Čo robiť, keď nás niekto UTLÁČA…

Zdravie
0 /

Povedzme si to na rovinu. Medzi nami žijú aj takí ľudia, ktorí to s nami nemyslia úplne dobre. Nazvime ich „BULDOZÉRI“. Málo sa o nich hovorí, hoci každý z nás mal tú „česť“ takého človeka v živote aspoň raz zažiť. Ak Vás takýto človek psychicky nezničí, tak odchodom od neho získate späť svoj život a zocelí Vás to tak, že ani Xena či Herkules nebudú mať proti Vám šancu.

Prednedávnom som sa touto témou intenzívne zaoberala aj ja, pretože sa ma priamo týkala. Narazila som na úžasného človeka menom Tomáš Pour, ktorý vedie online kurzy a učí ľudí, ako sa majú účinne voči takýmto ľuďom brániť a nastaviť si opäť zdravé hranice, ktoré nemá právo nikto prekračovať.

Tomáš Pour

Nebyť jeho, nezískala by som späť svoje sebavedomie, svoj život, zdravie a hlavne by som nedokázala opäť začať veriť svojim vlastným emóciám a rozumu. Veľká vďaka a veľký dar pre nás všetkých od tohto výnimočného človeka. Podelím sa preto s Vami o to najdôležitejšie…RECEPT na BULDOZÉROV.

Ako premýšľa „BULDOZÉR“?

V prvom rade takýto človek NECÍTI VINU ZA NIČ. Dokáže maximálne predstierať, tváriť sa previnilo, avšak iba ak tým niečo získa. Skrátka tú vinu zahrá ako herec v národnom divadle. Totiž po „priznaní si viny“ u neho nedochádza k sebareflexií, náprave škody ani k ponaučeniu či zmene chovania tak ako u ostatných ľudí.

Miesto toho OBVIŇUJE VŠETKÝCH NAOKOLO. Jeho jadro osobnosti je síce úzkostné, dokonca viac než naše, avšak vinu vo svojom repertoári pocitov nepozná. Častokrát nezmyselne obviňuje svoje okolie, a tieto obvinenia si doslova „cucá z prsta“. Tieto obvinenia sú natoľko abstraktné a ničím nepodložené, že protivník je doslova paralyzovaný pri ich počúvaní.

Takýto človek, ak je inteligentný, sa väčšinou koncentruje v top manažmente. V takom prípade je ťažké ho vyhodiť z práce, hoci väčšinou šikanuje svojich kolegov, ale výsledky má vynikajúce. Tento človek CHCE ÍSŤ VŽDE LEN HORE. Hoci má častokrát v škole problémy s učením alebo dokonca nie je schopný školu dokončiť. DOKÁŽE FUNGOVAŤ IBA V MOCENSKÝCH ŠTRUKTÚRACH. Jedinou motiváciou pre neho je „strach, že o niečo/niekoho“, koho môže ovládať, príde.

Protirečí si vo svojich vyjadreniach. Dáva obeti/obetiam len 2 možnosti na výber: „Buď/alebo“. A samozrejme sú to nimi navrhnuté možnosti. Jeho frontálny kortex (predná časť mozgu) môže byť natoľko aktívny/ rozsvietený, že VIDÍ NEREÁLNE VECI, RIEŠENIA tam, kde v skutočnosti nie sú. Nevyhodnocuje v tej chvíli to, či jeho riešenia náhodou niekoho nepoškodzujú. V JEHO FANTÁZIÍ JE MOŽNÉ ZREALIZOVAŤ ČOKOĽVEK.

Buldozér sa cíti neustále byť ohrozený a vo vnútri prežíva obrovský STRACH Z TRESTU. Obklopuje sa vo svojom okolí ľuďmi, ktorí sa ľahko prispôsobujú a prevezmú na seba vinu, ktorú na nich hádže. Ideálny partner je pre neho ten, ktorý sa prispôsobí úplne všetkému, prevezme na seba vinu za všetko a tým mu uľaví.

Ako reaguje „OBEŤ“ buldozéra?

V prvom rade v nej vyvolá POCIT VINY, úzkosť, hnev. A keď sa chce obeť brániť a vysvetľovať, obhájiť svoj nesúhlas s obvinením, neuspeje. Stavia sa totiž do SUBMISÍVNEJ POLOHY. Nemá situáciu pod kontrolou. V tomto prípade nepomáha ani prosenie, aby buldozér prestal. Ten je voči akejkoľvek citovej reakcií skrátka imúnny. Čím viac totiž obeť trpí, tým viac útočí. On je totiž presvedčený o tom, že to obeť ubližuje jemu.

Reakcie obete ovplyvňuje použitie plazieho mozgu (zadnej časti mozgu), ktorý jej podsúva reakcie SEBAZÁCHOVY: útek, útok alebo hranie sa na mŕtveho, pretože takýto človek sa cíti neustále v ohrození života. To sa stáva najčastejšie v situáciách, s ktorými sme sa doteraz v živote nestretli a teda nemôžme použiť žiadnu doterajšiu skúsenosť na riešenie danej situácie. Používame teda univerzálne riešenie- reakcie na strach z neznáma a tým si zapíname plazí mozog.

Kortex sa nám aktivuje jedine v pokoji, v prostredí, kde sa cítime dobre a kde SÚ NAPLŇOVANÉ NAŠE POTREBY. Je preto nutné opustiť prostredie, v ktorom sa cítime ohrození, aby sme sa upokojili a aktivovali si kortex. Ak ho totiž aktívny nemáme, naše reakcie sú: nič nemá zmysel, nič sa nedarí, nevidíme možnosti….častokrát to vedie k depresií.

Čím nás buldozér OVLÁDA?

1. Dáva nám NEZMYSELNÉ ZADANIE alebo vysloví NEZMYSELNÉ OBVINENIE.

„Buď normálna/y“, „Buď zodpovedná/ý“. Tieto vety nič konkrétne nehovoria o tom, kde robíme chybu alebo v čom sa máme zmeniť. Náš mozog síce hľadá riešenie, ale zadanie je tak abstraktné a nezrozumiteľné, že náš kortex to riešenie nájsť nevie a následne nastúpi STRACH a PARALÝZA. Je to akoby nám niekto dal k hlave zbraň. Buldozér sa nás snaží PARALYZOVAŤ VINOU. Keďže je toto obvinenie doslova vycucané z prsta, nevieme sa viny zbaviť, pretože neexistuje.

2. Slovné PONIŽOVANIE a vyvolávanie neoprávnenej viny. Buldozér si myslí, že je dokonalý a my ostatní sme magori.

3. ODVRACANIE POZORNOSTI INAM. V prípade ak je konfrontovaný s priamou otázkou a výzvou na vysvetlenie, okamžite mení tému a odvracia pozornosť inam. Obviní nás alebo niekoho iného, aby naňho upriamil pozornosť. Alebo povie, že si robil srandu. Čím opäť obviňuje obeť z toho, že ten vtip nepochopila. Častokrát doslova utečie z rozhovoru. No sú aj takí, ktorí pod tlakom otázok zaútočia na obeť fyzicky.

4. REINTERPRETÁCIA NAŠICH EMÓCIÍ A VYJADREN. PREKRUCUJE SLOVÁ, vytrháva ich z pôvodného kontextu. Všetky naše tvrdenia používa proti nám. Neustále nás presviedča, že „ON TO S NAMI MYSLÍ DOBRE“.

5. IGNORÁCIA. V prípade, ak sme narazili na jeho úzkosť, odpovedá MLČANÍM. Z jeho strany sa však jedná o pasívnu agresivitu.

6. Neschopnosť alebo skôr NEOCHOTA VIESŤ DIALÓG. Buldozér sa NECHCE DOHODNÚŤ. Má iba svoj plán a ten náš ho nezaujíma. Rovnako ako náš názor. Dokáže viesť NIEKOĽKOHODINOVÉ MONOLÓGY O NIČOM, zahlcuje nás informáciami, aby nás nimi paralyzoval. V starovekom Grécku takto Sofisti dokázali hovorením uvádzať ľudí do narkózy pred operáciou.

7. Ak dôjdu nezmyselné obvinenia, VYTIAHNE NA NÁS MINULOSŤ. Stále však ide o rovnaké odvracanie pozornosti od merita veci.

8. ŠIKANUJE NÁS deťmi, majetkom, peniazmi, vlastným osobným strachom. Robí tak preto, aby si ZÍSKAL NAŠU POZORNOSŤ. Pre neho samotného sú peniaze ruka v ruke mocou, náhradou za emócie, ktoré nie je schopný cítiť.

9. V okamihu, kedy sme týmto človekom fascinovaní a nadšení, STRÁCAME SCHOPNOSŤ VNÍMAŤ SVOJE VLASTNÉ EMÓCIE a rozpoznať signály, že ide o buldozéra. Náš rozum sa vypne. Tento človek nás totiž dokáže inteligentne „prečítať“ a okamžite zistí, kde máme slabinu, v aké hodnoty veríme, čo je pre nás ABSOLÚTNOU HODNOTOU. A to sa pre neho stáva zbraňou proti nám. Ak je pre nás napríklad absolútnou hodnotou rodina/kariéra/zdravie, stačí mu, ak v nás bude túto hodnotu neustále priživovať nejakými odkazmi a víziami, že v budúcnosti sa mu podarí túto víziu naplniť. On nám tú predstavu nevnucuje, my už s ňou k nemu prichádzame. Dokáže v nás však vyvolať pocit viny za to, že túto predstavu nenapĺňame.

10. Dokáže nás presvedčiť o tom, že LOŽ JE PRAVDA. Rád používa vety typu: „Snáď sa toho toľko nestalo“. „Robil som si srandu“. „Ty máš zlé vnímanie“.

11. Nehovorí o sebe, ale o niekom inom. A podmieňuje si výsledky zmenou obete. Vety v štýle: „AK SA ZMENÍŠ TY, ZMENÍM SA AJ JA.“ Ak sa jedná o vzťah, tento človek nám bude hovoriť, že bývalá/ý môže za všetko zlo. Všetky obvinenia budú smerovať mimo neho.

Ako sa účinne BRÁNIŤ?

Zastaviť neoprávnený útok sa dá vždy len z DOMINANTNEJ POZÍCIE. A síce, KEĎ NAD SITUÁCIOU PREVEZME KONTROLU OBEŤ. Zapnúť frontálny kortex, ktorý má funkciu filtrovania obsahu, ktorý je pred nami a má za úlohu hľadať racionálne riešenia situácie. Vďaka nemu vyhodnocujeme situácie s ohľadom na druhých. Bez tejto časti mozgu by sme sa chovali k sebe ako zvieratá.

1. NEPRIJAŤ NEZMYSELNÉ OBVINENIE. Pokiaľ začneme buldozérovi niečo vysvetľovať a argumentovať, je jasné, že sme jeho obvinenie prijali a chytili sa do jeho pasce. Takže NEVYSVETĽOVAŤ! On si nás nechce vypočuť, necíti empatiu a je mu jedno, že nás poškodzuje. Je to akoby sme sa snažili zastaviť slona steblom trávy. Ideálne je, ak sa NEZAOBERÁME JEHO BLUDMI, OBSAHOM JEHO VIET. Jedná sa väčšinou o úplne vyhalucinované bludy.

2. Abstrakciu zmeniť na KONKRETIZÁCIU. Akékoľvek obvinenie totiž má abstraktný obsah, ktorý je potrebné „objasniť“. Na to slúžia otázky: Kto, kde, čo, kedy, ako si na to prišiel? Prinútiť abstraktné obvinenie uviesť do reality. Uviesť príklady, kedy sme sa tak či onak zachovali…“Z čoho ma to obviňuješ?“. „Ako to súvisí s touto situáciou?“. „Vysvetli mi to!“ Tým, že začneme klásť buldozérovi PRIAME OTÁZKY, dostávame sa voči nemu do dominantnej pozície a dostávame situáciu pod našu kontrolu. Konkretizáciou vydávame PRÍKAZ NA VYSVETLENIE.

3. V prípade, že začne vyťahovať na nás minulosť, VRÁTIŤ HO DO VÝCHODISKOVÉHO BODU. Nedovoliť mu, aby neustále odbiehal od odpovede na položenú otázku inam. Pokiaľ neustále kladieme otázky, buldozér zostane týmito konkrétnymi otázkami a neschopnosťou nás niečím obviniť či odviesť našu pozornosť, PARALYZOVANÝ.

4. Buldozér je k nám agresívny preto, že mu to dovolíme. PRETOŽE SME MU NEURČILI HRANICU , PRETOŽE SME SA NEBRÁNILI. Ak sa brániť začneme, on nás vníma ako úplne šialených, pretože jeho vnímanie je skreslené. Je presvedčený o svojej dokonalosti a pravde. Pripravme sa však aj na to, že v okamihu, keď sa začneme brániť, vyprofiluje sa aj naše okolie, ktoré je častokrát týmto človekom už zmanipulované a dáva mu za pravdu. Otočí sa proti nám. NECÍŤME VINU ZA TO, ŽE SA BRÁNIME.

Fakt, že tak dlho trpíme útlakom buldozéra je spôsobený tým, že neveríme vlastným pocitom a emóciám. Hranice si tvoríme na základe skúseností, keď vieme, že nám niečo nie je príjemné a že nás to poškodzuje. Naše emócie sú však mechanizmom včasného varovania, že niečo nie je v poriadku. Často zistíme, že nemáme hranice správne nastavené v momente, keď buldozér ohrozí náš život. HRANICE SA NEVYSVETĽUJÚ!!! Keď si nastavíme hranice, berieme mu tým možnosť nami manipulovať. Použije na nás väčšiu silu a tým sa DEMASKUJE.

5. NEVYHÝBAJME SA KONFLIKTOM S BULDOZÉROM, aby sme mali už „pokoj“. Tento človek nám nedá pokoj, kým mu nenastavíme hranice. Buldozér nepôjde do útoku, kým si nebude istý, že je silnejší alebo že vyhrá. NEZNESIE RANY A PREHRY.

6. Jeho najväčšou slabinou je to, že MÁ ÚZKOSTNEJŠIE JADRO NEŽ MY. Práve preto má potrebu obviňovať všetkých okolo neho, pretože vnútorne sa jeho úzkosť natoľko zväčšila, že sa jej potrebuje zbaviť. Ako? Tým že tú úzkosť a vinu hodí na niekoho iného, na nás napríklad.

7. NA AKÝKOĽVEK PRÍKAZ REAGUJE ODPOROM. Po príkazovej vete jednoducho nasleduje útok. Príkaz je najväčší útok na ich úzkosť.

8. Je potrebné využiť všetky zákonné prostriedky na obranu a UKÁZAŤ MU, ŽE SME SCHOPNÍ SA BRÁNIŤ. Brániť sa aktívne. Pracovať čisto s obsahom jeho viet a nenechať sa vtiahnuť do abstraktných obvinení. Ideálne je mať ho v kontakte „face to face“ a zintenzívňovať konkretizáciu otázok, ale NEOBVIŇOVAŤ HO!!! PRACOVAŤ ČISTO S OBSAHOM JEHO VLASTNÝCH VIET. Nie je totiž zvyknutý na to, aby mu niekto odporoval. Je zaskočený našou obranou, ktorá ho ZNEISTÍ. A to už pri položení prvej konkretizačnej otázky!

9. Všetky informácie, ktoré nám poskytuje si OVERUJME. Naozaj všetky!!!

10. Veďme s ním dialóg a PÝTAJME SA. Je však treba nájsť spoločný bod, od ktorého sa môžeme odraziť ak chceme buldozéra doviesť k pravde. On totiž dialóg s nami viesť nechce. Musíme teda vytrvať a POSTUPNE VYLUČOVAŤ NEPLATNÉ TÉZY A LŽI.

11. Naučiť sa plánovať veci do budúcna a nenechať sa vtiahnuť do OKAMŽITÝCH REAKCIÍ. Tu teraz hneď to musím vyriešiť, akoby sme boli v ohrození života. Nie. ZÍSKAJME ČAS NA NAŠE RIEŠENIA A REAKCIE.

12. Je potrebné NÁJSŤ SI V NAŠOM OKOLÍ OPORU, niekoho, kto nám bude potvrdzovať, že naše konanie/ obrana je správna a povzbudzovať nás v tomto konaní. Takto si ZREKONŠTRUUJEME SEBAVEDOMIE. Našou základnou obranou je sociálne prostredie, naši blízki, rodina, kamaráti, právnici…

Vždy sa nájde riešenie, keď si zapneme všetky svoje časti mozgu a zostaneme v kľude. Pekný zvyšok týždňa priatelia.

Autor: Eva Tomanová, Foto: ilustračné