FOTO: EYOF 2022 sa blíži k svojmu záveru, na športoviskách zažívame posledné súťaže o medaily

ŠPORT
1 /

V sobotu sa končí Európsky olympijský festival mládeže 2022 v Banskej Bystrici. Po posledných finálových disciplínach večer čaká účastníkov EYOF záverečný ceremoniál, ktorý sa kvōli počasiu uskutoční v Športovej hale na Štiavničkách. Z piatkového olympijského diania vám prinášame bohatú fotogalériu.

Športové disciplíny EYOF 2022 idú vo finále

Piatok odštartoval primátor mesta a prezident organizačného výboru EYOF Ján Nosko na pôde UMB posledným stretnutím s technickými delegátmi, na ktorom dostali dôležité inštrukcie k zostávajúcim hodinám Európskeho olympijského festivalu mládeže 2022. Nechýbalo poďakovanie organizačného výboru všetkým účastníkom za vynikajúce odvedenú prácu počas uplynulých dní.

Ján Nosko na organizačnom výbore EYOF 2022

Ján Nosko na organizačnom výbore EYOF 2022

„Neskôr som išiel povzbudiť naše basketbalistky, ktoré hrali proti Fínkam, nevynechal som hádzanú dievčat v Detve a taktiež som sa zúčastnil podvečerného medailového ceremoniáli mladých džudistov. Musím povedať, že som bol svedkom viacerých napínavých momentov až do poslednej chvíle,“

uviedol Ján Nosko a dodal:

„Veľmi ma teší, že aj dnes sa darilo našim slovenským športovcom. Úspešná bola tenistka Renáta Jamrichová v dvojhre, a súčasne aj v miešanej štvorhre s Danielom Balaščákom. O druhý vzácny kov na svojom konte v bronzovej podobe sa opäť zaslúžil plavec Samuel Košťál. Víťazom úprimne gratulujem k ich olympijským triumfom.“

Zlatí tenisti Renáta Jamrichová s Danielom Balaščákom

Zlatí tenisti Renáta Jamrichová s Danielom Balaščákom

Zároveň Nosko všetkých pozval na posledný deň zápolenia mladých nádejí, ktoré sa predstavia ešte vo ôsmich športoch. Program nájdete na https://eyof2022.com/program/?date=2022-07-30&sport=.

V sobotu mladí športovci podajú posledné výkony, ktoré si môžu diváci užiť na viacerých športoviskách. Podporíte súťažiacich a zažijete skvelú atmosféru športového sviatku, akým žije nielen naše mesto, ale aj celý Banskobystrický región.

V meste pod Urpínom máme najväčšiu dočasnú jedáleň v Európe

Všetci účastníci Európskeho olympijského festivalu mládeže denne prejdú vstupom najväčšej cateringovej zóny s rozlohou približne 12 000 m², ktorá sa nachádza v prednej časti areálu banskobystrického plážového kúpaliska. Podľa informácií od organizačného výboru, všetkým športovcom a členom športových výprav veľmi chutí.

Podarilo sa tak vytvoriť jeden z najväčších projektov svojho druhu v Európe s profesionálne premysleným prevádzkovým režimom i personálnym zabezpečením, ktorý spĺňa najprísnejšie hygienické a bezpečnostné normy.

Parametre cateringovej zóny:

– viac ako 8 ton surovín denne na prípravu jedla

– viac ako 120 000 vydaných porcií počas celého EYOF-u

– nonstop prevádzka 9 dní

– kompletné stravovanie pre akreditované osoby formou bufetu (raňajky až večera)

– každý deň občerstvenie v podobe 1 tony ovocia

– rozsiahly tím starajúci sa o prípravu, servis a obsluhu

– viac ako 75 000 ks použitého inventáru denne počas podujatia

– celá zóna je pokrytá internetom a bezpečnostnými kamerami

-12 kilometrov elektrických rozvodov

– laserový systém pomáha počítať obsadenosť stanu, aby nebola prekročená povolená kapacita 1 000 ľudí v stravovacej zóne v jednom momente.

Výnimočné dni športu a ľudskej spolupatričnosti v Banskej Bystrici

Letný Európsky olympijský festival (EYOF) 2022 sa nezadržateľne blíži ku koncu. Už v sobotu na záverečnom ceremoniáli zhasne oheň mieru a za festivalom ostanú len spomienky. Banská Bystrica zažíva výnimočný týždeň, aký sme na Slovensku dlho nemali.

EYOF priniesol do mesta pod Urpínom množstvo mladých športovcov, členov výprav, delegácií, dobrovoľníkov a v neposlednom rade aj fanúšikov. Život v meste sa počas olympijského festivalu mierne zmenil. V uliciach sa pohybujú mladí športovci a celé národné výpravy zúčastnených európskych krajín.

Určitými zmenami prešla aj doprava, medzi športoviskami premávajú špeciálne linky. Niektoré cesty boli počas cyklistických pretekov dočasne uzatvorené. To všetko so sebou priniesla organizácia najväčšieho multišportového podujatia v Európe v tomto roku.

O množstve zahraničných návštevníkov svedčia aj plné terasy, kaviarne či reštaurácie. Aj nočný život v Banskej Bystrici a Zvolene je živší ako obvykle.

„Naša kaviareň je najbližšie k Šport parku EYOF, čo je cítiť aj na dennom obrate. V tomto týždni sem samozrejme zavítalo viac ľudí ako obvykle. Posedieť si chodia aj zahraniční hostia. Máme viac práce, čo je však pri takomto veľkom podujatí normálne,“ 

opísala situáciu s návštevníkmi čašníčka Radka.

Na jednotlivé športy je vstup voľný, a tak na športoviská zavítajú aj domáci obyvatelia. Zvolenčan Matúš prišiel s celou rodinou na atletický štadión, kde spolu sledovali rôzne disciplíny.

„Sme tu na EYOF už druhýkrát v tomto týždni. Je to skvelá príležitosť, ako tráviť čas s rodinou. Deti sa tu môžu vybehať a takisto sledovať mladých športovcov. Je to zážitok, ktorý nezažijeme každý rok. Už sme si pozreli atletiku, džudo a vo Zvolene aj volejbal.“

Rovnako je do posledného dňa pre verejnosť otvorená aj fanzóna EYOF, kde si môžu návštevníci každý deň užiť bohatý kultúrny program. Do nej už niekoľkokrát zavítali aj Bystričanky Lucia a Klára:

„Na jednej strane EYOF priniesol do mesta veľa ľudí, všade môžete vidieť športovcov či dobrovoľníkov. Boli aj určité obmedzenia v doprave a nočný život v meste je živší ako obvykle. Na druhej strane majú Bystričania možnosť kultúrne sa vyžiť. Každý večer je vo fanzóne nejaký program. My sme sa boli pozrieť na koncerte skupiny IMT Smile a na Majkovi Spiritovi.“

EYOF priniesol do kraja pod Urpínom život a nádych olympiády. Domáci obyvatelia majú vďaka tomu jedinečnú príležitosť  nasať atmosféru veľkého športového podujatia.

Na príklade mládežníckeho olympijského festivalu môžu vidieť, ako približne to vyzerá počas olympijských hier v ich dejiskách. EYOF 2022 sa pomaly, ale isto blíži k svojmu záveru a aj život pod Urpínom sa už onedlho vráti do starých koľají.

Zdroj: EYOF, mesto BB a (tom)  , Foto: Marek Rakovský a FB