Do múzea v Tihányiovskom kaštieli sa nasťahujú živé šváby!

Výstava
0 /

Výstava Pozoruhodné šváby – nepanikárte  odprezentuje v Stredoslovenskom múzeu – Tihányiovskom kaštieli  viac než  30 druhov a spomedzi nich –  stovky  živých, exotických švábov z rôznych kútov sveta.

Výstava švábov

Dočasne sa do múzea nasťahujú zo súkromnej zbierky profesionálneho chovateľa Mareka Bartoša.  Vidieť pod  jednou strechou desiatky druhov a stovky jedincov tohto exotického hmyzu, vo veľkostiach od maličkých až po doslova obrie, nie je reálne možné ani v popredných zoologických záhradách Európy. Takúto jedinečnú možnosť prináša nová prírodovedná výstava, ktorá bude sprístupnená od 21. septembra 2023 v Tihányiovskom kaštieli.

Šváby Lucihormetica verrucosa

Šváby Lucihormetica verrucosa

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pripravila pre návštevníkov a milovníkov prírody a teraristiky jedinečnú výstavu Pozoruhodné šváby – nepanikárte.

Pre všetkých, ktorí sa týchto živočíchov neboja (ale aj pre tých druhých), otvorí výstava brány 21. septembra 2023 o 16:00 hod. vernisážou v Tihányiovskom kaštieli a potrvá do 7. januára 2024. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Banskobystrický samosprávny kraj. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom výstavy.

Šváby Gyna lurida

Šváby Gyna lurida

„Cieľom výstavy je predstaviť šváby ako obdivuhodnú skupinu hmyzu a zaujať nevšednosťou a jedinečnosťou. Tiež preklenúť stereotypné a bežne zaužívané názory laickej verejnosti o šváboch, ako škodnom hmyze. Tieto názory vychádzajú predovšetkým z nedostatku relevantných informácií o tejto skupine hmyzu. Na výstave budú šváby prezentované ako neobyčajný a pre svetové ekosystémy nenahraditeľný hmyz, ktorý okrem odborníkov fascinuje i mnohých zainteresovaných laikov – teraristov, ktorí roky čakajú, kým sa im niektoré zaujímavé druhy dostanú do chovu,“

informuje kurátorka výstavy Lucia Hrčková.

Tihányiovský kaštieľ

Tihányiovský kaštieľ

Spolu so živými exotickými švábmi sa návštevník na výstave pomyselne prenesie do prirodzených biotopov týchto bezstavovcov, do tropických a subtropických oblastí Južnej Ameriky, Afriky, Indonézie či Austrálie. Na výstave preto nebudú chýbať syčiace šváby z Madagaskaru, nádherne okrídlené druhy impozantných veľkostí a farieb, či subadultné jedince najťažšieho švába planéty (Macropanesthia rhinoceros) pochádzajúceho z Austrálie.

Podľa chovateľa Mareka Bartoša sú šváby vo verejnosti opradené mnohými mýtami, nepravdami či nepresnosťami.

Šváby

Šváby

„Teší ma, že v spolupráci so Stredoslovenským múzeom,  môžem predstaviť svoj koníček a zodpovedať tak záujemcom na mnohé otázky o tomto, často neprávom zatracovanom rade hmyzu. Niektoré jedince si bude môcť návštevník nechať liezť po ruke a zistiť tak na vlastnej koži, že sú to obdivuhodné zvieratá,“

konštatuje chovateľ Marek Bartoš.

Šváby v komixe, teraristika či pripravená pretekárska dráha

Keďže stále väčšie množstvo ľudí nachádza radosť z ušľachtilého koníčka – teraristiky, niektoré vystavené druhy sa predstavia aj ako netradiční  domáci miláčikovia, ktorí sú v mnohých krajinách sveta chovaní ako zaujímavé teráriové druhy.  V niektorých prípadoch práve ich chov môže zabrániť ich vymiznutiu v prírode.

Súboje samcov o samicu

Súboje samcov o samicu

„Súčasťou výstavy sú aj unikátne, ručne kreslené komixové bannery  od  autora Radoslava Lalíka,  v ktorých sa  prelína humor s vedeckými faktami zo života švábov a autorské fotografie vybraných druhov švábov od Andrey Uhrinovej. Zaujímavé sú aj interaktívne prvky výstavy. Vďaka bežeckej dráhe pre šváby sa návštevník dozvie viac o lokomočných schopnostiach týchto atletických rekordérov medzi živočíchmi a prostredníctvom realistickej makety podzemnej nory zas spozná tajuplný život najťažšieho  a najväčšieho švába na Zemi. Myslím si, že sme pre návštevníka pripravili naozaj originálnu výstavu, ktorá si nájde svojich priaznivcov. Je to jedinečnosť, ktorá bude mať na Slovensku premiéru a chystáme navyše aj viacero  zaujímavých, miestami až iskrivých prekvapení, na ktoré budeme pozývať počas tejto výstavy,“

dopĺňa Marcel Pecník, riaditeľ Stredoslovenského múzea.

Stredoslovenské múzeum okrem výstavy pripravilo každý mesiac pestrý program sprievodných podujatí, ktoré najmä v tých najmenších umocnia zážitok z výstavy. Návštevníci sa môžu tešiť na interaktívne nočné prehliadky, tvorivé dielne pre deti, prednášky či preparátorský kurz.

Výstava potrvá do 7. januára 2024.

Print

Zdroj: Dana Kurtíková, Foto: SSM a ilustračné