Cez víkendy jazdí turistický vláčik z historického centra Banskej Bystrice do Španej Doliny

ZAUJÍMAVOSŤ
1 /

Turistický vláčik NEUSOHL EXPRESS odštartoval svoju druhú sezónu 27. apríla 2024. Jazdí po tradičnom okruhu historickým centrom mesta. Aktuálnym novinkou sú špeciálne víkendové jazdy z mesta pod Urpínom do Španej Doliny, OOCR Stredné Slovensko plánuje aj rôzne tematické jazdy.

Výkonný riaditeľ OOCR Stredné Slovensko Jiří Pěč hovorí:

„Kým doteraz mali Banskobystričania i návštevníci Banskej Bystrice možnosť vychutnať si jazdu turistickým vláčikom Neusohl Expressom len po meste, cez víkendy počas júna a letných prázdnin odvezie turistický vláčik záujemcov aj do obce s bohatou tradíciou a baníckymi pamiatkami – Španej Doliny.“

Vláčik na Námestí SNP

Vláčik na Námestí SNP

Na tradičný okruh v meste pod Urpínom štartuje vláčik každú hodinu o 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 16:00, 17:00 a 18:00 hod.

Trasa vláčika začína pri Hodinovej veži na Námestí SNP, pokračuje cez Hornú ulicu, popri budove Porges Palota cez Kukučínovu ulicu, Rudlovskú cestu na Námestie Štefana Moysesa. Vláčik ďalej pokračuje cez areál Mestského hradu, následne cez Hornú ulicu, Ulicu ČSA a ďalej popri parku pod Múzeom SNP. Následne v smere na Národnú ulicu, Dolnú, popri OC Point na Strieborné Námestie a z tadiaľ cez Lazovnú späť.

Vláčik na tradičnom okruhu

Vláčik na tradičnom okruhu

Mestský okruh trvá približne 35 – 40 minút (5 km). Začína a končí pri Hodinovej veži na Námestí SNP. Kapacita vláčika je 52 osôb.  Základný lístok stojí  4 €. Zľavnený lístok  je za 2 € (deti 2 – 15 rokov, dôchodcovia nad 65 rokov, ZŤP, ZŤP sprievod, darcovia krvi) Predaj lístkov prebieha priamo vo vláčiku v hotovosti alebo kartou.

Zážitkovú jazdu do Španej Doliny si môžete užiť každú sobotu a nedeľu o 9:00 hod. Nástupné miesto je pri Hodinovej veži. Späť do mesta vláčik odchádza o 15:00 hod.

Špania Dolina

Špania Dolina

Po príchode do baníckej obce je pre cestujúcich pripravený zaujímavý program. Môžete navštíviť môžete trojicu unikátnych miest: Banský prekop (o 10:00), Múzeum medi (o 13:00) a Historickú školu prof. Mistríka (o 14:15). Cena lístka je 15 eur, deti do šesť rokov majú lístok zdarma.

Kvôli obmedzenej kapacite vláčika sa odporúča zakúpiť si lístky vopred cez web www.centralslovakia.eu, kde nájdete aj informácie o prevádzkovom poriadku vláčika. Na špeciálnu jazdu si môžete rezervovať lístky vopred cez rezervačný systém, kvôli obmedzenej kapacite 25 osôb.

OOCR Stredné Slovensko vám praje pohodovú zážitkovú jazdu.

Historická škola prof. Mistríka na Španej Doline

Historická škola prof. Mistríka na Španej Doline

Zdroj: (tom) a OOCR Stredné Slovensko , Foto: ilustračné