Aprílové prieskumy Median SK a Polis Slovakia: Suverénnym víťazom volieb by bol HLAS

SPRÁVY
5 /

Posledné dva aprílové prieskumy volebných preferencií strán, ktoré urobili agentúry MEDIAN SK pre RTVS a POLIS Slovakia pre TV JOJ,  jednoznačne favorizujú stranu HLAS-sociálna demokracia so ziskom na úrovni 24 percent hlasov respondentov.

Agentúra Median SK

Strana Hlas-SD by bola suverénnym víťazom parlamentných volieb aj podľa prieskumu agentúry Median SK, ktorý sa konal pre RTVS od 23. do 27. apríla na vzorke 1 013 respondentov

Stranu Hlas by volilo 23,5 % opýtaných. Na druhom mieste by bola SaS (12,9 %) a tretie hnutie OĽaNO  (9,8 %).  Nasleduje Progresívne Slovensko (8,9 %) a v tesnom závese Smer (8,4 %). Do parlamentu by sa ešte dostalo aj hnutie Sme rodina (6,4 %).

Analytik spoločnosti Median SK Michal Mislovič komentoval veľkú voličskú podporu Hlasu slovami:                     

„Je to, samozrejme, spôsobené tým, že v strane Hlas nie sú úplne nové či neznáme tváre, ale sú tam predstavitelia, ktorí už v politike dlhodobo pôsobili a ktorí sú voličom a obyvateľom SR veľmi dobre známi.“ 

Pred parlamentnými bránami by skončili Republika (4,9 %), Za ľudí (4,3 %), Aliancia – Szövestég (4,2 %), KDH (4,2 %) a Kotlebovci – ĽSNS (3,1 %). Menej ako 2 percentá by získali Socialisti.sk, Spolu , Dobrá voľba a Slovenská národná strana. Ostatné strany a hnutia by skončili pod hranicou jedného percenta hlasov opýtaných.

Agentúra Polis Slovakia

Parlamentné voľby na konci apríla by vyhrala strana Petra Pellegriniho Hlas-SD so ziskom 24,4 percenta voličov. Druhé by skončilo Matovičovo hnutie OĽaNO (11,8 %) a  tretia by bola Sulíkova SaS (11,5 %). Vyplýva to z prieskumu agentúry Polis Slovakia vykonaného pre TV JOJ v dňoch 24. – 28. apríla 2021 na vzorke 1091 respondentov.

Na štvrtom mieste by sa umiestnila strana SMER-SD, ktorú by volilo 10,8 percenta opýtaných, nasleduje hnutie Sme rodina (7,6 %),  Aliancia – Szövestég (5,8 %) a Progresívne Slovensko (5,1 %).

Peter Pellegrini

Peter Pellegrini

„Veľmi si ceníme vašu dôveru. Až dve agentúry dnes priniesli prieskum volebných preferencií. Vnímame tieto rastúcu podporu HLASU s veľkou pokorou, ale aj ako povzbudenie v našej ďalšej práci,“

uviedol k výsledkom aprílových prieskumov predseda Hlasu Peter Pellegrini.

Do parlamentu by sa tak dostalo 7 politických subjektov. Hlas by  mal v NR SR 48 mandátov, OĽaNO 23, SaS 22, Smer 21, Sme rodina 15 mandátov, Aliancia 11 a Progresívne Slovensko 10 poslaneckých kresiel.

Mimo parlamentu by zostali strany Za ľudí (4,7 %), KDH (4,5 %) Republika (3,3 %), Dobrá voľba (3,2 %), ĽSNS (3 %), SNS (2,8 %) a Spolu (1,5 %). Volieb by sa zúčastnilo 62 percent opýtaných nerozhodnutých bolo 26 percent a určite by nešlo voliť 12 percent respondentov.

 

Autor: (tom), Foto: ilustračné