FOTO: Mesto pod Urpínom má novú remeselnú piváreň na Starej Tržnici

ZAUJÍMAVOSŤ
5 /

Na Starej Tržnici v Banskej Bystrici pribudla nová prevádzka so zvučným a tematickým názvom BEERstrica. Piváreň je otvorená zatiaľ len mesiac, od apríla tohto roku a už teraz sa teší veľkej popularite a záujmu “nie len pivárov”.

Za projektom BEERstrica stoja kamaráti od detstva Martin Jančo a Marek Weiss. Objasňujú, že sa nejedná o štandardnú piváreň. Inšpirovali sa škandinávskymi krajinami, pochodili Kodaň, Štokholm a vyskúšali pivovary a pivárne. Chceli preto vytvoriť piváreň s kvalitným výčapom, variť si vlastné pivo a mať plnohodnotnú kuchyňu.

Vysvetľujú, že priestory zariaďovali za pomoci interiérovej dizajnérky Veroniky Schmidt, ktorá ich zariadila v architektonickom štýle „bauhaus“. Bauhaus je známy svojou jednoduchosťou, materiálmi ako nerez, kov a koža či mnohými tvarmi a rôznymi farbami. K tomu pridali nadaného grafika Štefana Šimuni, ktorý im pomáhal s brandom, identitou, fontami, „picasovkami“ tak, aby im to zapadlo do konceptu.

Priznávajú, že ich láska k remeselným produktom bola hlavným hnacím motorom pre vznik BEERstrice. Tvrdia, že v Banskej Bystrici im vyslovene chýbala piváreň, ktorá by ponúkala nielen kvalitné pivo, ale aj jedlá so zložitejšou, kreatívnou úpravou surovín.

„Zbožňujeme remeselné pivo, vlastne nielen pivo, ale aj víno, pečivo, lepšie povedané, všetky remeselné produkty. Chýbala nám tu poriadna remeselná piváreň, ktorá by naplnila potenciál tohto výnimočného priestoru v blízkosti starej tržnice. Nechceli sme už žiadnu piváreň typu ‚kozlovňa‘ či ‚klubovňa‘ alebo podávať zavárané utopence, chceli sme niečo fresh,“

hovoria autori projektu BEERstrica Martin JančoMarek Weiss.

Podľa ich slov, však nepôjde len o jedlá k pivu, ale aj o kvalitné obedy, kde ako sami priznávajú, radi experimentujú a spájajú rôzne kuchyne ako slovenskú, indickú, tex-mex, taliansku, “streetfood” a ich kreativita nepozná hraníc.

Okrem jedla a piva ponúkajú aj remeselné vína, či rôzne nealkoholické produkty. Piváreň slúži zároveň aj ako pivotéka a vinotéka, kde si môžete produkty nakúpiť.

Do budúcnosti plánujú spustiť “eventovú” miestnosť, kde sa budú premietať majstrovstvá vo futbale, či večerné kino.

Pre viac informácií navštívte webstránku www.beerstrica.sk a sociálne siete @beerstrica.

Zdroj: (dem), Foto: BEERstrica