0 /

Banskobystrickí hokejisti v 25. kole Tipsport ligy zdolali Nitru jasne 5:2, keď ťažili z výborne zahratých presiloviek a oslabení. Opäť sme boli bez zraneného brankára Beskorowanyho, zastúpil ho však skvelý Gajan.

Pikantériou tohto súboja bolo pôsobenie Mareka Slováka v drese našej Bystrice, ktorý hral proti svojmu klubu z Nitry a na opačnej strane pôsobenie Braňa Kubku v nitrianskom drese, ktorý má s Banskou Bystricou tri tituly.

Úvod začal opatrne, oživenie priniesla až presilovka Nitry, v ktorej zaujal teč Csányiho, ale Gajan, ktorý nahradil indisponovaného Beskorowanyho, bol pozorný. Bystričania predviedli v oslabení prečíslenie troch na dvoch a po prihrávke Bubelu sa presadil z dvoch metrov parádnou koncovkou do horného vinkla aktuálny kanonier a zároveň obranca ´baranov´ Jordon Southorn – 1:0. Naši hokejisti mohli ísť aj do dvojgólového vedenia, dve možnosti mal zblízka Lamper, najmä v presilovke mohol pokoriť Kompasa. Hostia pohrozili v štrnástej minúte Fominychom, ktorý šikovne strčil hokejku do bránkoviska, ale puk za gólmana HC ´05 neputoval.

Na začiatku druhej tretiny išiel do krátkeho úniku Čaládi od útočnej modrej a zužitkoval ho strelou švihom na 1:1. Domáci mali potom viac striel, najmä Bartánus mohol rozvlniť sieť z pravej strany, ale neskôr Čaládi išiel aj do druhého úniku, no ten už nevyužil.  O minútu na to po vyhratom buly sa ujala delovka Koríma spoza kruhu, tečoval to ešte Minárik a bolo 1:2. Lenže následne hrala Banská Bystrica dve presilovky a v prvej sa presadil príklepom pred odkrytou bránkou Joona Jääskeläinen a v druhej otočil stav na 3:2 zblízka pohotový Tomáš Hrnka.

V tretej tretine videli diváci taktiež gól v početnej výhode a dal ho náš majster, konkrétne Marek Bartánus švihom z pravého kruhu na 4:2. Nitrania sa potom snažili znížiť, ale nevyužili druhú presilovku v zápase, v nej Buček vystrelil spomedzi kruhov, Gajan puk vyrazil pred seba, kde ešte dorážali Kerbashian so Scheidlom, no gólman HC ´05 za výdatnej pomoci svojich spoluhráčov puk za svoj chrbát nepustil. V ďalších minútach hrali naši hokejisti spod Urpína umne, nepúšťali súpera spod Zobora do vyloženej šance, ten v samom závere odvolal brankára, avšak inkasoval aj piaty gól, dal ho Jordon Southorn spoza vlastnej modrej čiary – 5:2.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 5:2 (1:0, 2:2, 2:0)

Góly: 6. Southorn (Bubela), 38. Jääskeläinen (Hrnka, Hickmott), 40. Hrnka (Hickmott, Jääskeläinen), 45. Bartánus (Tamáši, Bubela), 59. Southorn (Marek Slovák, Lamper) – 22. Čaládi (Kerbashian, M. Versteeg), 34. Minárik (Korím).  Rozhodovali: Štefik, Lokšík – Krajčík, Valo. Vylúčení na dve min. 2:5. Presilovky: 3:0. Oslabenia: 1:0. Diváci: 2254.

Banská Bystrica: Gajan – Ďatelinka, Nemčík, Cardwell, Southorn, Mihálik, Petrinec, Zubák  – Bartánus, Bubela, Hrnka – Jääskeläinen, Marek Slovák, Hickmott – Lamper, Gabor, Kabáč – Šille, Tamáši, Fafrák

Nitra: Kompas – Morrison, Mezei, Kubka, Olsen, A. Sloboda, M. Versteeg, Rácz, Korím – Scheidl, Lušňák, Blackwater – Koyš, Kollár, Buček – Fominych, Čaládi, Kerbashian – Hrušík, Minárik, Csányi

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Oba tímy začali opatrne, akoby čakali, čo sa môže stať. Našťastie sme dali my ten prvý gól, no v druhej tretine bola Nitra lepšia, otočila duel. Pomohli nám presilovky päť na štyroch i päť na troch v závere strednej časti, dali sme dva góly a otočili sme duel. V tretej tretine sme pridali ďalší gól a potom sme to dobre udržiavali, nepúšťali sme súpera do šancí. Dnes rozhodili naše presilovky aj oslabenia, hrali sme ich lepšie než v zápase v Michalovciach. Musím za to pochváliť môj tím. Veľmi dobrý výkon podal Gajan v bránke, nestratili sa ani mladíci v obrane Petrinec so Zubákom, čo bolo tiež dôležité proti takému súperovi ako je Nitra.“

Marián Bažány, tréner Nitry: „Mali sme trochu ťažký vstup do zápasu. Bystrica hrala jednoduchý, fyzický hokej. Postupom času sme sa s tým vyrovnali, začali sme byť lepší na puku, lepšie sme korčuľovali, držali sme sa v útočnom pásme, mali sme aj tlak. V strednom dejstve to bol dobrý hokej z nášho pohľadu, viedli sme 2:1, ale spravili sme faul vysokou hokejkou a dostali sme štyri minúty. Potom ďalší faul vysokou hokejkou, nevyhodili sme jasný puk z tretiny a už som vedel, že je zle. Dostali sme dva góly, súper otočil a tam sa zlomil zápas. V tretej tretine sme chceli vyrovnať, ale na začiatku sme vyholili puk mimo ihriska a v ďalšom oslabení sme znovu inkasovali gól. Povedali sme si, že chceme hrať disciplinovane, pretože presilovky má Bystrica najlepšie v lige, no päť vylúčení je veľa. V hre päť na päť sme vyhrali zápas 2:0, ale za to si nič nekúpime. Musíme hrať disciplinovane a dohrávať každú jednu situáciu stopercentne. Potom sa dostaví úspech.“

Jordon Southorn, náš dvojgólový strelec: „Podali sme dobrý výkon, druhý tretina bola náročná, ale aj celkovo zápas bol náročný. Vyšli nám oslabenia i presilovky, dokázali sme v nich streliť dôležité góly. Pri mojom prvom sme veľmi rýchlo prešli celé ihrisko, bola to pekná akcia, dostal som prihrávku do streleckej pozície a snažil som sa to zakončiť do horného rohu. Pri druhom mojom góle, poslednom v stretnutí, som videl bránku, vystrelil a dúfal, že to nebude zakázané uvoľnenie. Som rád, že som to trafil. Toto víťazstvo je dôležité z psychického hľadiska, keďže zápas v Michalovciach nám nevyšiel, takže je to fajn.“

Tomáš Hrnka, útočník Banskej Bystrice 1+1 v zápase: „Bol to jeden z lepších výkonov doma. Zápas bol ťažký, ukázala sa však sila tímu, keď sme to zvrátili, najmä vďaka presilovkám. Pracovali sme na nich. Mali sme nové signály a vyšli nám. Sme radi, že nám to ide proti Nitre, ale ja som na to osobitne nemyslel. Išli sme do tohto zápasu na sto percent a chceli sme ho vyhrať. Sme spokojní s výsledkom, v početnej výhode nám to dnes sypalo.“

Marek Slovák, bývalý hráč Nitry, dnes v drese Banskej Bystrice: „Pomohli nám dnes presilovky, ale zažil som veľa situácii v Nitre, kedy sme vyhrávali s Bystricou a našli sme hlavne doma na nich recept. Teraz sa to otočilo, stál som na strane Bystrice a našli sme ten recept my. Nezlomnou vôľou sme tento zápas rozhodli, otočili sme to a už sme ich nepustili do nejakých šancí. Pre mňa to bolo špecifické, som Nitrančan, má tam rodinu, veľa priateľov, poznám polovicu nitrianskeho mužstva, takže to bolo pre mňa ťažké. Šport je však o hlave a pokiaľ ju dobre nastavíte, nemôžete mať problém., Ja som ju už pár dní nastavoval a nastavil som ju dobre, takže to bolo za tri body. V presilovke sme mali nacvičené signály, dali sme dva góly na konci druhej tretiny a tam sa zápas zlomil. Bolo dobré, že sme puk držali v útočnom pásme, vedeli sme ho aj získať. V piatok hrám už za Bratislavu, keďže hráme v Topoľčanoch dôležitý zápas.“

Branislav Kubka, bývalý hráč B. Bystrice a dnes v drese Nitry: „Bolo to špecifické pre mňa, chcel som, aby sme bodovali. Veľmi ma to mrzí, je to škoda. Boli sme vyrovnaným súperom domácim. Dostali sme prvý gól v oslabení, potom mali Bystričania dve presilovky, využili to. Vyhrávali sme 2:1 a boli sme na koni, no potom sme prehrávali 2:3 po mojich dvoch trestoch… Vyletela mi tam hokejka, takýto trest mám raz dva – tri roky. Nevedel som o tej hokejke, bola to pre mňa smola. Keď som išiel na trestnú lavicu, tak som si dokonca pomýlil dvere…“

Matej Gajan, brankár B. Bystrice: „Chytalo sa mi veľmi dobre. Chalani hrali výborne, prvú tretinu sme ich nepustili k ničomu, v druhej sme mali hluché úseky, ale vrátili sme sa do zápasu v presilovkách a zvládli sme to. Dostal som opäť šancu, snažil som sa aspoň napodobniť výkon ´Beska´. Zatiaľ sa mi darí, tých gólov som nedostal veľa, asi šesť v štyroch zápasoch, ale je to aj zásluha spoluhráčov, ktorí dobre bránia.“

Autor: (job), Foto: Mirka Chabadová a Marek Rakovský