Verejná knižnica Mikuláša Kováča (VKMK) realizuje výstavy amatérskych výtvarníkov v pobočke Fončorda pravidelne od roku 2017. Svojou tvorbou sa v tomto priestore knižnice doteraz prezentovalo 55 výtvarníkov z Banskej Bystrice i širšieho okolia v rámci osemnástich výstav (štyri kolektívne, štrnásť samostatných).
Atraktívny výstavný priestor v knižnici
Už dvakrát sa kolektívnou výstavou odprezentovalo Občianske združenie Ateliér 3 G-výtvarníci troch generácií (r. 2018, 2020), ktoré s knižnicou úzko spolupracuje aj v rámci rôznych prezentačných aktivít umeleckého charakteru. VKMK teší fakt, že o výtvarné prezentácie v priestoroch knižnice je pomerne veľký záujem. Umelecké prezentácie obrazov, fotografií, grafík, kresieb i trojrozmerných predmetov zaujímavým spôsobom dotvárajú priestor a prispievajú k celkovému zatraktívneniu prostredia knižnice.
Rok 2021 otvára knižnica oku lahodiacim šperkom vo forme prezentácie tvorby amatérskeho výtvarníka Cyrila Luntera.

Cyril Lunter – výtvarník a rezbár
Samostatná výstava autora vo VKMK je prierezom jeho tvorby posledných rokov a odrýva jeho myšlienkové východiská a inšpiračné zdroje. Okrem malieb bude v rámci výstavy prezentovaná aj časť jeho rezbárskej tvorby.
Vo svojej maliarskej tvorbe sa venoval predovšetkým krajinke, tiež portrétom a sakrálnej tvorbe. Na prelome tisícročí inštaloval sakrálnu tvorbu v rímskokatolíckom kostolíku v Radvani, inštalácia výstavy trvala až do roku 2008. Od roku 2015 pracoval medzi umelcami v Detve, v skupine Detvianskej umeleckej kolónie. Zúčastňoval sa sochárskych sympózií, následne z nich vystavoval v kaštieli v Brunovciach a v Detve. Jeho sochárske rezbárske výtvory zdobili aj detvianske námestie. Obrazy z maliarskeho sympózia skrášľujú sobášnu sieň v Detve. Autor je od roku 2019 členom OZ Ateliér 3 G.

Tvorba plná pocitov a fantázie, aj s pomocou motorovej píly
Tvorba autora prechádza do stvárňovania príbehu alebo pocitu, je plná fantázie a predstáv a vyúsťuje do zobrazenia maľovanej myšlienky. Doteraz autor prezentoval svoju tvorbu v rámci viacerých samostatných i kolektívnych výstav: v roku 2017 v zámockej galérii Vígľašského zámku; v roku 2019 v rámci literárneho festivalu Ars Poetica Neosoliensis; v roku 2020 spoločné výstavy OZ Ateliér 3 G: Radnica Zvolen, Robotnícky dom, VKMK a i.) . V roku 2019 maľoval na ostrove Isle of Man, kde jeho obraz putoval do súkromnej zbierky.
Cyril Lunter sa narodil sa v Telgárte. Študoval na Strednej priemyselnej škole stavebnej v Banskej Bystrici, kde v súčasnosti žije a. Umelecké cítenie má od malička, je výtvarníkom, sochárom a maliarom. Podľa ponímania a spôsobu maľby ho odborná verejnosť zaraďuje medzi autorov kubizmu.
Venuje sa aj umeleckému rezbárstvu, zúčastňuje sa na sochárskych sympóziách, kde tvorí a vyrezáva sochy, s pomocou motorovej píly. V súčasnosti pôsobí ako lektor rezbárskych dielní v Škole remesiel Ústredia ľudovej umeleckej tvorivosti v Banskej Bystrici. Medzi jeho záľuby patrí turistika, lyžovanie a rôzne športy. Veľkú záľubu má aj vo svojej záhrade.

Čo skrýva „Dáma v klobúku“
Popri výpožičke nových kníh z knižnice zastavte svoje kroky a ponorte sa do atmosféry viac ako 30 obrazov plných pestrej palety farieb a výtvarných motívov, ktoré sú vyjadrením autorovej fantázie a myšlienkového cítenia (Dáma v klobúku, Objatie, Nech nás život nezomelie, Bozk z lásky, Spomienky na ostrov, Je po láske, Chcem sa s teba napiť, Žena a tváre a iné).
Nenechajte si ujsť príležitosť pookriať pri prehliadke tejto výtvarne zaujímavej výstavy. Výstava je dostupná počas otváracích hodín knižnice a sprístupnená bude do 26. marca 2021. Informácie na www.vkmk.sk.

Zdroj: Soňa Šóky , Foto: VKMK

















