Budúcnosť sliačskeho letiska nie je ľahostajná primátorom Banskej Bystrice, Zvolena ani Sliača

SPRÁVY
20 /

Slovenská verejnosť spozornela po schválení obrannej dohody s USA vládou SR. O dohode bude ešte rokovať parlament a potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou republiky (https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/-/SK/dokumenty/LP-2021-786).

Hoci koaličná vláda hovorí o štandardnej zmluve, opozícia je proti, zaznievajú aj silné občianske protesty. Jeden z nich organizujú odporcovia  zmluvy v sobotu 15. januára popoludní v Bratislave na Námestí SNP a následne aj pred americkou ambasádou.

Zľava Jaroslav Naď a Ivan Korčok

Zľava Jaroslav Naď a Ivan Korčok

Čo sa týka nášho regiónu, obranná dohoda okrem iného umožní americkej armáde využívať podľa potreby vojenské letiská Malacky a Sliač. Práve sliačske letisko sa  aktuálne rekonštruuje pred príchodom nových amerických stíhačiek F16.

Pamätníci ešte nezabudli, že po skončení civilnej prevádzky letiska Sliač kvôli pripravovanej rekonštrukcii vojenskej časti letiska sa najmä vďaka verejnému tlaku vtedajšieho poslanca BBSK Ľubomír Motyčku minister obrany Jaroslav Naď deklaroval, že na sliačskom letisku budú aj po skončení stavebných prác  vzlietať a pristávať aj civilné lietadlá. Vyvstáva otázka, či to na základe obrannej zmluvy umožní americká strana…

Primátorom troch susedných miest Banskej Bystrice, Sliača a Zvolena nie je ľahostajné, čo bude so sliačskym letiskom v rámci spomínanej obrannej dohody s USA po dokončení jeho rekonštrukcie, ktorá sa robí pod dozorom americkej armády.

Lenka Balkovičová a Ján Nosko

Lenka Balkovičová a Ján Nosko

Banskobystrický primátor Ján Nosko na sociálnej sieti uviedol:

„V týchto dňoch pozorne sledujeme situáciu okolo Dohody o obrannej spolupráci medzi Slovenskom a USA. Spolu s primátorkou Zvolena Lenkou Balkovičovou a primátorkou mesta Sliač Ľubicou Balgovou sme poslancom Národnej rady Slovenskej republiky adresovali spoločný list.

V ňom ich žiadame o zodpovedné posúdenie zmluvy a zároveň ich prosíme, aby nám poskytli záruky, že jej uzatvorením nedôjde k ohrozeniu zdravia a bezpečnosti obyvateľov regiónu a najmä, že civilná časť letiska Sliač zostane aj v budúcnosti zachovaná.

Poslancov a zástupcov Ministerstva obrany SR prosíme o stretnutie, na ktorom chceme byť detailne informovaní o tom, ako konkrétne zmluva ovplyvní život ľudí v našich mestách a okolitých obciach . Veríme, že na všetky otázky dostaneme odpovede prostredníctvom stretnutia čo najskôr.“

Primátori chcú počuť odpovede na konkrétne otázky, najmä akým spôsobom bude letisko ďalej prevádzkované. Súčasne požadujú, aby jeho civilná časť zostala aj v budúcnosti zachovaná. Práve civilná letecká doprava predstavuje dôležitú časť infraštruktúry, ktorá spája náš región so svetom a dáva do budúcnosti všetky predpoklady pre jeho rozvoj.

Autor:   (tom) , Zdroj: mesto BB a ilustračné