Agentúra Focus urobila v dňoch 31. marca – 7. apríla 2021 prieskum volebných preferencií pre TV Markíza na vzorke 1 001 respondentov. Najväčším prekvapením je, že strana SMER-SD predstihla hnutie OĽaNO, ktoré po vyše roku od vlaňajších víťazných volieb (25,03 %) stratilo viac ako 15 percent voličských preferencií.
Keby sa voľby do Národnej rady SR konali na začiatku apríla, zvíťazila by v nich strana HLAS-sociálna demokracia so ziskom 22,3 percenta hlasov. S odstupom nasleduje SaS (11,2 %) a SMER-SD (10,9 %). Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza.
Predseda najsilnejšej strany HLAS-SD Peter Pellegrini k tomuto výsledku uviedol:
„Ďakujeme vám všetkým dôveru, spravíme všetko pre to, aby sme vás nesklamali. Prieskumy verejnej mienky vždy berieme s pokorou. Vnímame však výraznú nespokojnosť ľudí s touto vládou a preto je najvyšší čas, aby mohli čím skôr v predčasných voľbách dať mandát tým, ktorí majú ich dôveru.“

Peter Pellegrini
Víťaz vlaňajších volieb – Matovičovo hnutie OĽaNO prvýkrát kleslo s preferenciami pod 10 percent a so ziskom 9,2 % hlasov opýtaných by skočila až na štvrtom mieste. Do parlamentu by sa ešte dostali strany Sme rodina (7,4 %), Progresívne Slovensko (6,2 %), KDH (5,7 %) a Aliancia maďarských strán (SMK, Most-Híd a Spolupatričnosť) s 5 percentami hlasov.
Potrebných päť percent na vstup do NR SR by nezískali strany v poradí Za ľudí (4,8 %), Republika (4,7 %), ĽSNS (4,3 %), SNS (3,4 %), Dobrá voľba (1,8 %) a Vlasť (1,6 %).
Poslanecké mandáty v parlamente by si osem strán rozdelilo nasledovne:
Parlamentných volieb by sa podľa prieskumu zúčastnilo vyše 70 percent respondentov. Takmer 16 percent by nešlo voliť a vyše 13 percent opýtaných nevie, komu by odovzdalo svoj hlas.
Najnovší prieskum volebných preferencií ukazuje, že nedôvera obyvateľov voči súčasnej vládnej koalícii a samotnej vláde, či už na jej čele stál Igor Matovič alebo teraz stojí Eduard Heger, ale až na ministra zdravotníctva sú v nej tí istí ľudia, sa ďalej prehlbuje.
Onedlho opozícia prostredníctvom petičného výboru predloží prezidentke SR petíciu za vypísanie referenda o predčasných voľbách s podpismi občanov vysoko prekračujúcimi predpísanú hranicu 350 000, čo bude jasný signál na zmenu.
Zdá sa, že iné ústavné riešenie ako predčasné voľby v dlhodobo neudržateľnej politickej situácii na Slovensku, ktorú v plnej nahote odzrkadľujú tohtoročné prieskumy verejnej mienky, v tejto chvíli už zrejme neexistuje…
Zdroj: (tom) a Focus , Foto: ilustračné