Banskobystrický Thurzov dom vystaví viac ako 70 exponátov mučiacich nástrojov, najväčší má 120 kg

Výstava
0 /

Návštevníci Thurzovho domu v Banskej Bystrici môžu od 1. októbra nahliadnuť do minulosti vďaka výstave mučiacich nástrojov. Viac ako 70 exponátov, z ktorých takmer 30 je zo zbierok Stredoslovenského múzea, približuje tresty, ktoré boli bežnou súčasťou 16. až 19. storočia.

Verejnosť tak môže vidieť napríklad železnú pannu, ktorá je vysoká 240 centimetrov a váži až 120 kíl. Banskobystrický samosprávny kraj podporil výstavu Mučiace nástroje sumou 12 tisíc eur, Stredoslovenské múzeum z vlastných zdrojov vyhradilo tritisíc eur.

Vyšetrovacie kreslo, dereš, škripec, železná panna, plášť kajúcnika či kotva. Nielen to budú mať možnosť vzhliadnuť návštevníci Thurzovho domu v Banskej Bystrici od soboty 1. októbra. Unikátna výstava Mučiace nástroje láka návštevníkov na viac ako 70 exponátov rôznych mučidiel, ktoré sú vernými kópiami originálov zo zbierok súkromných zberateľov a historikov z Nemecka, Poľska, Talianska či Španielska.

„Cieľom výstavy je nielen šokovať, ale najmä priniesť príbeh nástrojov, zariadení a praktík, prostredníctvom ktorých sa v minulosti zabezpečovalo naplnenie litery zákona. Exponáty, ktoré môže návštevník na výstave vidieť, môžeme rozdeliť na tri skupiny: nástroje, prostredníctvom ktorých sa vykonával trest, tie, ktorými sa mučilo a trýznilo a nástroje na popravu,“

približuje vedúci oddelenia kultúry Úradu BBSK Peter Černek.

Peter Černek

Peter Černek

Hoci súčasťou výstavy sú predmety, ktoré približujú spôsoby mučenia z celej Európy, nechýbajú ani tie, ktoré sú spojené s banskobystrickým regiónom.

Vystavená je neslávne známa lebka popravenej Anny Ruskovej zo Slovenskej Ľupče. Tú popravil banskoštiavnický kat František Gussenbauer na kopci pri moste, z ktorého zhodila svoju sokyňu v láske.

Návštevníci Thurzovho domu môžu navštíviť výstavu Mučiace nástroje až do konca januára 2023. Počas výstavy budú pripravené aj bohaté sprievodné aktivity a tvorivé dielne pre školy a rodiny s deťmi. Okrem toho budú mať návštevníci možnosť vyhotoviť si fotografie v klade na hlavu a ruky alebo s popravným mečom.

Výstavu Mučiace nástroje pripravil Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci so Stredoslovenským múzeom, Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Stredné Slovensko a so spoločnosťou Araneus Sebastian Wadycki.

BBSK, ktorý je zriaďovateľom Stredoslovenského múzea, podporila výstavu sumou 12 tisíc eur, samotné Stredoslovenské múzeum prispelo sumou vo výške tritisíc eur. Práve na túto výstavu ušetrilo múzeum finančné prostriedky už v minulom roku a to aj vďaka mimoriadne úspešnej výstave Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov.

Zdroj: Lenka Štepáneková , Foto: SSM a ilustračné