FOTO: Na Námestí Štefana Moysesa otvorili výstavu „Kráľovná Alžbeta II. na Slovensku”

Výstava
0 /

Mesto Banská Bystrica v spolupráci s Veľvyslanectvom Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska pripravilo na Námestí Štefana Moysesa od 19. – 27. júna 2023  výstavu fotografií „Kráľovná Alžbeta II. na Slovensku”.

Výstavu fotografií britskej panovníčky z jejej návštevy na Slovensku v meste pod Urpínom otvorili v pondelok veľvyslanec Veľkej Británie na Slovensku Nigel Barker a druhý viceprimátor mesta Banská Bystrica Martin Majling.

Zľava Nigel Barker a Martin Majling

Zľava Nigel Barker a Martin Majling

„Aj keď kráľovná Alžbeta II. Banskú Bystricu nikdy nenavštívila, veríme, že mesto pod Urpínom, obklopené krásnymi horami, by si získalo jej srdce. Tak ako si získalo srdce jej syna, dnes kráľa Karola III., ktorý naše mesto navštívil pred takmer 23 rokmi,“

uviedol Martin Majling.

„Som nesmierne rád, že môžem ponúknuť túto jedinečnú výstavu fotografií zosnulej kráľovnej Alžbety II. s princom Philipom obyvateľom a návštevníkom  Banskej Bystrice. Kráľovná Alžbeta II. nikdy nezabudla na najkrajší kút v šírom svete a verím, že sa Vám táto výstava bude páčiť,“

povedal Nigel Barker.

Otvorenie výstavy

Otvorenie výstavy

Alžbeta II. vládla Británii sedem desaťročí, počas ktorých absolvovala množstvo zahraničných ciest. Pred 15 rokmi britská kráľovná  spoločne s manželom princom Philipom zavítala aj na Slovensko. Navštívila Bratislavu  a Vysoké Tatry.

Niektoré z fotografií neboli doteraz verejnosti dostupné. Dokumentujú rôzne časti programu kráľovského páru a poskytujú spätný pohľad na jednu z najvýznamnejších návštev v histórii samostatného Slovenska. Rovnako sú dôkazom toho, že osobnosť Alžbety II. (1926 – 2022) presahuje hranice Spojeného kráľovstva.

Putovná výstava, ktorú uvidia obyvatelia  viacerých slovenských miest, tentoraz zavítala do Banskej Bystrice. Vystavené archívne snímky zobrazujú momenty najdlhšie vládnucej panovníčky počas jej návštevy na Slovensku.

Výstava „Kráľovná Alžbeta II. na Slovensku“ na Námestí Štefana Moysesa bude sprístupnená verejnosti až do 27. júna tohto roka.

Autor: (tom), Foto: mesto BB a redakčné