COVID automat: Okres Banská Bystrica zostáva v III. stupni varovania

Zdravie
2 /

​Podľa celonárodných kritérií COVID automatu je celé Slovensko naďalej v čiernej fáze, platí IV. stupeň varovania. Na základe aktuálnych údajov k 16. februáru 2021 sa 19 okresov dostalo do čiernej farby  (IV. stupeň varovania), 50 okresov je bordových (III. stupeň varovania) a 10 okresov červených (II. stupeň varovania). To aktuálne  platí od 22. februára.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí  skonštatoval:

„Situácia na Slovensku sa mierne zhoršila, ale nie razantne. Čísla mierne rastú. Priemerne na covid alebo s covidom zomrie 108 ľudí denne. Reprodukčné číslo mierne narástlo a pohybuje sa na úrovni 1 až 1,1. Do nemocníc sa však postupne vracia personál. Efekt prinieslo aj očkovanie proti ochoreniu COVID-19.“

Rozdelenie okresov podľa COVID automatu k 16. 2. 2021 (platné od 22. 2. 2021)

Regionálne indikátory pre jednotlivé okresy určujú podrobnejšie rozdelenie do stupňov, kde na základe COVID automatu platia od pondelka 22. februára 2021 pre výnimky zo zákazu vychádzania určené vládou SR rôzne intervaly testovania.

Okres Banská Bystrica zostáva aj tento týždeň v III. stupni varovania (bordová farba). Pre obyvateľov to znamená, že školy (materské, základné školy 1. stupeň, záverečné ročníky stredných škôl) môžu byť otvorené na základe odporučenia RÚVZ .

Platnosť testu v zamestnaní je 7 dní. Cestovanie medzi okresmi do prírody je s testom platným 7 dní (vo vlastnom okrese bez testu)  Inak platia všetky  ostatné všeobecné protipandemické opatrenia.

Čierna farba – IV. stupeň varovania (19 okresov)

 Bánovce nad Bebravou, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Ilava, Martin, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Revúca, Rožňava, Šaľa, Snina, Trnava, Žiar nad Hronom, Zlaté Moravce a Zvolen.

Bordová farba – III. stupeň varovania (50 okresov)

Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bratislava I – V, Brezno, Bytča, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Kežmarok, Komárno, Košice I – IV, Košice – okolie, Krupina, Levice, Levoča, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nové Zámky, Pezinok, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Ružomberok, Senec, Senica, Skalica,  Sobrance, Spišská Nová Ves, Topoľčany, Trebišov, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica a Žilina

Červená farba – II. stupeň varovania (10 okresov)

Bardejov, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Poltár, Sabinov, Stará Ľubovňa, Stropkov a Svidník.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR, Foto: ilustračné