Naša Petra Vlhová získala prvé pódiové umiestnenie v rýchlostnej disciplíne vo svojej kariére vo Svetovom pohári zjazdového lyžovania. Pretekárka banskobystrickej Dukly skončila v pondelkovom super G v Garmisch-Partenkirchene na skvelom druhom mieste za suverénnou Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou.
V Ga-Pa sa malo pôvodne jazdiť okrem soboty aj v nedeľu, ale hmla a zlá viditeľnosť vyhnali pretekárky z trate a druhé preteky v super obrovskom slalome odložili na pondelok. Na slávnom a ľadovom Kandahare Duklistka Vlhová s číslom 10 predviedla dynamickú jazdu v takmer ideálnej línii.

Petra Vlhová v cieli
Excelentná bola najmä v strednej technicky náročnej časti trate. Len raz ju po dlhom oblúku vyhodilo z ideálnej stopy, ale neodrazilo sa to napokon na časovom manku. V cieli zaostala za suverénkou posledných dní Larou Gutovou-Behramiovou iba o 28 stotín sekundy! Tretia vo výsledkoch Rakúšanka Tamara Tipplerová zaostala už výraznejšie – o 74 stotín sekundy.
Petra Vlhová po pretekoch pre RTVS povedala:
„Veľmi sa teším, že mi to konečne vyšlo na pódium. Už v predošlých super G som bola k tomu blízko, ale robila som chyby. Dnes som išla do toho naplno. Vedela som, ako mám ísť jednotlivé pasáže. Všetko som urobila tak, ako som urobiť mala. Malé chybičky tam boli, ale bavíme sa o veľkých detailoch. Cítila som sa naozaj dobre. Sústredila som sa na to, aby som nechala pustené lyže, aby som vôbec nebrzdila, i keď som bola na ten úkor v niektorých oblúkoch dlhšia. Riskovala som. Povedala som si, že buď to vyjde alebo nevyjde. Napokon to vyšlo.“

Petra Vlhová
Trať, ktorú staval švajčiarsky tréner, bola podstatne rýchlejšia ako v sobotu, brány boli menej zavreté. Naša lyžiarka mala dobrú líniu počas jazdy a excelentná bola na spodnej lyži. Celkovo bola veľmi rýchla a výborne akcelerovala. Dobre sa vysporiadala i s tým, že preteky z nedele posunuli na pondelok, k čomu ešte dodala:
„Včera som sa cítila lepšie, dnes to bolo náročnejšie. Musela som odosobniť od tých vecí, podala som však maximum. Musím si teraz oddýchnuť a zregenerovať najmä hlavu pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta. Kde chcem tiež veľmi dobre zajazdiť super G. Musím sa tam dobre adaptovať a určite pôjdem na medaily vo všetkých pretekoch, na ktoré nastúpim.“
K úspechu Petry Vlhovej sa vyjadril pre RTVS člen jej tímu a zároveň brat Boris Vlha:
„Petra išla vynikajúco. Vrch mala trošku pomalší, ale veľmi dobre prešla pasáž, kde je malý skok, tam je to strmé a išla presne na bránku. Tým pádom získala rýchlosť. Išla bez väčších chýb a cítil som, že by to mohlo vyjsť do prvej päťky, no nie až na pódium. To je super výsledok. Určite ju povzbudí po tých troch štvrtých miestach a nešťastných obrákoch, ktoré jej nešli. Peťa má formu, nestratila ju, no trošku je zviazaná v obrákoch, chýba v nich dobrý výsledok, aby sa chytila. Teraz si dá tri dni pauzu, pódiové umiestnenie je dobrým impulzom pre oddych a psychiku.“

Lara Gutová-Behramiová
Petra Vlhová si drží líderskú pozíciu vo Svetovom pohári s náskokom 42 bodov práve pred Larou Gutovou-Behramiovou. Skúsená Švajčiarka ovládla štvrtý superobrovský slalom v tejto sezóne za sebou a suverénne vedie poradie disciplíny. Predtým zvíťazila v rakúskom St. Antone, švajčiarskej Crans Montane a aktuálne aj dvakrát v nemeckom stredisku Garmisch-Partenkirchen. Po víťazstve pre FIS povedala:
„Pre mňa je to zábava, takou boli aj tieto preteky. Po tvrdej práci, ktorú som musela urobiť, je to zadosťučinenie. Predtým to nebolo také jednoduché. Dávam do pretekov všetko, čo vo mne je. Cítim sa sebavedomo na lyžiach a to sa odzrkadľuje aj vo výsledkoch.“

Lara Behramiová v cieli
Výsledky pondelkového super-G žien v Garmisch-Partenkirchene
1. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) 1:17,37 min., 2. Petra VLHOVÁ (SR) +0,28 s, 3. Tamara Tipplerová (Rak.) +0,74, 4. Kajsa Vickhoffová-Lieová (Nór.) +0,88, 5. Corinne Suterová (Švaj.) +1,11, 6. Ester Ledecká (ČR) +1,13, 7. Federica Brignoneová (Tal.) +1,14, 8. Tessa Worleyová (Fr.) +1,18, 9. Francesca Marsagliová +1,24, 10. Marta Bassinová (obe Tal.) +1,43 sek.
Celkové poradie SP (po 22 z 33 pretekov): 1. VLHOVÁ 989 bodov, 2. Gutová-Behramiová 947, 3. Michelle Gisinová 807, 4. Bassinová 741, 5. Sofia Goggiová (Tal.) 740, 6. Brignoneová 637 bodov
Priebežné poradie v super-G (5 zo 7): 1. Gutová-Behramiová 445, 2. C. Suterová 250, 3. Tipplerová 240, 4. Ledecká 236, 5. Brignoneová 223, 6. Bassinová 188, …, 8. VLHOVÁ 158 bodov.
Autor: (bal) , Foto: SITA/AP