FOTO: Niekto poškodil ozdobné sakury na Jilemnického a Nešporovej ulici

SPRÁVY
5 /

Kto z Bystričanov by nepoznal nádherné sakurové aleje na Fončorde, ktoré vždy počas jari tak nádherne zakvitnú naružovo. Normálneho človeka by ani vo sne nenapadlo, že niekto môže v jesenných mesiacoch neodborne  zasiahnuť do korún týchto okrasných stromov a poškodiť ich.

V meste pod Urpínom máme takmer stovku týchto drevín, ktoré kvitnú naružovo. Sú vysadené najmä v okolí ulíc Jilemnického či Martina Rázusa, ako aj v stromoradiach na Podháji, THK alebo Hronskom predmestí.

Záhradnícke a rekreačné služby mesta (ZAaRES)  udržiavajú stromy kvitnúcich čerešní pravidelnými rezmi. Aj vďaka tomu sa sakury odmeňujú počas jari plnými kvetmi a v období horúcich letných dní nám poskytujú chládok pod ich korunami.

Zarazilo nás, že nie všetci si vážia tieto vzácne aleje. Na Jilemnického a Nešporovej ulici „niekto“ stromoradie sakúr zdevastoval neodbornými rezmi, čo môže spôsobiť „odloženie“ kvitnutia. Orezané konáre sú pohodené v živých plotoch, ktoré dopĺňajú sakury. Tým došlo aj k poškodeniu samotných živých plotov,“

uviedol riaditeľ ZAaRESu Ivan Šabo.

Mestská spoločnosť ZAaRES nahlásila uvedenú skutočnosť Polícii SR, ktorá v tejto veci už začala konať.

Je smutné a nepochopiteľné, že stromy, ktoré robia radosť a obdivujú počas kvitnutia nielen obyvatelia nášho mesta, ale aj jeho návštevníci, dokáže len tak „niekto“ poškodiť…

Autor: (tom), Foto: ZAaRES