Bystričania Peter Pellegrini a Ľubica Laššáková: Degradácia Múzea SNP je neprijateľná!

SPRÁVY
2 /

Zámer ministerstiev kultúry a obrany rozdeliť Múzeum SNP v Banskej Bystrici a jeho hlavnú časť dať pod Vojenský historický ústav v Bratislave, pričom kultúra si nechá len digitalizačné centrum a expozíciu v Osvienčime, vyvolal negatívne reakcie v samotnom bystrickom múzeu, ale aj v odbornej verejnosti a medzi občanmi (beží petícia za zachovanie Múzea SNP v zriaďovateľskej pôsobnosti  Ministerstva kultúry SR).

V sobotu 8. marca sa v Múzeu SNP konala pietna slávnosť pri príležitosti Dňa víťazstva – ukončenia II. svetovej vojny v Európe. Medzi tými, ktorí si prišli položením vencov uctiť pamiatku hrdinov a obetí vojny, spolu s predstaviteľmi mesta Banská Bystrica, BBSK, Okresného úradu, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a ďalšími organizáciami  boli aj dvaja Bystričania, poslanci NR SR – expremiér  Peter Pellegrini a bývalá ministerka kultúry Ľubica Laššáková.

Obaja poslanci NR SR za HLAS-SD sa vyjadrili aj k plánovanému rozdeleniu Múzea SNP medzi dve ministerstvá.  Predseda Hlasu a poslanec Peter Pellegrini uviedol:

„Múzeum SNP vnímam ako ikonické miesto Slovákov, kde sa na medzinárodnej úrovni schádzali a schádzajú politické reprezentácie štátu, preživší hrdinovia a verejnosť, aby si uctili všetkých ktorí prispeli k oslobodeniu našej vlasti.

Je to národno – kultúrny pamätník, ktorý svojim obsahom a zameraním sa venuje skúmaniu našich vojnových dejín, holokaustu a Slovenskému štátu. Vedecké poznatky slúžia na to, aby sme pochopili ako sa správa spoločnosť v zlomových historických chvíľach a nedovolili, aby sa tragické dejiny opakovali.

Veľmi ma znepokojilo podpísanie memoranda medzi ministerstvom kultúry a ministerstvom obrany o presune pôsobnosti Múzea SNP pod gesciu obrany. Nikdy nedovolíme, aby došlo k degradácii ikonického pamätníka a jeho fragmentácii a až na úroveň jednej z pobočiek Vojenského historického ústavu.

Preto žiadam ministra obrany, ak už má k tomuto kroku dôjsť z ekonomických dôvodov,  musí zostať múzeum svojím obsahom, zameraním a celkovým štatútom nezmenené. Verím, že minister Naď si uvedomuje význam a postavenie Múzea a Pamätníka SNP v historickom vedomí národa a neprijme rozhodnutia, ktoré by mali devastačný dopad na toto významné múzeum.“

Prinášame vám aj stanovisko bývalej ministerky kultúry z Banskej Bystrice, poslankyne NR SR Ľubici Laššákovej:

„Počas dvoch májových dní si pripomíname koniec najstrašnejšej vojny v novodobých dejinách ľudstva. Ešte žijú medzi nami pamätníci, ktorí majú náš rešpekt a úctu za svoje hrdinstvo a odvahu, ktoré preukázali počas bojov proti fašizmu.

Úcta a rešpekt však nestačia. Dôležité pre formovanie historického vedomia mladej generácie je aj obnova a udržiavanie statusu pamätníkov z čias vojnových. Ich zanedbávanie, či DEGRADÁCIA v konečnom dôsledku môžu mať priam fatálne dopady na pamäť mladých ľudí.

Žiaľ, to, čo predviedli ministerka kultúry Milanová s ministrom obrany Naďom v prípade pamätníka a Múzea SNP v Banskej Bystrici, vyvoláva celý rad otáznikov a už to stihlo vyvolať odpor ľudí, ktorí podpisujú petičnú výzvu.

 Prevedenie časti jeho správy z ministerstva kultúry pod správcovstvo ministerstva obrany okrem finančného aspektu nedáva logiku. Ide predsa o ikonický, štátotvorný a kultúrno – archívny pamätník, ktorého význam presahuje vojenský rozmer.

Navyše:

– ide o ikonické miesto Slovákov s medzinárodným rozmerom,

– tu sa po celé roky stretávali generácie vojnových veteránov s politickými špičkami krajiny a ľuďmi, ktorí si chceli uctiť hrdinské udalosti,

– tu sa archivovali dôležité dokumenty, historicky sa posudzovala naša minulosť,

– bol to akýsi hrdý chrám našej povstaleckej histórie a boja za slobodu proti fašizmu.

Obávam sa, že jedným podpisom ministerky MILANOVEJ, ktorá sa rada ZBAVUJE ZODPOVEDNOSTI a uteká pred ňou, dôjde k DEGRADÁCII tohto pamätníka.

Pritom jej rozhodnutie sa dialo pokútne a za chrbtom všetkých:

– na list Zväzu múzeí doteraz neodpovedala, Rada múzeí k tomu síce zasadala, ale jej závery neboli také, ako sú prezentované a ako tvrdí ministerstvo kultúry,

– rozhodli sa ponechať si v gescii ministerstva kultúry len digitalizačné centrum a expozíciu v Osvienčime a takto rozložené to prejde pod obranu.

Pýtam sa:

– Bude sa robiť výskum holokaustu, spoločnosti a Slovenského štátu a nesústredí sa pozornosť múzea iba na oblasť vojenstva?

– Takáto zmena musí byť schválená parlamentom, pretože to spadá pod zákon o múzejníctve, existuje zhoda a podpora v koalícii?

– A navyše múzeum poberá nórske granty na výskum tzv. Otvoreného depozitára a nikto sa nezamyslel, čo s nimi bude ďalej a vieme teda aký bude ďalší krok?

Ide teda zjavne o nedomyslený zámer, ktorý vyvoláva veľa otáznikov. Ak nebudeme poznať na ne odpoveď hrozí, že národno – historické múzeum v Banskej Bystrici sa zmení na PROVINČNÉ.

HLAS – sociálna demokracia žiada preto ministerku, aby prijala všetky profesné organizácie, ktoré by si mala vypočuť a až potom konať. Zjavne zabudla, že načúvať odbornej a profesnej verejnosti je jej povinnosťou a až potom prijímať takéto fatálne rozhodnutia.

Ak sa potvrdia indície generálneho riaditeľa Múzea SNP Stanislava Mičeva, že za tým celým je niekto, kto môže mať záujem o digitalizačné centrum, ktoré môže čoskoro zarábať, je to škandál.

V prípade pochybení Milanovej pri personálnom obsadzovaní Divadla Nová scéna som už iniciovala zvolanie mimoriadneho výboru pre kultúru a vidím, že to nemusí byť jediná téma. Milanová zjavne nemá podporu v koalícii a hasí veci spôsobom, že vzniká ešte väčší požiar.“

Autor: (tom), Foto: FB