Bystrické OZ Pomáhame srdcom bolo aktívne počas celého roka 2021

SPRÁVY
0 /

Banskobystrické Občianske združenie Pomáhame srdcom aj v pomaly uplynulom roku 2021 pokračovalo v  charitatívnom projekte „Rád pomáham“, do ktorého zapája známych športovcov. Tí venujú  do online facebookovej dražby osobný predmet a výťažok ide po dohode s nimi tým ľuďom, ktorí potrebujú pomoc. Okrem charitatívnych dražieb pomáhalo OZ aj seniorom a školákom.

Ponúkame Vám rekapituláciu aktivít OZ Pomáhame srdcom  za rok 2021.

Charitatívne dražby

1. V januári sa dražil dres hokejistu Tomáša Surového. Výťažok z charitatívnej dražby poputoval na kúpu hodinkového prístroja pre malé deti na rýchlu diagnostiku cystickej fibrózy pre OZ Neónka v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici.

„Oslovil ma v tejto veci Anton Minárik a dohodli sme sa, že do charitatívnej dražby dám svoj hokejový dres HC´05 Banská Bystrica č. 43, v ktorom som odohral víťazný 7. finálový zápas Tipsport Ligy v ročníku  2017/18 a získali sme druhý majstrovský titul. Považujem za svoju česť pomôcť k liečbe slaným deťom,“

povedal Tomáš Surový.

Dres Tomáša Surového

Dres Tomáša Surového

2. V apríli sa najlepší slovenský šprintér Ján Volko rozhodol darovať do dražby svoj dres aj s podpisom z majstrovstiev Európy v Toruni, kde obsadil tretie miesto. Dražba bola v prospech detí, ktoré trpia autizmom. Saške, Katke, Miškovi, Damiánkovi a Martinke pomáha muzikoterapia a canisterapia.

Dres Jána Volka

Dres Jána Volka

„Ja vo všeobecnosti rád pomáham pri takýchto príležitostiach, keď to niekto naozaj potrebuje. Urobil by som to pre kohokoľvek, kto ma o to požiada, ako to je v tomto prípade pre autistické deti , ktorým pomáha OZ Creativas made. Do dražby venujem svoj dres, v ktorom som bežal na tohtoročných HME v Toruni, kde som získal bronz, takže má svoju hodnotu,“

uviedol Ján Volko.

3. Naša kanoistická legenda, päťnásobný olympijský medailista Michal Martikán, člen VŠC Dukla Banská Bystrica, sa v júni rozhodol darovať do charitatívnej dražby svoj dres aj s podpisom z Olympijských hier v Sydney na liečbu malého Alexandra.

Bystričan Alexander má 24 mesiacov, je úplne slepý, má štvorkomorový hydrocefalus, epilepsiu a spomalený vývin.

Dres Michala Martikána

Dres Michala Martikána

Jeho mama Katka Mikócziová skonštatovala:

„Dnes sa Alexander napriek svojim zdravotným problémom raduje zo svojho života a každý deň s ním nám je požehnaním. Za každé  euro sme nesmierne vďační, lebo to pomôže nášmu synčekovi, ďakujeme.“

Malý Alexander

Malý Alexander

4. Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Jakub Grigar a strieborný medailista z Olympijských hier v Tokiu v septembri daroval do charitatívnej dražby svoj olympijský dres aj s podpisom na kúpu špeciálneho bicykla pre malého Tobiasa.

„Chodiť a byť zdravý je dar. Som Tobias a mám DMO chorobu. Obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc. Rád by som si kúpil špeciálny bicykel na mieru, aby som mohol byť ako moji rovesníci. Stojí 5 000 eur. Ďakujem každému jednému z Vás, ktorý mi pomôže k jeho kúpe,“

hovorí malý Tobias.

Dres Jakuba Grigara

Dres Jakuba Grigara

5. Slovenský reprezentant v paraatletike Marián Kuřeja a bronzový medailista z paraolympiády v Tokiu v novembri venoval do charitatívnej dražby darovať svoj olympijský dres aj s podpisom. Dražba bola zameraná na podporu terapie Feldenkrais, ktorá pomáha malej Lujze “objavovať pohyb“.

Malá Lujza

Malá Lujza

„Po  úraze  som skončil ako ležiaci pacient (kvadruplegik) a hľadal som cestu ako sa vrátiť do spoločnosti a byť aktívny. Našiel  som si priateľku Janku, ktorá mi na tejto ceste nekonečne pomáha. Začal som športovať, cvičiť, čo mi dalo nesmierne veľa a podarilo sa mi splniť veľa mojich snov. Vďaka športu cestujem, spoznávam nových ľudí a naplno žijem aktívny život. Mojím mottom je: Nikdy nie je nič stratené, preto treba žiť a bojovať až do konca. Preto rád pomôžem v životnom boji aj malej Lujze,“

povedal Marián Kuřeja.

Dres Mariána Kuřeja

Dres Mariána Kuřeja

Celková vydražená suma v charitatívnych dražbách 3 998 eur!

Ďalšie aktivity

OZ Pomáhame srdcom sa zúčastnilo Dní mesta Banská Bystrica, kde prestavilo svoje charitatívne projekty.

Vitamíny sú dôležité v každej dobe. Nesmieme zabúdať ani na našich seniorov v KOMUCE –Dom s opatrovateľskou službou v Banskej Bystrici, ktorých OZ Pomáhame srdcom potešilo ovocím.

„Sme radi keď môžeme seniorom spríjemniť život. OZ Pomáhame srdcom darovalo televízor Domovu dôchodcov a domovu sociálnych služieb Senium v Banskej Bystrici. Uvedomujeme si, že v dnešnej dobe potrebujú pomoc tí najzraniteľnejší, každá pomoc pre týchto ľudí je dôležitá. Respirátory od OZ Pomáhame srdcom putovali pre Denné centrum seniorov a ZŤP Púpava Sásová – Rudlová v Banskej Bystrici, do domova  Senium v Banskej Bystrici, sada respirátorov išla aj do  Domu opatrovateľskej služby na Krivánskej,“

hovorí Anton Minárik.

Respirátory pre DDaDSS Senium

Respirátory pre DDaDSS Senium

Na začiatok školského roka treba byť pripravený. OZ Pomáhame srdcom darovalo respirátory ZŠ Golianova. Naši seniori potrebujú precvičovať pamäť. Preto do Komunitného centra Sásová v Banskej Bystrici mohlo OZ darovať dva notebooky.

Vyčariť dieťaťu úsmev na tvári je najväčšia radosť na svete. Členom OZ sa to podarilo. Alexandra Farkašová sa veľmi potešila darovanému tabletu. Aj ten čo najviac pomáha, si zaslúži pomôcť. Mirka Zvončeková pomáha a nezištne od srdca,  a tak dostala od OZ notebook.

 „Zároveň veľké  ďakujem patrí všetkým partnerom, podporovateľom a účastníkom v charitatívnych dražbách,“

uzatvára predseda OZ Pomáhame srdcom Anton Minárik.

Respirátory pre ZŠ Golianova

Respirátory pre ZŠ Golianova

Zdroj: OZ Pomáhame srdcom, Foto: ilustračné