Turistika v Levoči a okolí

Tip na výlet
0 /

Levoča je jedno z nádherných historických miest Slovenska, kde máte možnosť spoznávať množstvo historických pamiatok. Celé mesto dýcha históriou a pýšia sa aj zápisom v zozname UNESCO. No nielen samotné mesto je zaujímavé.

Šesť tipov na krásne turistické miesta

Vedeli ste, že len v okolí Levoče, presnejšie v časti Levočské vrchy, sa nachádza až 78 kilometrov turistických chodníkov? Vydajte sa s nami na turistiku v okolí Levoče a spoznávajte krásy slovenskej prírody.

Brezovský náučný chodník

Brezovský náučný a poznávací chodník tvorí 4,3 – kilometrový okruh, ktorý vás bude stáť asi necelú hodinku a pol vášho času. No tento čas využijete naozaj výborne. Oddýchnete si tam od pracovného zhonu a zároveň sa pokocháte našou nádhernou prírodou.

Nakoľko je trasa nenáročná, môžete sa tam vybrať aj s menšími deťmi. Navyše, po ceste budete nachádzať mnoho informačných tabúľ, ktoré vám povedia čo-to o zaujímavostiach okolitej krajiny. Prestávku si môžete urobiť pri studničkách či ohnisku a dokonca tma nájdete aj horskú knižnicu.

Zejmarská roklina

Približne 16 kilometrov od Levoče nájdete národnú prírodnú rezerváciu Zejmarská roklina, ktorá je jedinou sprístupnenou tiesňavou na juhu Slovenského raja. Nachádza sa neďaleko obce Dedinky a dôjdete k nej po modro značenom turistickom chodníku.

Väčšina cesty je nenáročná, no v niektorých úsekoch sa nachádzajú aj rebríky a reťaze. Zejmarská roklina je aj súčasťou náučného chodníka Slovenský raj, ktorý má takmer 10 kilometrov a jeho prechod vám potrvá približne 3 hodiny. ( Pozrite si viac tipov na kam na Slovensku )

Prielom Hornádu

Veľkým lákadlom pre mnohých, nielen slovenských turistov, je lokalita nazývaná Prielom Hornádu. Ide o približne 16 kilometrov dlhú kaňonovitú dolinu, ktorou vedie chodník horskej služby. Určité úseky sa zdolávajú po kovových mostíkoch, stúpačkách, drevených lávkach či reťaziach. Dokonca sú aj úseky, kde musíte prejsť po železných stúpadlách, ktoré sú zapustené v skale priamo nad hladinou Hornádu.

Skalné mesto Dreveník

Prírodná rezervácia Dreveník patrí ku klenotom slovenskej prírody. Nachádza sa tu totiž najväčšia travertínová kopa na Slovensku. Nájdete tu skalné mestá, horolezecké steny, ale aj jaskyne a množstvo nádhernej prírody. Vedie ňou 4 kilometre dlhý náučný turistický chodník.

V blízkosti ďalších travertínových kôp, ako je Sobotisko, Ostrá hora či Sivá brada, sa nachádza skalné mesto Dreveník, ktorý je približne 2 kilometre dlhý. Patrí k chráneným oblastiam a dokonca aj do lokalít svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Sokolia dolina

Na úpätí Veľkej Poľany nájdete jednu z najdivokejších slovenských dolín, Sokoliu dolinu. Je približne 2 kilometre dlhá a poskytuje turistom naozaj rozmanitý terén. Nájdete tu mnoho rebríkov, stúpadiel, reťazí či mostíkov. Trasa, ktorá cez nu vedie, je síce náročná, no plná prírodných krás.

Nachádza sa tu najväčší vodopád Slovenského raja, Závojový vodopád. So svojou výškou 75 metrov je zároveň druhým najväčším vodopádom na Slovensku.

Tomašovský výhľad

Neďaleko Spišských Tomašoviec sa nachádza skalnaté bralo, z ktorého máte celý svet priamo pod nohami. Tomašovský výhľad ponúka nezabudnuteľný pohľad na štíty Vysokých Tatier a do rokliny Hornádu.

Ak sa chcete dostať na Tomašovský výhľad, máte viacero možností. Záleží na vás, ktorou cestou sa vyberiete. Priamo zo Spišských Tomašoviec vedie približne 1,5 – kilometrová nenáročná trasa, ktorú zvládnu aj deti či ľudia s menšou kondíciou. Ak radi bicyklujete, priamo zo Spišských Tomašoviec vedie aj cyklotrasa.

Vždy môžete objavovať nové a nové miesta

Spomenuli sme len pár miest, ktoré sa oplatí navštíviť. V skutočnosti je ich ale oveľa viac. Ak máte tipy na výborný výlet v okolí Levoče, dajte nám o ňom vedieť.

Článok je publikovaný v spolupráci s hotelom U Leva, ktorý sa nachádza priamo v centre Levoče.

Zdroj: www.vojkovsky.sk, Foto: Ľuboš Paukeje, wikimedia.org a booking.com