Adrián Polóny kritizuje súčasné vedenie BBSK, Lunterovci to odmietajú

SPRÁVY
3 /

Z výzvy na rozvoj dopravnej štruktúry, vďaka ktorej mohol Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) čerpať vyše 20 miliónov eur, nevyčerpal samosprávny kraj ani euro. Na stredajšej tlačovej konferencii pred Úradom BBSK to za účasti predsedu Smeru Roberta Fica uviedol Adrian Polóny, ktorý bude v jesenných komunálnych voľbách kandidovať na predsedu BBSK.

Kritika Lunterovcov

Podľa Polónyho súčasné vedenie kraja pri čerpaní eurofondov na dopravu pochybilo:

„Lunter pripravil náš kraj o 20 miliónov eur. Za ušetrené peniaze, ktoré boli v podstate zadarmo darované tomuto kraju, mohli byť vybudované školy, opravené cesty, chodníky, prípadne nové ambulancie pre lekárov, ktorí nám chýbajú,“

Adrián  Polóny upresnil, že Banskobystrický samosprávny kraj bol neúspešný vo výzve vyhlásenej v roku 2018, ktorá mu na rozvoj dopravnej infraštruktúry umožňovala čerpať vyše 20 miliónov eur z európskych zdrojov. BBSK sa o financie uchádzal s viacerými projektmi, ktoré sa týkali rekonštrukcie ciest a mostov v okresoch Brezno, Lučenec, Detva či Veľký Krtíš.

Adrian Polóny

Adrian Polóny

„Tieto projekty sú zastavené, napriek tomu, že sedemkrát boli len kvôli BBSK predlžované,“ 

uviedol Polóny s tým, že Lunterovcov obvinil z neschopnosti čerpať európske dotácie, amaterizmu i z rodinkárstva.

Ku kritike Lunterovcov inklinujúcich k liberálom či progresívcom  a k podpore programu Adriána Polónyho sa na stredajšej tlačovej konferencii pridal predseda Smeru-SD Robert Fico. V súvislosti so zastavením dodávok ropy z Ukrajiny do našej krajiny obvinil vládu Eduarda Hegera, že súhlasom s protiruskými sankciami pri dovoze ropy a zemného plynu v rámci EÚ poškodzuje  národné záujmy Slovenska, na čo doplácajú naši obyvatelia a firmy, klesá životná úroveň Slovákov.

Robert Fico a Adrian Polóny

Robert Fico a Adrian Polóny

Fico jasne deklaroval, že Smer-SD nikdy nezíde z ľavicovej cesty a za jediné riešenie súčasnej neudržateľnej sociálno – ekonomickej a politickej situácie na Slovensku považuje predčasné voľby, ku ktorým nás dovedie referendum.

Adrian Polóny v súčasnosti pôsobí ako predseda predstavenstva SAD Zvolen. Na post banskobystrického župana kandiduje ako nezávislý s podporou Smeru, SNS a SMS. Jeho súperom v októbrových regionálnych voľbách bude súčasný podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Reakcia BBSK

Vedenie BBSK v reakcii na Polónyho kritiku pre TASR deklarovalo, že na rekonštrukciu ciest a výstavbu cyklotrás získal kraj z eurofondov vyše 60 miliónov eur a úseky, ktoré mali byť predmetom výzvy z roku 2018, zrekonštruuje v najbližších mesiacoch vďaka iným eurofondovým dotáciám:

„Informácie, ktoré odzneli počas tlačového brífingu, sa nezakladajú na pravde a BBSK sa voči nim ostro ohradzuje.“ 

Ondrej Lunter

Ondrej Lunter

Kraj tiež poznamenal, že okrem viac ako 60 miliónov eur určených na rekonštrukciu ciest získal z európskych dotácií od roku 2018 ďalších takmer 27 miliónov eur na projekty v oblasti školstva či sociálnych služieb. Ďalších 16 projektov v celkovej hodnote viac ako 34 miliónov eur je aktuálne v procese prípravy či schvaľovania.

Je za tým množstvo práce a snahy, za ktorou stoja ľudia, ktorí dnes tvoria náš tím. Klamstvá, ktoré odznievajú v predvolebnom boji, sa dotýkajú aj týchto ľudí a to nemôžeme dopustiť,“ 

vyhlásil predseda BBSK Ján Lunter.

V strede Ján a Ondrej Lunterovci

V strede Ján a Ondrej Lunterovci

Zdroj: (tom) a TASR, Foto: redakčné a ilustračné