Chrípka šarapatí v celom Banskobystrickom kraji

Zdravie
0 /



  1. V Banskobystrickom kraji podľa slov epidemiológov pre vysokú chorobnosť zatvorili 26 škôl, v troch nemocniciach aj domove dôchodcov platí zákaz návštev. Chrípka si tak vyberá svoju daň u ľudí v zimnom období.

Situácia v Banskobystrickom kraji

V šiestom kalendárnom týždni roku 2019 evidoval banskobystrický Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) vyše 11 500 chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO), čo predstavuje chorobnosť 3090 na 100 tisíc obyvateľov. Aktuálny výskyt chrípky a jej podobných ochorení (CHPO) je v absolútnych číslach 1544 prípadov, čo je chorobnosť 345 prípadov na 100 tisíc obyvateľov.

Z 13 okresov tohto regiónu sa až v desiatich vyskytujú lokálne epidémie a tak sa Banskobystrický kraj dostal aktuálnym výskytom týchto ochorení medzi prvé kraje v chorobnosti v SR,“

informovala hovorkyňa RÚVZ Banská Bystrica Mária Tolnayová.

chripka2

„Na základe analýz z hlásení 63 percent lekárov pre deti a dorast a 55 percent lekárov prvého kontaktu pre dospelých, je v tomto kraji v medzitýždňovom porovnaní takmer o 14 percenta vyšší výskyt na ARO a o takmer 75 percent vyšší výskyt chrípky a jej podobných ochorení. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je výskyt týchto ochorení v prípade ARO približne o štvrtinu vyšší, v prípade CHPO je výskyt približne na rovnakej úrovni,“

uviedla Tolnayová.

Najvyšší počet chorých na rôzne respiračné choroby je podľa jej slov v okresoch Veľký Krtíš, Zvolen, Lučenec a Rimavská Sobota.

„Chrípka a jej podobné ochorenia najviac postihli obyvateľov okresov Lučenec, Zvolen, Krupina a Banská Bystrica. Z hľadiska veku ochorenia na ARO aj CHPO najviac postihujú vekovú skupinu ekonomicky aktívneho obyvateľstva, nasleduje veková skupina detí základných škôl (6– až 14-ročných) a skupinu najmenších od 0 do 6 rokov. Najmenej prípadov ARO aj chrípky sa vyskytuje medzi seniormi,“

dodala Mária Tolnayová.

V 6. kalendárnom týždni kvôli vysokej chorobnosti zatvorili v rámci BBSK 26 materských a základných škôl v okresoch Banská Bystrica, Lučenec, Krupina, Poltár, Revúca, Veľký Krtíš, Zvolen a Žiar nad Hronom. Zatvorené sú aj nemocnice s poliklinikou v Revúcej, Rimavskej Sobote a vo Veľkom Krtíši. Z tých istých dôvodov je pre návštevy uzavretý aj Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb vo Veľkom Krtíši.

Zápalové ochorenia horných ciest dýchacích ciest, ako aj chrípky, sa skomplikovali zápalmi dutín v 185 prípadoch, zápalmi stredného ucha v 72 a zápalom pľúc tiež v 88 prípadoch.

chripka3

V Čechách je chrípková epidémia, na Slovensku narastá počet ochorení

Chrípková sezóna trvá na severnej pologuli od októbra do konca apríla nasledujúceho roka, teda od 40. kalendárneho týždňa aktuálneho roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka. V jej priebehu sa aktivita chrípky postupne zvyšuje, dochádza k lokálnym, okresným a krajským epidémiám, ktoré môžu zasiahnuť celé Slovensko.

Počet prípadov ochorení dýchacích ciest v Českej republike už prekročil hranicu epidémie. Hlavná hygienička ČR Eva Gottvaldová k tomu uviedla:

Najnovšie údaje spracované Štátnym zdravotným ústavom potvrdzujú, že na celom území ČR prebieha plošná chrípková epidémia. Cirkuluje prevažne vírus chrípky typu A.“

chripka

Pomáha očkovanie

Chrípková sezóna je charakteristická zvýšenou chorobnosťou na akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky a jej podobných ochorení. Pokiaľ ide o chrípku, najdostupnejšou a najúčinnejšou špecifickou ochranou je podľa epidemiológov každoročné očkovanie. Na Slovensku ho hradia všetky zdravotné poisťovne. Najvhodnejší čas na očkovanie je počas jesenných aj zimných mesiacov až do objavenia sa epidémie chrípky.

 Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašľaní a kýchaní. Nie každé prechladnutie či kašeľ však automaticky znamená, že človek dostal chrípku. Tá prichádza náhle a sprevádzajú ju vysoké teploty, aj nad 40 stupňov. Môžu sa pridružiť aj rôzne komplikácie. Na samotnú chrípku neúčinkujú antibiotiká.

chripka4

Do práce a školy by sme chorí chodiť nemali

Chorí na chrípku by počas jej trvania nemali chodiť do práce či do školy. Ochorenie je potrebné vyležať a v liečbe sa riadiť pokynmi ošetrujúceho lekára. Pripomína to Úrad verejného zdravotníctva SR.

Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa akútne respiračné ochorenia netreba počas chrípkovej sezóny podceňovať. Upozorňuje, že ľudia s teplotou či horúčkou sa musia liečiť pod dohľadom lekára.

„Neraz sme svedkami, že mnohí s nádchou, bolesťami hrdla a mnohokrát aj so zvýšenou teplotou sa pohybujú po vonku, v obchodoch, cestujú v dopravných prostriedkoch a navštevujú rôzne spoločenské podujatia. Škodia tým nielen okoliu v podobe rizika ohrozenia zdravia, ale aj sebe.“

jan mikas

Riziko v autobusoch aj potravinách

K prenosu ochorenia môže dôjsť kontaminovanými predmetmi na verejných priestranstvách či v domácnosti. Riziko predstavujú držiaky v autobusoch, nákupné košíky či kľučky, no problematické môže byť i podanie rúk. Niektoré odporúčania preto zahŕňajú aj obmedzenie podávania rúk počas chrípkovej sezóny.

Ak si ľudia dostatočne neumývajú ruky, hrozí riziko prenosu rôznych ochorení vrátane chrípky. Umývanie rúk je najjednoduchší spôsob, ako vo veľkej miere predísť rozšíreniu respiračných infekcií, rovnako ako hnačkových ochorení i žltačky typu A. Vírus chrípky prežíva na odeve, papieri, vreckovkách osem až 12 hodín, na hladkých povrchoch je to dokonca 24 až 48 hodín. Vzhľadom na tieto fakty patrí umývanie rúk medzi základné formy prevencie chrípky,“ 

zdôrazňuje Mikas.

chripka6

Zdroj: RÚVZ BB a (tom) , Foto: ilustračné