Banskobystrická Rooseveltova nemocnica rozbieha robotické operácie endometriózy

Zdravie
0 /

Odborníci z II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky SZU Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici dokážu pacientkam s endometriózou poskytnúť tú najkomplexnejšiu a najkvalitnejšiu starostlivosť, zahrňujúcu diagnostiku, operačnú a medikamentóznu liečbu, ako aj súvisiace a potrebné odborné konzultácie algeziológa, fyzioterapeuta či spolupracujúcich centier asistovanej reprodukcie. Klinika sa netají ambíciou získať medzinárodnú certifikáciu ako odborné centrum pre diagnostiku a liečbu endometriózy.

Endometrióza je veľmi časté nezhubné ochorenie žien. Ide o stav, pri ktorom sa sliznica maternice nachádza aj mimo jej dutiny, najčastejšie na orgánoch malej panvy, ako sú vaječníky, vajcovody, močový mechúr či konečník. Endometrióza sa prejavuje cyklickými opakujúcimi sa bolesťami v podbruší v čase menštruácie, bolestivým pohlavným stykom a neplodnosťou.

Benefitom robotickej operácie endometriózy je najmä to, že je to veľmi presná a šetrná metodika. Banskobystrickí lekári sa učia od tých najlepších.

Nedáno gynekológovia z Rooseveltovej nemocnice mali veľkú česť organizovať jubilejný 30. ročník kongresu Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti SLS s medzinárodnou účasťou. Bohatý odborný program tohto kongresu obohatili aj o priamy prenos z operačnej sály v Rooseveltke. Išlo o komplexnú robotickú operáciu.

„Operovanou bola pri nej mladá 26-ročná žena, ktorá dlhodobo trpela na hlboko infiltrujúcu endometriózu a absolvovala viaceré laparoskopické operácie v spádových nemocniciach. Keďže tie neviedli k úľave od jej ťažkostí a bolestí, bola odoslaná na odbornú konzultáciu do našej nemocnice,“

uvádza hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje.

Ružena Maťašeje

Ružena Maťašeje

Hlavným operatérom bol prizvaný špičkový odborník a operatér profesor Gaby Moawad z Washingtonu, ktorý sa špecializuje práve na operačné odstraňovanie nepríjemných endometrióznych ložísk u žien. Pri operácii mu asistovali naši lekári a jedinečnú operáciu mali možnosť naživo sledovať účastníci kongresu v Bratislave.

Gaby Moawad

Gaby Moawad

Celú operáciu pre nich spolu s profesorom komentoval prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky Rooseveltovej nemocnice a prezident kongresu doc. MUDr. Karol Dókuš, PhD.

Karol Dókuš

Karol Dókuš

Zdroj: Ružena Maťašeje  , Foto: Rooseveltova nemocnica a ilustračné