FOTO: Európske mesto športu žije európskym šampionátom v orientačnom behu dorastu

ŠPORT
0 /

Do Banskej Bystrice pricestovalo 480 mladých pretekárov z 35 krajín na Majstrovstvá Európy v orientačnom behu dorastu. Vo štvrtok sa uskutočnil otvárací ceremoniál na Námestí SNP.

Pohľad na takmer pol tisícku športovcov z celej Európy s vlajkami všetkých zúčastnených krajín na centrálnom bystrickom námestí bol úžasný. Iba ďalší dôkaz, že naše mesto je skutočne športové.

Zvýšený pohyb zahraničných návštevníkov pocíti počas víkendu nielen Banská Bystrica, ale aj Banská Štiavnica a Špania Dolina, ktoré sú dejiskami ME v orientačnom behu. Organizátorom podujatia je banskobystrický Športový klub HADVEO. Súčinnosť poskytuje mesto Banská Bystrica, mestské spoločnosti Záhradnícke a rekreačné služby (ZAaRES) a Dopravný podnik mesta (DPMBB), Hotel Lux, SOŠ pod Bánošom  a ďalší partneri..

Účastníkmi ME v Banskej Bystrici sú:  Austrália, Rakúsko, Bielorusko, Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia, Nemecko, Írsko, Izrael, Taliansko, Lotyšsko, Litva, Moldavsko, Holandsko, Nový Zéland, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Ruská federácia, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Turecko a Ukrajina.

Oficiálny program sa začal už vo štvrtok 29. júna, keď všetci súťažiaci absolvovali najskôr tréning a prehliadku terénu na Španej Doline, neskôr v kopcoch nad Malachovom. Preteky odštartovali v piatok ráno 30. júna šprintom v Banskej Štiavnici. V sobotu 1. júla sú na programe dlhé trate a banket, v nedeľu 2. júla  štafety a záverečný ceremoniál.

V štyroch kategóriách má svojich pretekárov aj Slovensko. Na listine účastníkov nechýbajú študenti Osemročného športového gymnázia v Banskej Bystrici – majster sveta z tohtoročných Medzinárodných školských majstrovstiev sveta ISF v Palerme Jakub Chupek a Jakub Dekrét, ktorý v hlavnom meste Sicílie vybojoval tretie miesto.

Námestie SNP v Banskej Bystrici sa popoludní stalo dejiskom slávnostného otváracieho ceremoniálu. Účastníkov ME privítal primátor mesta Ján Nosko slovami:

„Vitajte v Európskom meste športu 2017. Držím palce Vám všetkým. Teší ma, že medzi Vami máme dvoch orientačných bežcov z nášho mesta. Chcem sa poďakovať organizátorom a všetkým, ktorí participujú na verím úspešnej organizácii  ME v orientačnom behu. Cíťte sa v našom meste ako doma a dúfam, že sa sem budete radi vracať Prajem Vám všetko dobré.“

Európsky šampionát potom oficiálne otvorili funkcionári EYOC. Ocenenia si prevzali medailisti dopoludňajších šprintov, v kultúrnom programe vystúpili FS Bystrina a spevák Martin Vetrák.

Víťazi v šprinte:

W16: Csilla Gardonyi (Maďarsko)

M16: Piotr Rzenca (Poľsko)

W18: Anu Tuomisto (Fínsko

M18: Jakub Dekrét (SR)

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová