Ako sme informovali, v dôsledku ochrany pred možným rozširovaním nebezpečného koronavírusu z Činy preventívne umiestnia dvoch Slovákov prilietajúcich z tejto krajiny v špeciálnom zariadení banskobystrickej Rooseveltovej nemocnie Dvaja Slováci hospitalizovaní s podozrením na tento vírus v Martine by mali byť v poriadku.
V nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3 poskytol tieto aktuálne informácie pre verejnosť premiér Peter Pellegrini, ktorý súčasne vykonáva aj funkciu minstra zdravotníctva. Dvaja občania SR cestujú domov vo francúzskom lietadle z Číny. Letecký špeciál pristane na vojenskom letisku v južnom Francúzsku, na svojej palube prepraví asi 250 ľudí z 30 krajín. Naši občania budú pokračovať v lete do Prahy Podľa zdravotníkov u nikoho z nch sa neprejavili príznaky vírusu. V neskorých večerných hodinách si našich občanov za prísnych bezpečnostných pravidiel prevezme slovenská záchranná služba na letisku v Prahe.
„Potom ich preventívne prevezú na špeciálne oddelenie Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, kde budú 14 dní, čo je inkubačná doba nebezpečného vírusu šíriaceho sa z Číny. Podľa mojich informácií zatiaľ nejavia príznaky vírusového ochorenia,“
uviedol Peter Pellegrini.
U dvoch mužov, ktorý ležia v martinskej nemocnici v stabilizovanom stave, sa nepotvrdila prítomnosť koronavírusu. Predpokladá sa, že v najbližších dňoch by mali byť prepustení a vrátia sa domov.
Hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Martine Katarína Kapustová pre TASR povedala:
„Obom Slovákom s podozrením na koronavírus, ktorých vo štvrtok (30. 1.) večer previezli do UNM, boli odobraté vzorky biologického materiálu ešte v ten deň. Muži strávili pracovne tri týždne v Číne, asi 1300 kilometrov od epicentra epidémie koronavírusu.“
Podľa premiéra Pellegriniho by sa mali slovenskí občania pri cestovaní do zahraničia registrovať vo formulári rezortu diplomacie, aby bol prehľad o tom, kde sa nachádzajú. Potvrdil tiež, že v súvislosti s koronavírusom a pripravenosťou na prílet cestujúch z Činy na Slovensko sa už uskutočnili potrebné cvičenia na bratislavskom letisku.
Koronavírus v Čine má už stovky obetí, rozšíril sa aj do iných krajín
Koronavírus s označením 2019-nCoV si v Číne vyžiadal už 304 mŕtvych po tom, ako miestne úrady v provincii Chu-pej informovali o 45 nových potvrdených obetiach. V nedeľu o tom napísala agentúra AFP.
Podľa miestnych úradov došlo v provincii Chu-pej, ktorá je považovaná za epicentrum šírenia nákazy, taktiež k prudkému nárastu v počte infikovaných osôb. Na celonárodnej úrovni bolo podľa vyhlásenia čínskej Národnej zdravotníckej komisie zaznamenaných 2 590 nových potvrdených prípadov nákazy. Celkovo tak počet nakazených v Číne presiahol počet 14 300.
Nový koronavírus má aj prvú obeť mimo Číny. Predstaviteľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Filipíny Rabindra Abeyasinghe v nedeľu vyhlásil:
„Ide o prvé úmrtie mimo Číny. Nejde o miestny prípad, ale o pacienta ktorý pricestoval z epicentra nákazy.“
Obeťou je Číňan z mesta Wu-chan v čínskej provincii Chu-pej. Do krajiny pricestoval spolu so ženou, ktorá sa stala prvým potvrdeným prípadom nákazy na Filipínach a ktorá sa momentálne zotavuje v nemocnici.
Medzitým v Nemecku potvrdili v sobotu v poradí už ôsmy prípad nákazy novým koronavírusom 2019-nCoV. Podľa nemeckého ministerstva zdravotníctva ide o 33 – ročného muža z Bavorska. Informovala o tom agentúra DPA. Podobne ako šesť ďalších nakazených je aj tento muž zamestnancom bavorskej firmy Webasto, ktorá je dodávateľom autodielov. Ďalším prípadom je dieťa jedného z infikovaných zamestnancov.
Autor: (tom), Foto: ilustračné