V nedeľu 25. mája 2025 sa v rámci májových potuliek vydá bystrický Neusohl Express do malebného Tajova. Návštevníci môžu nahliadnuť do Pamätného domu Jozefa Gregora Tajovského, jedného z najslávnejších slovenských spisovateľov, kde sa dozvedia viac o jeho živote a tvorbe.
Cesta vláčikom do Tajova
Tento rok si v máji pripomíname 85 rokov od jeho úmrtia Spoznajú tiež jeho manželku, známu spisovateľku Hanu Gregorovú, ale aj ďalšieho známeho rodáka z Tajova, vynálezcu, maliara a kňaza Jozefa Murgaša.
Potulky sa začnú o 13:30 hod. na Námestí SNP pri Čiernom obelisku, odkiaľ vyrazí vláčik do Tajova.
Vstupenky je možné zakúpiť si v predpredaji online: https://centralslovakia.eu/novinky/potulky-vlacikom/ alebo v Turistickom informačnom centre na Námestí SNP 1. Cena zahŕňa vstupné do Pamätného dom, cestu vláčikom z Banskej Bystrice do Tajova a späť.
Lístok na osobu stojí 4 €. Zľavnené vstupné 2 € platí pre deti do 6 rokov. dôchodcov nad 70 rokov., ZŤP a ZŤP/S. Počet miest na Potulky vláčikom je obmedzený, preto je vhodné zakúpiť si lístky v predpredaji čo najskôr.
Jozef Gregor Tajovský
Bol popredný predstaviteľ slovenskej literatúry konca 19. a prvej polovice 20. storočia, významný slovenský prozaik a dramatik. Narodil sa 18. októbra 1874 v Tajove – Jabríkovej.
V rokoch 1893 – 1904 pôsobil ako učiteľ v Banskej Bystrici, Hornej Lehote a Kolároviciach, 1894 – 1898 v Dohňanoch, Lopeji, Pohorelej a Podlaviciach. Množstvo učiteľských miest vystriedal preto, že sa väčšinou nezhodol s vrchnosťou, či už cirkevnou alebo štátnou, pre národné presvedčenie.

Jozef Gregor Tajovský
Napokon odišiel znovu študovať, tentoraz do Prahy na obchodnú akadémiu, kde jeho štúdium finančne podporovala Českoslovanská jednota. Počas štúdií v Prahe sa stal členom spolku Detvan, zblížil sa s hlasistami aj s českými realistami. Po štúdiu nastúpil do Vidieckej ľudovej banky, neskôr do Tatra banky, no súčasne pracoval i v Ľudových novinách. V roku 1907 sa v Nadlaku oženil s Hanou Lilgovou.
Tajovský sa v roku 1912 stal tajomníkom Klubu Slovenskej národnej strany v Martine a počas vojny (roku 1915) redaktorom Národného hlásnika. V tom istom roku bol povolaný k vojsku a odvelený na ruský front, kde však prebehol do ruského zajatia.

Vojak J. G. Tajovský
V Bobrujsku roku 1917 vstúpil do česko-slovenských légií, bojoval s nimi proti nastupujúcej moci sovietov, bol redaktorom česko-slovenských Hlasov v Kyjeve, od roku 1919 redigoval časopis Slovenské hlasy, po vojne sa vrátil na Slovensko (1920).
Po vojne pracoval v kancelárii pre umiestňovanie legionárov a pomohol mnohým z nich získať prácu. Významnou mierou sa zaslúžil o formovanie umeleckej spolkovej činnosti. V Bratislave bol, spolu s manželkou spisovateľkou Hanou Gregorovou, zakladajúcim členom Umeleckej besedy.

Zľava Hana Gregorová, dcéra Dagmar a Jozef Gregor Tajovský
Po krátkom pobyte v Martine sa usadil v Bratislave, kde bol prednostom legionárskej kancelárie. Roku 1925 bol penzionovaný. V Bratislave žil a tvoril až do svojej smrti 20. mája 1940. Spolu s manželkou sa stal podporovateľom chudobných začínajúcich autorov. Pochovaný je v rodnom Tajove.
Tajovského hry boli súčasťou repertoára Národného divadla v Prahe i Slovenského národného divadla v Bratislave, profesionálnych a ochotníckych divadiel. K najvýznamnejším dielam jeho rozsiahlej tvorby patria prózy z dedinského prostredia Mamka Pôstková, Z dediny, Omrvinky, starootcovský cyklus Do konca, Žliebky, Prvé hodinky i literárne spracované zážitky z vojny Rozprávky z Ruska, či divadelné hry Ženský zákon, Statky zmätky a iné. J. G. Tajovský sa venoval tiež publicistike a prekladateľskej tvorbe.
Autor: (tom), Foto: OOCR Stredné Slovensko a archív