Vladimír Sklenka: Cesta na Skalku cez Görgeyho tunel

Tip na výlet
6 /

Banská Bystrica má vo svojom okolí mnohé krásne turistické trasy. Medzi ne určite patrí aj trasa z Banskej Bystrice, obec Tajov, ďalej cez Görgeyho tunel na kremnickú Skalku. Je to pôvodne  jedna z najstarších historických ciest na okolí Banskej Bystrice, ktorá má vyše 800 rokov.

Historická cesta cez tunel

Cesta spájala pôvodne Zvolenskú stolicu s Turčianskou stolicou a neskôr medenú Banskú Bystricu so zlatou Kremnicou. Dnes cesta, ktorá vedie z Kremnice cez Skalku a  Görgeyho tunelom cez Tajov do Banskej Bystrice má názov Zlatá cesta. A prečo zlatá cesta? Z hľadiska minulosti tajovské huty produkovali meď a striebro. A tak cesta viac mohla slúžiť na prepravu medi a striebra z Tajovskej huty do Kremnickej mincovne. Zlato je však zlato a tak ľudia jej dali pomenovanie Zlatá cesta.

mapa_skalka

Tunel bol pomenovaný podľa známeho bojovníka revolúcie 1848/49 za uhorskú samostatnosť, generála Arthura Görgeyho (1818-1916). Skomolene mu ľudia hovoria aj Gergelyho, Gerdeho, či Gergejiho.

Vzdialenosť medzi Banskou Bystricou a Kremnicou je vzdušnou čiarou cez Kremnické vrchy iba 17 – 18 kilometrov, ale okľukou 50 až 60 km (cez Harmaneckú dolinu, cez sedlo Malý Šturec do Turčianskej doliny a potom na juh cez Kremnické Bane do Kremnice alebo na Zvolen až k Žiaru nad Hronom potom na sever cez Bartošovu Lehôtku do Kremnice).

Görgey Artur

 

Görgeyho tunel

Preto bolo už v minulosti potrebné vybudovať tunel na ceste z Tajova do Kremnice. Tým sa cesta medzi Banskou Bystricou a Kremnicou skrátila a zrýchlila.   Tunel sa niekoľkokrát zavalil. Nedávno bol opravený a pripomína vstup do baníckej šachty, pôvodne bol vstup a výstup z tunela v podobe polkruhu. Prvotná iniciatíva na opravu tunela vyšla od Klubu slovenských turistov Lokomotíva Banská Bystrica.

Celú opravu tunela urobili členovia a sympatizanti banského múzea v Kremnici a Kremnického banského spolku, pod vedením pána Dušana Rooba a ďalší. Tunel sa stal významnou turistickou atrakciou, a zároveň prechod tunelom je bezpečnejším a zavalenie už nehrozí.

gorgeyho tunel1

Ku Chate nad Tajovom

Táto lokalita patrila medzi najvyhľadávanejšie turistické zaujímavosti aj v minulosti.  Už v roku 1937 tu Telovýchovná jednota Sokol postavila turistickú Chatu nad Tajovom, ktorá tu stojí do súčasnosti.  Z Banskej Bystrice v prípade, že idete autom sa vyveziete priamo na parkovisko ku Chate nad Tajovom a čaká Vás priamo odtiaľ výstup do svahu na vrchol Kremnických vrchov ku Görgeyho tunelu približne 7,5 km.

Po prejdení tunela sa ocitne na Kremnickej strane a po rovnej lesnej ceste po 1,4 km prídete k vyhliadke na Skalke a vysielaču Suchá hora, ktorý dominuje okoliu.  V prípade, že sa rozhodnete ísť autobusom môžete sa vyviesť do Tajova, ale lepšie je ísť autobusom smerom na Kordíky a vystúpiť pri futbalovom tajovskom ihrisku. Popri ihrisku odbočíte doľava a ku Chate nad Tajovom sú to necelé 3 km.

Trasa je značená žltou vodorovnou značkou a vedie po širokej historickej lesnej ceste priamo na vrchol Kremnických vrchov, takže by ste nemali zablúdiť.   Na úvod pri výstupe Vás privíta zastávka „ČSAD autobus dočasne nepremáva“ – takže na autobus nečakajte a vydajte ku Görgeyho tunelu po svojich.  Výstup je stredne náročný, ale pohodlný. Hlavným bodom, ktorý pri výstupe vidíte je stožiar vysielača Suchá hora na hrebeni Kremnických vrchov. Idete celú cestu lesom, takže Vám nevadí ani slnečná páľava.

chata nad tajovom

 Krásny výhľad zo Skalky a späť do Tajova

Zadosťučinením po výstupe, je keď sa ocitne pri zrekonštruovanom Görgeyho tunely, keď ním prejdete ocitne sa na Kremnickej strane, kde sa nachádza drevený altánok. Umiestnený je tu aj smerovník, ktorý Vás informuje o tom, že ste už blízko vyhliadky na Skalke.  Najlepšie je ísť priamo do rekreačného strediska Skalka, kde sa môžete po náročnom turistickom výstupe občerstviť a vydýchnuť.

Následne si môžete pozrieť vysielač Suchá hora a od neho sa dostanete k lyžiarskemu vleku, kde sa nachádza nádherná vyhliadku smerom na Banskú Bystricu. Klub slovenských turistov tu umiestnil panoramatickú mapu, takže si viete porovnať, čo vidíte. Výhľad určite stojí zato a  patrí medzi najkrajšie. Od vleku sa potom vraciate turistickým chodníkom na cestu, ku Görgeyho tunelu, ktorou ste na Skalku prišli a už Vás čaká od tunelu len zostup k Chate nad Tajovom.

Na spiatočnej ceste sa môžete zastaviť ešte v obci Tajov a pozrieť si Pamätný dom Jozefa Gregora Tajovského a Pamätnú izba Jozefa Murgaša slovenských vzdelancov a národovcov – tajovských rodákov.

pohlad z vysielaca skalka na bb

 

Autor: Vladimír Sklenka, Foto: ilustračné