Dobré vzťahy robia dobrých priateľov aj cez holandské tulipány v Banskej Bystrici

SPRÁVY
0 /

Tento týždeň navštívila Banskú Bystricu veľvyslankyňa Holandského kráľovstva, J. E. pani Gabriella Sancisi. Spolu s primátorom mesta Jánom Noskom sa boli pozrieť, ako sa darí holandským tulipánom vysadeným jej predchodcom v parku pod Pamätníkom SNP.

Banská Bystrica ako príklad slovensko – holandskej spolupráce

Banskobystrický primátor Ján Nosko k milej holandskej návšteve uviedol:

„V minulosti sme v rôznych častiach Banskej Bystrice vysadili špeciálnu odrodu tulipánov „Slovensko“ ako symbol priateľských vzťahov medzi našimi krajinami. Dnes sme sa spoločne boli pozrieť, ako sa im darí na Námestí slobody, kde som zároveň návšteve predstavil plán obnovy tejto významnej lokality, ktorá si rozhodne zaslúži našu pozornosť.“

Po obhliadke kvitnúcich holandskou tulipánov primátor Nosko s veľvyslankyňou Sancisi na Radnici  diskutovali predovšetkým o možnostiach vzájomnej spolupráce. Dôležitými témami partnerov boli  cyklodoprava, zelené a modré projekty, obehová ekonomika, podpora podnikateľského prostredia či turizmu.

Holandské tulipány v meste pod Urpínom

V októbri 2018 prišli do nášho mesta zástupcovia veľvyslanectva Holandského kráľovstva na Slovensku so špeciálne vyšľachtenou odrodou tulipánov. Pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky nazvali túto odrodu tulipánov „Slovensko“.

Cibuľky tulipánov v parku pod Pamätníkov SNP zasadil primátor Ján Nosko so zástupcom veľvyslanca Holandského kráľovstva na Slovensku Martijnom Lambartsom  Celkovo ich v meste pod Urpínom pribudne tisíc kusov týchto krásnych kvetín.

Krajina tulipánov

Nie nadarmo sa Holandsko nazýva krajinou tulipánov. Lány tulipánov a veterné mlyny sú symbolmi tejto krajiny, ktorej viac ako štvrtina územia sa nachádza pod hladinou mora a polovica nedosahuje ani  1 m nadmorskej výšky. Približne 88% produkcie tulipánov z celého sveta sa vypestuje práve v Holandsku.

Turisti z celého sveta chodia obdivovať na jar farebné lány kvetov, ale i veľkolepé výstavy a nevídané burzy s kvetmi. Kvetinové parky, akým je napríklad aj Keukenhof, známy ako Záhrada Európy, sú skutočnou pastvou pre oči.

Niektorí si môžu myslieť, že pôvod tohto kvetu pochádza práve odtiaľto, ale v skutočnosti je z východu. Do Holandska sa tulipány rozšírili z Turecka na konci 16. storočia. Existuje viac ako 100 druhov tohto kvetu. Názov tulipán vznikol od slova tuliban, teda turban, ktorý obrátený pripomína tento kvet.

Autor: (tom) , Foto: mesto BB a ilustračné