V nedeľu vstupujeme do biblického Veľkonočného týždňa

TÉMA TÝŽDŇA
0 /

Veľká noc je najvýznamnejším sviatkom kresťanov na celom svete. Pripomíname si umučenie, smrť a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Tohto roku budeme mať priestor iba na intímne prežívanie Veľkej noci v kruhu svojej rodiny alebo sami vo svojom srdci a mysli…

Židia slávia Paschu, ktorou si pripomínajú oslobodenie národa Izraelitov spod egyptského jarma. Ak nie ste veriaci, tak sa jednoducho tešte zo sviežej jari a napriek ťaživej realite tejto doby prežite nasledujúce sviatočné dni s láskou a nádejou v srdci.

Do Veľkonočného týždňa neho vstupujeme Kvetnou nedeľou, kedy Ježiš vstúpil do Jeruzalema a zástupy ho vítali palmovými ratolesťami, ktoré u nás prichádzajúcou jarou symbolizujú kvety.

Najbližšie z biblického hľadiska nasleduje Zelený štvrtok, kedy modliaceho sa Ježiša v zelenej Getsemanskej záhrade zatkli rímski vojaci. Tento deň sa spája aj s poslednou večerou Pána, večer sa zväzujú zvony.

Prichádza Veľký piatok, keď bol Ježiš Kristus ukrižovaný na vrchu Golgota. Pre evanjelikov to znamená najväčší sviatok, pretože Syn Boží tým dokončil vykúpenie sveta. Počas dňa sa v katolíckych kostoloch neslúžia omše, oltáre sú bez cirkevných symbolov, zvony mlčia. Na evanjelických bohoslužbách sa zvyčajne čítajú a spievajú pašie, zachováva sa pôst.

Na Bielu sobotu bol Ježiš pochovaný do hrobu. Až večer sa rozozvučia zvony a konajú sa služby Božie na počesť Pánovho vzkriesenia. Tento deň je prípravou na veľkonočné sviatky, večer po Vzkriesení končí pôst.

Veľkonočná nedeľa symbolizuje nikdy nekončiaci súboj života so smrťou, je sviatkom jari. Pred dvomi tisíckami rokov vstal Ježiš z mŕtvych, vzkriesil ho Boh. To je zdrojom viery a nádeje na život večný, preto pristupijme k Veľkej noci aj s pokorou.

Veľkonočný pondelok už patrí ľudovým zvykom toho ktorého národa. Oblievačky, šibačky, rozdávanie maľovaných vajíčok či iných dobrôt, to sú už skôr pohanské ako kresťanské zvyky, ale neodmysliteľne patria k nášmu životu, hoci tentoraz si ich kvôli koronavírusovej kríze a prijatým opatreniam budeme musieť odpustiť alebo urobiť len doma.

Takže či ste už veriaci alebo neveriaci, či zotrváte v tichom rozjímaní alebo sa na chvíľu opatrene vyberiete do pomaly kvitnúcej jarnej prírody, aspoň na chvíľu zabudnite na starosti všedného dňa s vedomím, že svet nekončí ani nezačína svetskými radovánkami či plným žalúdkom.

Možno práve tento čas v danej situácii na Slovensku i v okolitom svete nás môže priviesť k k získaniu väčšej duchovnej sily, zbavenia sa strachu z prežívaného psychického zaťaženia a napokon aj smrti. A j o tom sú tieto Veľkonočné sviatky…

Nezabudnime ani na to, že vnútorný pokoj a obyčajná ľudská radosť z jari nie je takou samozrejmosťou pre všetkých. Napríklad pre milióny trpiacich ľudí v krajinách zmietaných prírodnými katastrofami, vojnami, nepokojmi, krízami po celom svete alebo teroristickými útokmi, v súčasnosti aj celosvetovou koronavírusovou pandémiou.

Nech počas Veľkej noci nádej a láska zvíťazia nad lžou, nenávisťou a utrpením.

Autor: (dem) , Foto: ilustračné