Až 5 300 eur sa prostredníctvom OZ Pomáhame srdcom v roku 2020 dalo na dobrú vec

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Banskobystrické Občianske združenie Pomáhame srdcom prišlo s charitatívnym projektom „Rád pomáham“, do ktorého zapája známych športovcov. Tí venujú  do online facebookovej dražby osobný predmet a výťažok ide po dohode s nimi tým ľuďom, ktorí potrebujú pomoc. Ponúkame Vám rekapituláciu pomaly končiaceho roka 2020.

S touto myšlienkou prišiel zakladateľ OZ Pomáhame srdcom a jeho predseda Anton Minárik:

„V správnej rade nášho občianskeho združenia sme hľadali nejakú formu, ako zefektívniť pomoc ľuďom, ktorí ju naozaj potrebujú, aj v tejto zložitej pandemickej dobe. Vymysleli sme online projekt „Rád pomáham“. Začali sme oslovovať známych bystrických športovcov. Niektorých poznám a mám s nimi dobré vzťahy ešte z čias môjho pôsobenia džudistu v banskobystrickej Dukle a reprezentanta SR. Princíp projektu spočíva v tom, že  známy športovec daruje do facebookovej charitatívnej dražby nejakú svoju vec ako napríklad reprezentačný či klubový dres alebo svoje športové náradie. Celý finančný výťažok z dražby ide potom rodine, ktorá potrebuje pomoc a dar od športovca zasa dražiteľovi.“

V rekapitulácii pomaly končiaceho roka charitatívnych facebookových dražieb 2020 spomenul Anton Minárik ako prvého známeho hokejistu Richarda Zedníka:

„Richarda som oslovilI ako prvého a hneď súhlasil. Do dražby daroval svoj klubový dres HC´05 Banská Bystrica s autogramom s tým, že výťažok pôjde na onkológiu v Detskej fakultnej nemocnici. Vďaka víťazke dražby pani IvoneAnastáziiRybovičovej sa podarilo získať pre malých onkologických pacientov 380 eur.“

foto: zľava Anton Minárik a Richard Zedník

foto: zľava Anton Minárik a Richard Zedník

Ďalším osloveným športovcom bol olympijský víťaz v chôdzi na 50 km z Ria Matej Tóth, ktorý do dražby venoval svoj olympijský dres s podpisom. Bonusom pre dražobného víťaza bol obraz Banskej Bystrice od Evy Albertovej Habányiovej.

„Maťo , sa po dohode s naším združením rozhodol venovať výťažok dražby pre rodinu Michala Francistyho, ktorý už vyše roka ležal v bdelej kóme. Dres s obrazom sa vydražili za 1 000 euro a víťazkou sa stala pani Petra Jašeková. Veľké srdce následne ukázal pán Michal Rybovič, ktorý sa rozhodol osobne  darovať Michalovej rodine 2 000 eur. Matej Tóth na základe tohoto činu, venoval mimo dražby reprezentačný dres p. Rybovičovi. Žiaľ v októbri nás Michal Francisty, po náročnom boji navždy opustil…“

foto: zľava Matej Tóth, Petra Jašeková a Anton Minárik

foto: zľava Matej Tóth, Petra Jašeková a Anton Minárik

Anton Minárik predstavil projekt „Rád pomáham“ aj svetovému thaiboxerovi z Banskej Bystrice Vladimírovi Draculovi Moravčíkovi, ktorý veľmi ochotne prijal ponuku zapojiť sa do charitatívnej dražby:

„Vlado mal jasnú predstavu o cielenej pomoci pre malého Tobiasa Papa, ktorý pri náročnej liečbe veľmi zriedkavého a vážneho genetického ochorenia spôsobeného mutáciou génu CDKL5 potrebuje pomôcť. Do charitatívnej dražby pre jeho rodinu  venoval vlastnoručne podpísané rukavice, s ktorými boxoval v jednom z posledných zápasov svojej bohatej športovej kariéry.“

foto: zľava Anton Minárik a Vladimír Dracula Moravčík

foto: zľava Anton Minárik a Vladimír Dracula Moravčík

Aj táto charitatívna dražba dopadla dobre. Podarilo sa na nej vyzbierať 1 100 eur a ďalších 120 eur  prišlo mimo dražby. Braňo Cepela ukázal veľké srdce a nielenže vydražil rukavice Vlada Draculu Moravčíka, ale zároveň ich daroval malému bojovníkovi Tobiasovi.

„Našli sa aj iné dobré duše a mimo dražby poslali peniaze Tobiasovej rodine. Ďakujeme Eliške Popelkovej, Anne Rýsovej a vlastne všetkým ktorý sa aktívne zapojili do nášho projektu,“

dodal Anton Minárik.

foto: Tobias Pap

foto: Tobias Pap

Posledným známym bystrickým športovcom, ktorý v tomto roku prispel do charitatívnej dražby OZ Pomáhame srdcom, bol kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie a v súčasnosti hráč klubu Dalian Professional v čínskej Super League Marek Hamšík.  Ten dal do dražby pre chorého Marcelka Kunetku, ktorý trpí deléciou 5.chromozómu Cri Du Chat tzv. syndrómu mačacieho plaču svoj reprezentačný dres s číslom 17.

foto: zľava Marek Hamšík a Anton Minárik

foto: zľava Marek Hamšík a Anton Minárik

„Som rád, že Marek sa toho ujal a ukázal veľké srdce bojovníka nielen na futbalovom ihrisku, ale aj mimo neho a nezaváhal pomôcť ľudom v núdzi. Aj táto dražba bola úspešná a vďaka Ivone Anastázii Rybovičovej, ktorá ju vyhrala, sme mohli rodine malého Marcelka do Nemiec poslať celý výťažok vo výške 700 eur,“

uviedol predseda OZ Anton Minárik.

foto: Marcel Kunetka

foto: Marcel Kunetka

Celkovo zo štyroch charitatívnych dražieb sa občianskemu združeniu Pomáhame srdcom podarilo vyzbierať 5 300 eur pre onkologické odd.  DFNP v Banskej Bystrici a tri rodiny s ich ťažko zdravotne postihnutými členmi. Všetky tieto peniaze putovali bezo zvyšku priamo na ich pomoc.

Členovia združenia sa rozhodli pokračovať v projekte „Rád pomáham“ aj budúci rok 2021 bez ohľadu na to, ako sa bude vyvíjať pandemická situácia na Slovensku. Systém online dražieb na Facebooku sa osvedčil práve v tejto ťažkej dobe.

Keďže je medzi nami stále veľa ľudí, ktorí potrebujú pomoc, OZ Pomahame srdcom na čele so svojím predsedom Antonom Minárikom, oslovuje ďalších známych banskobystrických športovcov, ktorí sa zapoja do tejto prospešnej aktivity kreatívnych Bystričanov. My budeme samozrejme pri tom.

Autor: (tom), Foto: redakčné a ilustračné