FOTO: Banská Bystrica si pripomenula Deň vojnových veteránov

Spomienka
0 /

Mesto pod Urpínom si, tak ako každý rok, pripomenulo pamiatku padlých vojakov. Ústredná pietna spomienka sa v spolupráci so Zväzom vojakov SR, Oblastným výborom SZPB, občiansky združením Antikomplex.sk a Klubom vojenskej histórie Golian konala pri zrekonštruovanom Pamätníku obetiam fašizmu v Kremničke.

Obnovený Pamätník v Kremničke

Tu si v pondelok 11. novembra  o 11:11 hod. uctili občania a hostia obete vojny. Mesto však nezabudlo sme ani na ostatné vojnové hroby, pretože vence a divé maky boli položené na všetkých pietnych miestach v rámci Banskej Bystrice.

Kremnička je jedným z najväčším masových hrobov na Slovensku. Počet obetí sa odhaduje na približne  747 ( z toho 478 mužov, 211 žien a 58 detí). Pamätník – posledné dielo Dušana Samuela Jurkoviča, architekta európskeho významu, bol na tomto mieste postavený v roku 1949 a stal sa celonárodným symbolom pamiatky obetí nacistickej ideológie s cieľom varovať budúce generácie.

Toto pietne miesto nám pripomína masové vyvražďovanie vojakov, ale aj mnohých mužov, žien a detí koncom druhej svetovej vojny. Pietnym aktom na Deň vojnových veteránov si mesto pripomenulo tragické udalosti, ktoré sa tu odohrali a vpísali sa do národnej histórie.

Mesto Banská Bystrica bude mať vždy v hlbokej úcte miesta posledného odpočinku vojnových obetí a budeme im venovať patričnú pozornosť a starostlivosť. V neposlednom rade budeme vždy spájať hlasy volajúce po tolerancii a úcte k demokratickým hodnotám tak, aby sme spoločnými silami vytesnili všetky prejavy násilia a nevraživosti. Sme dlžní tak urobiť v úcte k padlým obetiam, ktoré položili svoj život za nás. Sme povinní tak konať v mene zodpovednosti za budúcnosť našich detí a mladej generácie,“

povedal primátor mesta Ján Nosko.

Obete vojny si v Kremničke prišli uctiť aj  veľvyslanec  Chorvátskej republiky Aleksandar Heina, veľvyslanec Nemeckej spolkovej republiky Joachim Bleicker, veľvyslankyňa Rumunska Steluta Arhire, veľvyslanec Ruskej federácie Alexey Leonidovič Fedotov, veľvyslanec Štátu Izrael Boaz Modai, radca veľvyslanectva Ukrajiny Oleksandr Tsuprenko, honorárny konzul Srbskej republiky Mojmir Vrlik, predstavitelia štátnej správy a samosprávy, členovia SZPB a občania, medzi ktorými ako každý rok nechýbali žiaci ZŠ Trieda SNP 20 so svojou pani učiteľkou.

Stolpersteine

Silný príbeh obetí Kremničky následne pripomenula aj ceremoniálna inštalácia pamätných kameňov Stolpersteine pred domami obetí nacistov z 2. svetovej vojny na Dolnej ulici a Rudlovskej ceste. Kamene vyzerajú ako zlatistá dlaždica v chodníku – na mosadznej tabuľke je stručne uvedených pár údajov o danom človeku.

Pred domom na Dolnej 52 sa za účasti zahraničných predstaviteľov uložili kamene rodine Fischerovcov. Príbeh Alžbety Fischerovej je symbolom Kremničky, pretože bola popravená dvakrát. Po skončení vraždenia v januárové ráno zašli niektorí odvážlivci z Kremničky na miesto popráv, kde našli vysilenú živú ženu, spoznali ju, ale nemohli ju vziať do obsadenej dediny. Podarilo sa jej priplaziť k ceste, tam ju však objavila okoloidúca hliadka SS a druhý raz ju popravila.

Pred domom na Rudlovskej ceste 21 nainštalovali Stolpersteine pre rodinu Szántóovcov, ktorých dcéra Eva patrila ako 19 – ročná medzi mladé obete nacistov v Kremničke ešte vo februári 1945, teda mesiac pred oslobodením Banskej Bystrice.

Autorom projektu je nemecký umelec z Kolína nad Rýnom Gunter Demnig, ktorý kamene vyrába a ukladá 22 rokov. Projekt Stolpersteine od roku 2012 na Slovensko prináša a koordinuje OZ Antikomplex.sk. Doteraz bolo v 25 slovenských mestách a obciach uložených viac ako 200 kameňov, najčastejšie práve v Banskej Bystrici.

Pietne akty v celom meste

Už v sobotu 9. novembra sa vence kládli na  ul. Kpt. Jaroša  pri  pomníku obetiam 1. svetovej vojny na cintoríne v Sásovej pri pomníku padlým v prvej svetovej vojne.

V pondelok sa konali pietne spomienky aj na Židovskom cintoríne na Rudlovskej ceste, na Rímskokatolíckom cintoríne na Nám. Š Moysesa, na Evanjelickom cintoríne v Lazovnej ulici, na Vojnovom cintoríne v Majeri pri Monumente, pri Pamätníku prvej svetovej vojny pri Podlaviciach, pri Obelisku na Námestí SNP a v areáloch viacerých škôl.

Zdroj: Dominika Smoleňová, Foto: Dušan Hein, mesto BB a redakčné