gymerskej a bronze Anny Šimkovej v skoku o žrdi bojovali vo štvrtok o cenné kovy ďalší mladí športovci na Európskom olympijskom festivale mládeže EYOF 2022. V piatok pokračujú súboje na všetkých športoviskách, zaujímavý program ponúka aj FAN zóna. Prinášame vám bohatú fotogalériu z aktuálne prebiehajúceho EYOF v Banskej Bystrici.

Mesto športu žije európskym športom mladých

Atlétka Daniela Hlavatá postúpila do finále v skoku do výšky, ktoré je na programe v piatok po 10:00 hod. Atlétka Tereza Beňová postúpila v behu na 200 metrov tiež do finále.

Tenistka Renáta Jamrichová zabojuje o medailu vo dvojhre. Vo štvrtok absolvovala víťazné štvrťfinále ako nasadená  jednotka. Súčasne sa dokázala prebojovať do semifinále i v miešanej štvorhre spolu s Danielom Balaščákom. Džudista Gabriel Čopák sa dostal až do štvrťfinále.

Vo štvrtok vyvrcholili súťaže v  cestnej cyklistike. Na programe boli dievčenské aj chlapčenské preteky s hromadným štartom. Štart aj cieľ obidvoch pretekov bol na banskobystrickom námestí Slovenského národného povstania. Zo slovenskej výpravy sa na štart postavila trojica dievčat a dvaja chlapci.

Preteky dievčat odštartovali predpoludním a z víťazstva sa takisto ako v časovke tešila britská pretekárka Fergusonová. Aj strieborná medaila mala rovnakú držiteľku ako v utorok. Cenný kov tohto lesku si na stupňoch víťazov prebrala Španielka Ostizová Tacová. Trojicu najlepších doplnila bronzová Talianka Temperoniová. Zo Sloveniek skončila najlepšie Natália Kušnírová, ktorú v cieli klasifikovali na 18. mieste.

Víťazom pretekov s hromadným štartom sa stal Belgičan Cedric Keppens. Ten mal na 65,8 km dlhej trati najviac síl v záverečnom špurte, keď predstihol poľskú dvojicu Goszczurny (víťaz utorkovej časovky) a Strzelecki, ktorí ho doplnili na stupňoch víťazov. Najlepší zo Slovákov bol na 43. mieste Samuel Fedor.

Trasa cyklistických pretekov viedla z Námestia SNP cez Kapitulskú ulicu na Hornú Mičinú, Dolnú Mičinú, cez Lukavicu, Veľkú Lúku, Hronsek, Vlkanovú, Badín, Rakytovce, Kremničku, Sládkovičovu ulicu s cieľom na Námestí SNP, pričom v oboch kategóriách sa jazdili po dva okruhy.  Veľká vďaka patrí príslušníkom Polície SR za koordináciu dopravy i všetkým sprievodným vozidlám.

Zimný štadión zmenený na jedinečnú plochu pre športovú gymnastiku poskytuje vynikajúci športový zážitok z výkonov mladých gymnastiek a gymnastov. Všetko náradie a náčinie priviezlo do Banskej Bystrice až sedem kamiónov. Vo štvrtok boli po prvý raz v rámci EYOF na programe aj súťaže v pároch. O cenné kovy v športovej gymnastike zabojovali aj naši slovenskí reprezentanti – Lucka Dobrocká a Oliver Kasala. V piatok nás čaká finále, v ktorom uvidíme najlepších osem gymnastiek a gymnastov z kvalifikácie.

Zaujímavosťou je, že medzi rozhodkyňami, ktoré hodnotia výkony dievčat, je aj Banskobystričanka Zuzana Ulická Galátová, ktorá pracuje na banskobystrickej mestskej polícii. Ako bývalá profesionálna športová gymnastka disponuje Medzinárodným rozhodcovským kurzom, vďaka čomu bola nominovaná Slovenskou gymnastickou federáciou aj na tohtoročný EYOF.

Kedysi ju viedol úspešný tréner a funkcionár ženskej športovej gymnastiky – známy Bystričan Stanislav Kútik. Ten zároveň trénoval na EYOF aj slovenskú gymnastku Emu Bažíkovú.

„Ďakujem všetkým Bystričanom, ktorí sa podieľajú na organizácii či plynulom priebehu EYOF 2022,“

uviedol primátor mesta Ján Nosko.

Piatkový program vo FAN zóne

FAN zóna v Parku pod Pamätníkom SNP sa otvára o 10:00 hod. Príďte si vyskúšať rôzne športy alebo si zatancovať s Univerzitným folklórnym súborom Mladosť. V parku sa opäť objaví nadrozmerná bábka – lietajúca hus, chýbať nebude humorné pouličné divadlo Balaton 1982, ani stretnutie s olympionikmi či aktivity v rámci kultúrneho vzdelávacieho programu OCEP.

Na hlavnom pódiu o 15:30 hod. môžete privítať olympioničku v lukostreľbe Alexandru Longovú a šermiarku Katarínu Ráczovú. Diskutovať budú na tému fair play v športe a v živote.

Najmenších návštevníkov s rodičmi o 17:00 hod. zabaví populárna detská šou na ľudovú nôtu – Fidlikanti, o 18:30 hod. je naplánovaná diskusia o včelách. Vyvrcholením piatkového programu bude fenomenálny orchester Cigánski diabli.

Sledujte športové disciplíny EYOF naživo

Mnohých športovcov už zdobia krásne medaily v tvare srdca z dielne Mincovne Kremnica, ktoré si odnesú priamo zo srdca Slovenska, z našej Banskej Bystrice. Súťaže v jednotlivých športoch vrcholia. Rozpis bohatého športového programu môžete nájsť na https://eyof2022.com/program/?date=2022-07-29&sport=.

Upozorňujeme, že z dôvodu nepriaznivého počasia, ktoré má byť podľa predpovedí v sobotu, sa tenisové zápasy o 1. a 3. miesto v dvojhre chlapcov, dievčat a v zmiešanej štvorhre presunuli na piatkové popoludnie.

To, ako sa darí našim slovenským športovcom v jednotlivých disciplínach, nájdete na https://www.olympic.sk/podujatie/banska-bystrica-2022… Celkové výsledky sú dostupné tu: https://results.eyof2022.com. Výkony mladých športovcov môžete sledovať aj cez live stream na https://eoctv.org/live/ alebo na obrazovkách RTVS šport.

Zdroj: EYOF, mesto BB  a (tom), Foto: Marek Rakovský a FB