Vladimír Sklenka: Cesta k Mútnemu jazeru a malému slovenskému raju nad Fončordou

Tip na výlet
6 /

Okolie Banskej Bystrice patrí medzi najkrajšie na Slovensku. Banská Bystrica má dokonca aj svoje jazero. O Mútnom jazere za Suchým vrchom na území Banskej Bystrice sa veľa nedozviete.  Napriek tomu patrí medzi krásne lokality nášho mesta.

Nielen okolo Velestúra a Skalky viedla starobylá cesta, ale aj cez Suchý vrch nad Fončordou popri Mútnom jazere na hrebeň Kremnických vrchov.  Suchý vrch patril už v minulosti medzi významné turistické lokality Radvane a Banskej Bystrice. Mútne jazero ležalo na území historického chotára práve Radvane.

1

Chata na Suchom vrchu

Keď sa v roku 1920 banskobystrickí priaznivci turistiky združili v Klube československých turistov, prirodzenou súčasťou ich programu sa stala aj téma rozvoja cestovného ruchu   Banskej Bystrici a okolí. Horské prostredie bolo ideálne pre letnú pešiu aj zimnú  lyžiarsku  turistiku. Dovtedy jestvujúce uhorské turistické kluby na území mesta Banská Bystrici, boli nahradené československými. Do Banskej Bystrice a okolia začali prichádzať predovšetkým turisti z Čiech a Moravy.

V Banskej Bystrici na základe toho začala organizovaná turistika, ktorá podnietila aj výstavbu turistických chát.  Suchý vrch s Mútnym jazerom a Trávnym Ždiarom (kde sa nachádza malý slovenský raj s rebríkmi) patril medzi top turistické lokality na okolí Banskej Bystrice. Preto Banskobystrický  Klub československých turistov už v roku 1924 odkúpil na Suchom vrchu pod Trávnym Ždiarom starý drevený senník a prestaval ho na turistickú útulňu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

V roku 1930 klub odkúpil pozemok od Malachovčanov a začal s výstavbou novej krásnej turistickej chaty. Slávnostné otvorenie chaty sa konalo v máji 1932 pred letnou turistickou sezónou. Chata na Suchom vrchu sa stala zakrátko hlavným bodom turistov do okolia Suchého vrchu. Dnes je žiaľ táto idylická chata zatvorená a jej funkciu sčasti prebrala Pony farma na Suchom vrchu.

K Chate na Suchom vrchu sa dostanete modro značenou trasou z Fončordy Tulskej ulice alebo po asfaltke cez novopostavené rodinné domy na Suchom vrchu. Prejdete popri modernej Pony farme a ocitne sa o chvíľu pri turistickom smerovníku pri Chate na Suchom vrchu. Môžete ísť peši, alebo aj autom, na druhej strane cesty oproti chate je vybudované parkovisko, autobus sem nepremáva.

3

Malý slovenský raj

Pokiaľ odbočíte ku chate cez jej areál sa dostanete priamo k bystrickému malému slovenskému raju so železnými rebríkmi. Kto hľadá adrenalín, ten ho tu naozaj nájde.  Väčšina z nás navštívila Slovenský raj na východnom Slovensku a každému z nás utkveli v pamäti jedinečné železné rebríky. V Banskej Bystrici máme priamo náš „banskobystrický Slovenský raj“ za sídliskom Fončorda, síce menší, ale o zážitky, napätie a adrenalín máte postarané ako vo veľkom.

Približne je to 6 km od centra mesta sa nachádza v niekedy populárnej  a hojne navštevovanej  turistickej oblasti  „banskobystrický Slovenský raj“. Východiskom na túto lokalitu je Chata na Suchom vrchu. Chata je v súčasnosti zatvorená – čo je veľká škoda, napriek tomu má svoje čaro. Popri chate vojdeme do lesa, kde vidíme skalnú stenu, ku ktorej prídeme. Ak ju nevidíte hneď nevadí – nedajte sa odradiť – ani ja som sa nedal.

6

Vchod som našiel až po 20 minútach. Tu sú aj prvé rebríky, po ktorých za chvíľu vystúpime až na vrchol Skalnej vyhliadky (cca 820 m n. m). Nedajte sa odradiť ani tu, keď uvidíte strmšie rebríky ako v Slovenskom raji – sú bezpečné a na výstup nezabudnete. Ide o jednosmerný okruh, čiže už nezostupujte rebríkmi naspäť, ale dole kopcom lesným chodníkom až prídete opäť ku chate.

Odporúčam pri výstupe riadiť sa Štúrovým mottom: „Naspäť cesta nemožná, napred sa ísť musí!“

 Jedná sa o nenáročnú oddychovú turistiku – ktorá Vám prinesie zaslúženú odmenu v podobe nezabudnuteľných zážitkov. Mrzí ma jedine tá chata, ale verím, že sa ju podarí sprevádzkovať – vyzerala nádherne!!

7

Mútne jazero

K Mútnemu jazeru pokračujeme asfaltkou popri ďalšej historickej chate IRISA, ktorá je tiež zatvorená. Po ceste máte krásne výhľady, pretože sa tu nenachádza les. Vidíte  Krížnu, Majerovu skalu, ale aj dediny Kordíky, Králiky a ďalšie prírodné zaujímavosti. Po čase zabočíte doľava držiac sa hlavnej poľnej cesty a zostupujete smerom nadol k Mútnemu jazeru.

Tam nájdete idylu akú by ste nečakali – krásne jazero, lavičky, možnosť opekania pri jazere.   Nájdete tu rybárov a kúpajúcich. Aj keď je otázne či je vhodné kúpať sa v jazere tento výlet určite stojí zato.

DSCN0965

 

Autor: Vladimír Sklenka, Foto: autor