Európsky týždeň mobility 2023 v Banskej Bystrici a okolí od 16. septembra

SPRÁVY
0 /

V dňoch 16.-22. septembra sa každoročne koná Európsky týždeň mobility. Témou tohto ročníka je slogan  „Šetri energiu“, ktorý má upozorniť na zníženie používania fosílnych palív v každodennom živote. Poďme si zhrnúť čo nás počas tohto týždňa čaká v Banskej Bystrici a okolí.

Banskobystrická samospráva je súčasťou iniciatívy už jubilejných desať rokov a pri tejto príležitosti pre obyvateľov pripravila mnoho zaujímavých podujatí a aktivít v spolupráci s OOCR Stredné Slovensko.

CYKLOBUS ZADARMO

V termíne 15.-17.9. bude jazdiť cyklobus úplne zadarmo. Využite septembrové slniečko a vyjdite si spoločne s rodinou na bicykli do prírody. Premávať bude štandardne zo Strieborného námestia do troch cieľových destinácií. Pokiaľ si zvolíte Donovaly a sedlo Malý Šturec, môžete podniknúť cyklotúry vo Veľkej Fatre. Šachtičky sú zas vhodné pre cyklistov preferujúcich kratšie výlety.

Viac info o trase nájdete na: https://centralslovakia.eu/…/cyklobus-a-turbus…/

CYKLOPOTULKY

Preferujete brázdenie mestskými ulicami? Nie je problém. Mesto Banská Bystrica si pre vás aj tento rok pripravilo Cyklopotulky mestom.

Stretneme sa 17.septembra o 14:00 hodine v Parku pod Pamätníkom SNP. Spolu so sprievodcom si prejdeme Park pod Pamätníkom SNP, Mestský park na Tajovského ulici a Parčík cisárovnej Sissi v blízkosti Medeného hámra.

E-BIKY

Cyklistom, ktorí chcú vyskúšať niečo nové, alebo zdolať vyššie kopce odporúčame zapožičanie si e-bikov. Žiadna trasa nie je pridlhá, žiaden kopec privysoký a žiaden terén náročný ak má človek ten správny bicykel.

Zoznam požičovní a nabíjacích staníc nájdete: https://centralslovakia.eu/…/ebike-region-stredne…/

E – KOLOBEŽKY

Objavovanie Slovenskej Ľupči na e-kolobežkách ? V modernom informačnom centre priamo v obci Slovenská Ľupča si môžete zapožičiať e-kolobežky a smelo sa vybrať až hore na hrad alebo ku novej Ferrate Pamír.

Viac informácii o zapožičaní e-kolobežiek a ferratových setoch nájdete na: https://centralslovakia.eu/regiony/infocentra/.

VLÁČIK

Aj tento víkend 15.-17. septembra bude bystrický Nesuhohl Express brázdiť banskobystrickými ulicami. Ak ste ešte neboli tak odporúčame tento víkend využiť, keďže vláčik bude premávať len do konca septembra.

Viac info nájdete na: https://centralslovakia.eu/…/turisticky-vlacik-banska…/.

DEŇ BEZ ÁUT

S cieľom spopularizovať a uprednostniť alternatívne druhy dopravy ostávajú v tento deň vybrané ulice a námestia v celej Európe bez áut. Prednosť majú nemotorizované dopravné prostriedky a pozornosť sa tak sústreďuje na mobilitu, ktorá neškodí životnému prostrediu.

V Banskej Bystrici bude 22. septembra 2023 uzavretá cesta pod Starou tržnicou na Námestí Štefana Moysesa. V spolupráci s viacerými partnermi a inštitúciami tu bude pre malých i veľkých návštevníkov pripravený pestrý program v čase od 10:00 h. do 16:00 hod. Pochutnať si budete môcť na raňajkách. Deti si budú môcť zahrať rôzne hry či vyskúšať viaceré aktivity vďaka mestskej obchodnej spoločnosti Mestské lesy, s. r. o. Banská Bystrica. Svoj stánok tu budú mať aj mestskí policajti či Materská škola Štvorlístok. Každý, kto príde peši, na bicykli či kolobežke, bude odmenený ovocným balíčkom od Europe Direct,“

objasňuje Dana Drábiková z Oddelenia cestovného ruchu na MsÚ Banská Bystrica.

ZJEDNOSMERNENIE KOLLÁROVEJ ULICE 22.-28. SEPTEMBRA

Banská Bystrica sa už niekoľko rokov snaží o zlepšenie úrovne cyklistickej infraštruktúry. Po výstavbe cyklomosta v Radvani sa v ďalšom období dostane na rad aj niekoľko úsekov cyklotrás, ktoré sa nachádzajú v rôznom štádiu rozpracovanosti.

V rámci Európskeho týždňa mobility chce samospráva vyskúšať v praxi, ako by po zmene dopravného režimu mohla vyzerať Kollárova ulica, cez ktorú by mala viesť plánovaná cyklotrasa z centra mesta do Sásovej.

Jakub Gajdošík

Jakub Gajdošík

Na spomínanú cyklotrasu už máme vyhotovenú projektovú dokumentáciu pre stavebné povolenie. Pôvodne sa v tejto lokalite uvažovalo iba s vyznačením piktogramov na vozovke. Sme presvedčení, že pri cyklotrase spájajúcej najväčšie sídlisko Sásová s centrom mesta musíme byť odvážnejší, a preto nový návrh počíta na Kollárovej ulici so samostatnou obojsmernou cyklotrasou na úkor jedného jazdného pruhu. Túto zmenu chceme obyvateľom predstaviť počas jedného celého týždňa v praxi, kedy ju vyznačíme dočasným dopravným značením,“

hovorí Jakub Gajdošík, prvý zástupca primátora.

Kollárova ulica bude počas testovania zjednosmernená od križovatky s Komenského ulicou po Rudlovskú cestu, v smere do Sásovej. Vozidlá prichádzajúce zo sídliská Sásová budú môcť využiť Skuteckého ulicu, ktorej dopravný režim zostane bez zmeny.

V smere od križovatky s Komenského ulicou, popod cintorín do centra mesta bude zachovaná jednosmerná doprava s tým, že bude povolené pozdĺžne parkovanie po ľavej strane.

Zdroj: Zdenka Marhefková a OOCR Stredné Slovensko , Foto: ilustračné