Banskobystrickí cestári sú pri svojich výkonoch neustále v ohrození života

SPRÁVY
1 /

Banskobystrická regionálna správa ciest, a.s. (BBRSC) apeluje na vodičov v Banskobystrickom kraji, aby jazdili bezpečne, zodpovedne a s prihliadnutím na aktuálne počasie a svoje schopnosti. Bezpečnosť na cestách a ohľaduplnosť medzi vodičmi sa postupne vytrácajú.

Tak ako je problémom častokrát neohľaduplnosť vodičov medzi sebou, je tiež problémom fakt, že cestárske vozidlá sa považujú za prekážku na ceste. Tieto vozidlá s personálom zabezpečujú zjazdnosť na komunikáciách v kraji.

Kvôli absencii tolerancie sa tak na cestách aj vodičom cestárskych vozidiel stávajú situácie ohrozujúce život a techniku. Niekedy pričinením prírody, niekedy je na vine ľudský faktor, vždy je tu však riziko, že cestári pri výkone svojej práce prídu k úrazu.

Predbiehanie sypačov, nerešpektovanie dopravného značenia i hanlivé posmešky a urážky na adresu cestárov sú tiež dlhodobým problémom, s ktorým sa pri výkone svojej činnosti stretávajú. BBRSC tiež pripomína, že predbiehanie cestárskych vozidiel pri výkone je povolené len v prípadoch, keď svetelná šípka na sypači signalizuje možnosť predbiehania, pričom určuje smer obchádzania vozidla.

Predseda predstavenstva Martin Turčan apeluje na cestujúcu verejnosť:

„Ak vidíte pluh idúci oproti vám, veľmi by nám pomohlo, keby ste spomalili a skúsili na vašej strane vozovky urobiť maximum, aby sa pluh a vaše vozidlo zmestilo na jednu cestu, keď idete proti sebe. Pri vyhýbaní sa často stáva, že naše sypače skončia v mimo komunikácie a údržba je pozastavená na dobu potrebnú k vytiahnutiu vozidla ďalšou pomocnou technikou. Cesta je vždy dostatočne široká pre obe vozidlá idúce proti sebe. Robíme to pre vašu bezpečnosť. Ďakujeme vopred za pochopenie a pomoc.“

Vyhnúť sa mnohým okoloidúcim vozidlám je pre vodičov sypačov často náročné, skúsení vodiči však majú odhad už prirodzene v oku. Aj napriek moderným strojom a profesionálnej technike zabezpečujúcej monitorovanie stavu a nerovností cesty, neočakávaná situácia dokáže prekvapiť aj skúseného vodiča.

Nedávno tak vďaka nešťastnej náhode zamestnanec BBRSC pri pluhovaní a posýpaní cesty v Banskobystrickom kraji bol účastníkom nehody, keď poklop kanála nadvihol radlicu vozidla a tá mu prerazila čelné sklo a poškodila kabínu. Nečakaná situácia mohla skončiť tragicky. Našťastie duchaprítomnosť skúseného vodiča a veľká dávka šťastia spôsobili len mechanické poškodenie radlice, kabíny a rozbité okno na sypači.

„Sme vďační našim vodičom a veríme, že podobná situácia sa už opakovať nebude a všetci naši chlapi sa budú živí a zdraví vracať „po šichte“ k svojim rodinám. Či v lete, či v zime, bezpečnosť cestujúcej verejnosti, ale aj našich zamestnancov je pre nás prioritnou otázkou za každého počasia,“

dodáva Turčan.

Zdroj: Banskobystrická regionálna správa ciest, Foto: ilustračné