Bystričanov poteší už piaty historický stolový kalendár 2019 + súťaž

História
1 /

V meste pod Urpínom vznikla v roku 2014 zaujímavá tradícia. Miestny historik Marcel Pecník a nadšenci, propagátori histórie z Banskobystrického spolku okrášľovacieho a ochranného sa vtedy rozhodli pripraviť pre obyvateľov mesta kalendár s pohľadmi na ich mesto v minulosti.

Piaty historický kalendár o Banskej Bystrici

Prvý kalendár uzrel svetlo sveta ešte v tom roku a bol pre rok 2015. Pôvodne jednorazový zámer sa vďaka pozitívnym ohlasom a záujmu verejnosti ujal. Padlo rozhodnutie chystať kalendár aj pre budúci rok. A tak to pokračuje akosi už prirodzene a kontinuálne doposiaľ.

V poradí piaty kalendár je už k dispozícii na tradičných predajných miestach. Tentoraz prezentuje historické fotografie Banskej Bystrice z obdobia na sklonku trvania Rakúsko – Uhorska. Teda približne spred 100 rokov. Mnohé z nich sú zatiaľ verejnosti neznáme, takže je iste sa na čo tešiť. Napokon tak ako každý rok.

bb12

 

„Som rád, že sa náš kalendár teší obľube a že ho ľudia už akosi tradične očakávajú. Stretol som sa už aj s požiadavkami naň z iných miest, čo ma veľmi potešilo. Verím, že všetkým Bystričanom a priaznivcom histórie nášho mesta urobíme radosť. S Jakubom Šišovským z Banskobystrického spolku okrášľovacieho a ochranného sme vybrali z jeho zbierky naozaj krásne a výnimočné fotografie. Kalendár sme pripravili opäť tak, aby bol aj pracovným pomocníkom, ale zároveň aj nostalgickým a krásnym sprievodcom počas celého roka,“

uvádza jeden z iniciátorov vydávania kalendára Marcel Pecník.

marcel pecnik

Súťaž

Po dohode s Marcelom Pecníkom sme sa rozhodli urobiť súťaž o päť historických stolných kalendárov na rok 2019 s fotografiami Banskej Bystrice z čias Rakúsko – Uhorska.

Stačí odpovedať na jednoduchú otázku, vyplniť priložený formulár a odoslať ho. aj s Vaším mailovým a hlavne telefónnym kontaktom.  Uzávierka odpovedí je v nedeľu 23. septembra 2018 o 24:00 hod. Zo správnych odpovedí vylosujeme päť výhercov kalendárov.

Súťažná otázka: „Ako znel po maďarsky názov Banskej Bystrice počas Rakúsko – Uhorska?“ 

[contact-form-7 404 "Nenájdené"]

Autor: (tom), Foto: archív a ilustračné