Vladimír Sklenka: Unikátna lokalita na výlet Bralce – 30 minút od Bystrice

Tip na výlet
0 /

Necelých 50 km od Banskej Bystrice sa nachádza Prírodná rezervácia Bralce pri obci Hliník nad Hronom. Cesta autom sem po diaľnici trvá necelých 30 minút, ale stojí za to.

Odbočíte z diaľnice v Žiari nad Hronom – pozriete si aj Šášovský hrad a idete starou cestou alebo ďalej bez zastávky na Šášovskom hrade po diaľnici na Lehôtku pod Brehmi. Prírodná rezervácia Bralce sa nachádza na úpätí Panskej hory v Štiavnických vrchoch.

Jej najvyšším bodom je Panský vrch (Kečka), ktorý láka na túru už z diaľky. Je to veľmi krásna, i keď menej známa lokalita neďaleko obce Hliník nad Hronom. Rezerváciou vedie približne 5 km dlhý okružný náučný chodník, ktorý začína v obci Lehôtka pod Brehmi, časti Mlyn.

Náučný chodník vás prevedie tými najzaujímavejšími miestami v oblasti Panskej hory. Zaujímavé informácie o daných miestach načerpáte z informačných panelov, ktoré sú súčasťou náučného chodníka.

Veril som, že najkrajšie miesta na našom okolí som už navštívil. Mýlil som sa nebol som na Bralcoch – Kečke. Kto tu nebol nech určite ide. Jeden z najatraktívnejších turistických chodníkov u nás či už historicky, ale aj divokou prírodou.

V sobotu vyšlo krásne počasie a vybrali sme na hrad Šášov a potom na prírodnú rezerváciu Bralce v obci Hliník nad Hronom pod Sklenými Teplicami a Teplickým hradom. 30 minút cesty z Banskej Bystrice, ale taký unikát a zážitok. Krajina ako z rozprávky – film Trhlina oproti tomuto nič.

Stáročia sa tu ťažil kameň na výrobu mlynských kameňov (žarnovov). Vyvážali sa pre svoju kvalitu do celého Uhorska. Pozostatky obrovských kamenných háld po ťažbe, kameňolomy, bane, jaskyne, prepadliny a samozrejme okrúhle mlynské kamene, staré závozové cesty, železné rebríky, reťaze, skalné okno a všetkému dominuje masív Kečky – na ktorého vrchole je nádherne.

Ľadové diery, čo máme v Malachove tu sú skoro po celej trase. Cencúle, sneh som tam našiel a chladný vzduch z nich prúdil rovnako ako v Malachove. Výhľady na Szabovu skalu s krížom na vrchole, Hliník nad Hronom, Lehôtku pod Brehmi, Žiar nad Hronom, Kapitulské bralá…

Na 5 km okružnú trasu si vyhraďte aspoň 3 hodiny po zelenej značke, je to náročná a svojím spôsobom nebezpečná trasa (malé deti by som určite na prvýkrát nebral so sebou – potrebné je to vyskúšať). Do jaskýň nevstupujte kvôli bezpečnosti a na prepadliny si dávajte pozor.

Zaparkujete pri Mlyne Lehôtka pod Brehy na Teplickom potoku. Počas túry v druhej polovici cesty budete čakať na Jánovu lúku a už je dobre, keď tam prídete zvládli ste to – odtiaľ vedie spevnená cesta priamo k mlynu, ktorou ste najskôr stúpali na okruh a odbočili z nej (už po Zelenej značke nemusíte ísť od Janovej lúky – ani my sme nešli).

Súčasťou cesty bola okrem prekrásnej flóry aj fauna (početné jašterice, medveďa sme nestretli aj keď to bola naozaj divočina).

 

Autor: Vladimír Sklenka, Foto: autor a ilustračné