Ďalší útok medveďa na Podpoľaní s vážnymi následkami pre turistu, starostovia sa búria

SPRÁVY
25 /

Iba nedávno sme vás informovali o útoku medvedice s tromi mladými na horára v oblasti Poľany, v katastri obce Očová. V stredu zažila napadnutie medveďom skupinka turistov pri horskom hoteli Poľana v katastri Hriňovej.

K útoku medveďa došlo sa v stredu 11. mája po šiestej večer na turistickom chodníku v lokalite Drábovka, v blízkosti horského hotela Poľana. Keďže išlo o ťažko dostupný terén, záchranné zložky po ohlásení útoku a žiadosti o pomoc na miesto činu vyslali aj hasičov z Banskej Bystrice, Detvy a Zvolena, ktorí sa vydali hľadať zranených turistov na dvoch štvorkolkách aj s posádkou zdravotníkov.

Ukázalo sa, že medveď zranil dvoch turistov. Hasičský a záchranný zbor k tomu ešte v stredu vo večerných hodinách uviedol:

„Stret so zverou sa mal odohrať v katastri obce Hriňová v blízkosti hotela Poľana na turistickom chodníku v ťažko dostupnom teréne. Na miesto boli vyslaní hasiči z Banskej Bystrice, Detvy a Zvolena, ktorí sa vydali hľadať zranených turistov na dvoch štvorkolkách aj so zdravotníckou posádkou. Osoby boli nájdené pred malou chvíľou, jeden s ťažšími a druhý s ľahšími zraneniami. Ťažšie zraneného turistu momentálne stabilizujú priamo na mieste a pripravujú ho na prevoz k sanitke. Tá ho odvezie do Hriňovej, odkiaľ bude transportovaný do nemocnice vrtuľníkovou záchrannou zdravotnou službou.“

Ide v poradí už o druhé napadnutie človeka medveďom v krátkej dobe na Poľane či v jej okolí. Zdá sa, že vzhľadom na premnoženie medveďov v slovenských horách to nebol prvý, ale ani posledný prípad útoku tejto šelmy na ľudí.  Ako  uviedla hovorkyňa Lesov SR Marína Debnárová na miesto útoku smeroval  aj zásahový tím Štátnej ochrany prírody SR.

Kým pri napadnutí horára medvedicou s mladými v pondelok 9. mája tento utrpel len ľahšie zranenie, tentoraz  utrpel jeden z turistov ťažké zranenia, druhý ľahšie. Turistu s ťažkými zraneniami najmä v oblasti tváre previezli do Rooseveltovej nemocnice a po operácii je v umelom spánku. Ľahšie zraneného muža s poraneniami nôh a ramena previezla sanitka s poraneniami nôh a ramena do zvolenskej nemocnice.

Zásahový tím pre medveďa hnedého koncom apríla usmrtil medvedicu v Nízkych Tatrách, ktorá sa pohybovala v okolí Trangošky a turistickej trasy na Chatu Milana Rastislava Štefánika. Čo bude nasledovať?

Roman Malatinec: Ďalší útok medveďa na zamestnancov MŽP a ŠOP

Aby toho nebolo málo, v stredu na Hradných lúkach, iba pár kilometrov od obce Dúbravy, naháňal medveď deväťčlenný tím pracovníkov, ktorý boli obhliadať pozemky v chránenom území. Boli medzi nimi aj zamestnanci Ministerstva životného prostredia a Štátnej ochrany prírody zo Zvolena.

„Jeden zo zamestnancov povedal, že zhodou okolností tu nedávno stretol medveďa a ani to nedopovedal, z lesíka vystrčila hlavu medvedica a začala revať. Všetci začali utekať, bola panika. Na vlastnej koži tak zistili, že tento stav v Podpoľaní je vážny,“

opísal dramatické chvíle v lesoch Podpoľania podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Roman Malatinec.

Roman Malatinec

Roman Malatinec

Podľa Malatinca obyvatelia Podpoľania s veľkým znepokojením zachytili informáciu, že len za tento týždeň v tomto regióne trikrát napadol medveď človeka a zranil viacerých ľudí. Táto situácia je neúnosná a poukazuje na ňu už dlhodobo. Kompetentní ju však neriešia, preto chce spolu s miestnymi občanmi opäť adresovať výzvu príslušnému ministrovi, aby urýchlene konal, pretože sú priamo ohrozené životy tunajších ľudí a turistov.

Starostovia z Podpoľania žiadajú ministra životného prostredia, aby zakročil proti rozširovaniu výskytu medveďa hnedého v našich lesoch a blízko obydlí občanov a zamedzilo sa tak čoraz častejším útokom týchto šeliem na človeka. Podpoľanci vždy dokázali žiť s tamojšou prírodou a zvieratami v symbióze, ale pri nekontrolovateľnom náraste počtu medveďov a ich nadmernej ochrane sa táto rovnováha vytratila.

Reakcia ministra životného prostredia

Po štvrtkovej tlačovej besede podpredsedu BBSK Romana Malatinca so starostami z Podpoľania, na ktorej vyzvali ministra životného prostredia, aby prišiel riešiť problém čoraz častejších útokov medveďa na človeka priamo do Detvy,  prekvapila piatková reakcia z ministerstva ŽP. Bola však z úplne iného súdka, ako sa čakalo.

Minister ŽP Ján Budaj poslal do Detvy políciu z oddelenia envirokriminality na kontrolu krmovísk, ktoré pre lesnú zver pripravujú na zimu lesníci.

„Vždy v septembri – októbri Lesy SR nakúpia 50 ton kŕmnej repy a 20 ton mrkvy. Následne ju uskladňujeme v 8 snehových jamách – pivniciach. Chlapi to uskladňovali 3 dni, nosili v lyžici traktora a na vlečke. Turisti, ktorí to objavili, nahlásili kopu repy a mrkvy v lese. Zamestnanci GR Štátnej ochrany prírody ešte v roku 2020 napísali udanie na Okresný úrad.  Prišli kontrolóri a vyhodnotili to tak, že nič nezákonné sa neudialo. Máme z toho zápis, aj GR ŠOP bolo s tým vyrozumené. Takéto uskladnenie je príprava na zimu na čas núdze od 1. decembra do 31. marca nasledujúceho roka,“

vysvetlil situáciu Roman Malatinec.

Roman Malatinec so starostami na tlačovke v Detve

Roman Malatinec so starostami na tlačovke v Detve

Na záver  podpredseda BBSK dodal:

„Namiesto toho, aby k nám prišiel minister, tak pošle políciu. Je to zbabelosť. Budúci týždeň dám k tomu stanovisko, ale chápem, že sa snažia vyviniť. V pondelok sprejom, v stredu mrkvou zo septembra 2020. Hanba, chodia a niečo hľadajú, som zvedavý na záver vyšetrovania. Medvede ich nezaujímajú.. Čakal som dialóg a oni takto!“

Aj nás bude zaujímať, či a ako zareagujú kompetentní ľudia z ministerstva či iných štátnych organizácií na výzvu samospráv z Podpoľania k riešeniu neúnosnej situácie s premnoženými medveďmi, ktoré čoraz častejšie ohrozujú na živote ľudí pohybujúcich sa v lesnom teréne resp. na turistických chodníkoch.

Ján Budaj

Ján Budaj

Autor: (tom), Foto: HaZZ a ilustračné