Všetko najlepšie Jozefom v Banskej Bystrici i na Slovensku – v nedeľu majú „národný“ sviatok

SVIATOK
2 /

Tak ako každý rok aj teraz je 19. marec u nás neoficiálny „národný deň mužov“. Meno Jozef patrí k najfrekventovanejším na Slovensku – oslovujeme ich aj Jožko, Jojo, Dodo či Dodko.

Pôvod  mena Jozef pochádza z hebrejského Jóséph, čo znamená „Boh pridá“. Svätý Jozef bol manželom Panny Márie, ktorá priviedla na svet Ježiša Krista. Bol tesár, preto je patrónom tesárov, stolárov, rezbárov a  robotníkov. Jeho pamiatka sa oslavuje na Slovensku 19. marca.

Svätý Jozef

Svätý Jozef

S menom Jozef sa spája aj niekoľko jarných pranostík:

„Jozef – základ jari. Koľko dní pred Jozefom teplo, toľko po ňom zima. Keď na Jozefa vietor fučí, aj týždeň potrvá. Ak sa do Jozefa s vetrom sneh vyduje, peknú k Veľkej noci chvíľku prorokuje. Koľko dní pred Jozefom vyletia včely, toľko týždňov bude chladno.“

Jozef Kroner

Jozef Kroner

V jednom kalendári sme našli aj charakteristiku Jozefa, s ktorou môžete, ale nemusíte súhlasiť. Má ísť o záhadného muža s ešte záhadnejšou povahou, ktorý má obrovskú schopnosť odriekania, sebaovládania a presadenia. Raz si niečo v detstve vysníval a za tým si celý život pôjde. Bude bojovať, ale jeho okoliu nikdy neprezradí, čo si zaumienil.

Svoje skryté plány má vraj ukryté hlboko v sebe. Nie je ľahké definovať, či je introvert alebo extrovert. Raz sa javí ako muž s vnútorným svetom, inokedy je mimoriadne spoločenský, no napriek tomu je zdržanlivý. Rád si nechá vysvetliť a dohovoriť.

Ak sa do niečoho pustí, tak to robí na sto percent,  je veľkým perfekcionistom. K svojím kolegom je seriózny a priamy. Pokiaľ sa mu niečo nepáči, úprimne to vyjadrí. Dôležitosť povolania sa podľa neho nemeria stupňom jej spoločenského významu, ale mierou jej „ľudomilnosti“. Uplatnenie nájde v oblasti manažmentu alebo v manuálnej profesii.

V láske je náročný, verný a úprimný. Partnerka to s ním občas nebude mať ľahké, ale nikdy sa nebude musieť obávať jeho nevery. Bude ju milovať celým svojím srdcom.  Planétou Jozefov, ktorá ich ovplyvňuje, je Jupiter.

Obľúbené farby týchto mužov sú modrá, žltá i červená, ochranné rastliny žihľava a šalvia, kamene ametyst, smaragd a granát. Ale môže to byť aj inak…

Po nepríjemných pandemických časoch, aj keď nás dnes hnevajú iné problémy valiace sa na nás najmä z pozície vládnych politikov či okolitého sveta, si môžeme s Jozefmi pripiť na ich zdravie v našich obľúbených krčmičkách alebo na domácej oslave, postačí aj obyčajná gratulácia po telefóne či na sociálnych sieťach.

Redakcia Bystricovín sa pripája ku gratulantom a všetkým Jozefom v Banskej Bystrici i na celom Slovensku želáme všetko najlepšie. Spomeňme si aj na Jozefov, ktorí už nie sú medzi nami. Nech žije Jozef a na zdravie!

Autor: (tom), Foto: ilustračné