Celonárodné oslavy 79. výročia SNP bez slávnostného ľudového zhromaždenia, pre verejnosť bol len kultúrny program

SVIATOK
36 /

Múzeum SNP pripravilo celonárodné oslavy 79. výročia Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici, ktoré sa konali v utorok 29. augusta 2023 tak,  že oficiálnou časťou osláv bola iba uzavretá pietna spomienka s kladením vencov k súsošiu Obete varujú. Bez tradičného slávnostného zhromaždenia, bez prejavov štátnikov a hostí.

Až potom, keď štátni predstavitelia položili vence a odišli z uzavretého priestoru Pamätníka SNP,  pustili dnu verejnosť na kultúrny  program a sprievodné akcie. Je smutné, ako neúctivo voči ľuďom sa v posledných rokoch stavajú najvyšší politickí predstavitelia štátu počas celonárodných osláv SNP v našom meste.

Oficiálni predstavitelia štátu potláčajú všeľudový význam osláv SNP v Banskej Bystrici

Hoci sa jedná o celonárodné oslavy výročia Povstania, v posledných rokoch sa oficiálna časť pripomenutia si tohto významného historického počinu slovenského národa koná bez prítomnosti verejnosti, ktorá sa do areálu Pamätníka SNP dostane až potom, keď odídu štátnici a hostia.

Ešte si pamätáme, že prvýkrát sa tak stalo pred dvomi rokmi, keď oficiálna časť osláv 77. výročia SNP bola uzavretá pre verejnosť vraj kvôli pandémii a ľudí vpustili do areálu Pamätníka SNP až popoludní, keď už pandémia asi pominula…

Vlani na oslavách 78. výročia Slovenského národného povstania sa to zopakovalo s tým, že pozvaných hostí strážila vojenská polícia s ostreľovačmi, vraj kvôli pískajúcim návštevníkom. Bolo to nedôstojné voči ľuďom, ktorí si prišli uctiť pamiatku hrdinov SNP z celej krajiny, ale do areálu Pamätníka SNP mohli vstúpiť až potom, čo odišli pozvaní hostia a začal kultúrny program.

Je smutné, že tento rok sa podobné správanie najvyšších politických predstaviteľov štátu voči občanom zopakovalo. Hoci je mesiac pred voľbami a po vládach Matoviča a Hegera tu máme úradnícku vládu prezidentky Zuzany Čaputovej, v oficiálnom programe osláv 79. výročia SNP bola len pietna spomienka kladenia vencov v Pamätníku SNP, ale chýbalo v ňom slávnostné zhromaždenie občanov s prejavmi štátnikov a hostí. Bol iba kultúrny program…

Nevedno či sa najvyšší štátni predstavitelia SR boja ľudí aj v takýto slávnostný deň alebo im nestojí za to vystúpiť pred národom so zásadnými prejavmi hodnými nehynúcej spomienky na Povstanie. Keď už nie politici, tak azda jeden z posledných žijúcich priamych účastníkov SNP Vladimír Strmeň, ktorý pred pár dňami oslávil svoje 95. narodeniny, nemá čo povedať najmä mladej generácii?

Ján Nosko: Odkaz SNP by sme si mali pripomínať všetci spoločne

Jasný postoj  k neudržateľnej forme oficiálnej časti osláv 79. výročia SNP bez verejnosti zaujal banskobystrický primátor Ján Nosko, ktorého stanovisko Vám prinášame v plnom znení:

„Mrzí ma, že sa do istej miery opakuje situácia spred roka, keď obyvatelia i návštevníci mesta opäť nemajú možnosť byť pri oficiálnej časti celonárodných osláv Slovenského národného povstania. Posolstvo našej najvýznamnejšej dejinnej udalosti sa tak stáva, či už vplyvom koronavírusu alebo politických rozhodnutí, čoraz tichším.

Tento rok je koncept osláv dvojdňový. V pondelok 28. augusta 2023 sa v budove Štátnej opery uskutoční galavečer určený len pre vybraných hostí. Utorková tradičná spomienka, vrátane kladenia vencov v pietnej sieni Pamätníka SNP, bude len v komornej atmosfére. Oficiálne oslavy s kultúrnym programom a sprievodnými aktivitami pre širokú verejnosť sa začnú od 10:00 hod. Viac informácií nájdete na webovej stránke múzea: http://www.muzeumsnp.sk/oznamy/79-vyrocie-snp/.

Ako zástupca mesta i hostiteľ sa zúčastním galavečera v opere a taktiež položím veniec v areáli múzea. Uctiť si účastníkov SNP, vyjadriť im vďaku, poďakovať sa im za slobodu a venovať spomienku obetiam vojny, je nielen mojou povinnosťou. Som ale presvedčený, že rovnaké právo by mal mať každý občan.

Slovenské národné povstanie má v našich dejinách svoje pevné miesto a malo by byť zdieľané so všetkými, ktorí sa k nemu hrdo hlásia. Už o rok si pripomenieme 80. výročie udalosti, ktorá patrí k najvýznamnejším míľnikom novodobých slovenských dejín. Preto chcem veriť, že organizátori citlivo zvážia a prehodnotia súčasný formát osláv SNP.“

To, že prvýkrát v histórii osláv Povstania v Pamätníku SNP v Banskej Bystrici  neodzneli žiadne príhovory najvyšších štátnych predstaviteľov a hostí (tie zazneli v predvečer osláv na galevečeri v uzavretom prostredí Štátnej opery), odôvodnil riaditeľ Múzea SNP Milan Uhrin slovami.

„Vyplynulo to z toho, že máme volebný rok a nechceme do toho miešať politiku. Táto myšlienka sa stretla s pochopením aj na strane ústavných činiteľov. Takže 29. augusta tu nebudú žiadne politické príhovory a dúfame, že ani iné strany nezneužijú tento deň na volebnú kampaň. Ten dátum by mal byť naozaj venovaný výlučne spomienke na Povstanie a povstalcov.“

Oficiálny program osláv sa začal kladením vencov v pietnej sieni Pamätníka SNP o desiatej hodine.  Najvyšší štátni predstavitelia s pozvanými hosťami to urobili v komornej podobe hodinu pred oficiálnym začiatkom programu bez verejnosti a potom opustili Pamätník SNP i Banskú Bystricu. Ľudia spolu s predstaviteľmi politických strán a nepozvaných organizácií mohli vstúpiť do areálu Pamätníka SNP až potom, položiť vence alebo sledovať kultúrny program so sprievodnými akciami. Ministerstvo obrany s Múzeom SNP údajne tento  netradičný formát zvolili tak, aby bol areál múzea čo najviac dostupný verejnosti…

Organizátori pozvali na oslavy 79. výročia SNP zástupcov diplomatických misií z viac ako 35 krajín sveta, ktorá prevyšoval počet jednotlivých národov a národností v Povstaní. Pozvánky nedostali Ruská federácia a Bielorusko, ktorých vojaci a partizáni aktívne bojovali spolu s našimi v SNP proti nemeckým nacistom a ich pomáhačom, ale nepozvali  ani Slovenský zväz protifašistických bojovníkov.

Takto sa vyjadril k priebehu osláv 79. výročia SNP v Banskej Bystrici bývalý premiér Peter Pellegrini:

Treba povedať, že tak málo ľudí ako teraz na oslavách SNP v Banskej Bystrici azda ešte nebolo. Zapríčinil to jednak program celonárodných osláv  ochudobnený o slávnostné zhromaždenie spolu s nie práve ideálnym počasím a prehánkami. Tohtoročné oslavy Povstania možno zaradiť medzi najnedôstojnejšie voči ľuďom v ich doterajšej histórii.

Takto  sa v tento slávnostný deň nesprávali k občanom ani komunisti či štátni predstavitelia po novembri 1989. Až teraz. Treba dúfať, že v budúcnosti sa to už nezopakuje a oslavy SNP budú naozaj ľudové…

Autor: Miro Toman, Foto: redakčné a ilustračné